Защо рублата се казва така и кой е кръстникът на копейките (видео)

Манол Глишев 28 ноември 2024 в 16:50 897 0

Рубла срещу гривна

Мислили ли сте някога защо доларът се нарича долар или рублата е рубла? На 27 ноември 2024 г. цената на руската рубла падна драстично. Сутринта един щатски долар струваше 105 рубли, но до затварянето на банката вече бяха необходими 112 рубли, за да се купи един долар. Така че моментът е подходящ за преглед над етимологията на думите "рубла" и "гривна".

Дружина шведски викинги, водена от своя дребен крал Рюрик, е поканена от съюз на славяноезични племена, за да управлява страната им на изток от Балтийско море. Рюрик първоначално е владетел на малка шведска област, наречена Рослаген и пренася името ѝ в новата си страна: той става първият княз на Рус и си основава крепост: Новгород, буквално Нов град. Годината е 864 - тъкмо времето, по което в далечна България княз Борис-Михаил вече приема християнството.

Полускандинавската-полуславянска династия на Рюриковичите управлява Рус над три века. Новгород остава тяхна северна резиденция, докато в далечния юг те основават нова столица край Днепър: Киев или Кийив, наречен „Майка на руските градове“. В този процес князете Рюриковичи приемат християнството от Византия и започват да използват глаголицата и кирилицата за записване славянския език на голямата маса от поданиците си поради притока на моравски и български монаси в страната им.

Великите князе на Кийив и цяла Рус трябва да плащат на въоръжената си дружина. Като истински викингски крале-воини, Рюриковичите първоначално следват древните героични традиции на далечния север: преди да започнат да секат свои собствени монети, всеки кийивски вледетел просто сваля златна или сребърна гривна от ръкава си, счупва я на парчета и ги предлага на своите най-смели и най-верни последователи. Това е същият жест, който кара староисландските и староанглийските поети да наричат ​​своите крале с кенинги като „враг на златото“, „раздавач на пръстени“, „унищожител на съкровища“ и най-показателното „трошач на пръстени“. Добър владетел е този, който чупи и раздава собствените си скъпоценности, направени от благородни метали.

Славянската дума за гривна или пръстен на ръката е била и все още е "хривня" или "гривна". Думата за скъпоценния предмет става име на съвременната украинска валута хривня.

Думата за отчупено парче метал е "рубль" ("рубла"), произлизаща от глагола "отрубить", означаващ "чупя". И така, рублата всъщност е част от гривната на щедър владетел. Иронично е, че съвременната руска валута, рублата, носи името на фрагмент от гривната.

А ако се чудите защо копейката е "копейка", не питайте нито един български политик, а си спомнете, че свети Георги винаги се изобразява с копие в ръка. На първите отсечени копейки също присъства свети Георги и точно на неговото копие са наречени и тези дребни монети. 

Ако това видео ви е харесало, моля, последвайте канала ни в YouTube!

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Защо рублата се казва така и кой е кръстникът на копейките