Росен Плевнелиев предизвика не малко упреци заради публичната разгласа на връзката си със синоптичка от Нова телевизия.
Логиката им беше следната: независимо че вече не е, след като е бил, той си остава президент, а един президент не трябва да занимава хората с личния си живот. Точно обратното е. Извън мандата си, той по би могъл да настоява на личната си неприкосновеност, но нейният праг, докато е държавен глава, по условие трябва да е силно занижен. Казано без задръжки, в обществен интерес е да се знае с кого спи президентът. И не само той, а всички политици, особено ако са на висок пост. Достъпът до личния им живот е част от публичната им роля.
Работата е там, че публичната роля е именно роля (вид маска) – можеш да разбереш човекът зад нея колко добре я играе, но не и какъв е. Това става далеч по-ясно, когато го погледнеш „от близо”, в частните му отношения, без прикритието на професионалната изява, според общовалидни човешки категории като честен-безчестен, верен-разпътен, скромен-алчен, чувствителен-груб и пр.
Правото на подобно надничане през ключалката на политиците идва от представителната демокрация – избираме ги, за да ни представляват и в този смисъл те сме ние, което скъсява дистанцията помежду ни, прави ги обозрими. Честата съпротива и оплаквания от тяхна страна обикновено е израз на стремежа им да се ползват от привилегиите на властта, без да понасят тежестта й, която най-общо се състои в това да нямаш тайни от избирателите си.
Разбира се, правото на интерес към личния живот на политиците не трябва да се превръща в повод за медиен терор над тях. Но в това отношение те са много по-защитени, отколкото обикновените хора. Особено ако са жертва на лична драма и след тях тичат репортери, защото чуждото страдание добре се продава.
Безспорен новинарски хит на седмицата бе арестуването в Киев на бившия грузински президент Михаил Саакашвили. Това стана след поредица от събития в жанра на политическия трилър като агитиране от покрива на собствения му жилищен блок срещу украинския президент Порошенко или измъкване с помощта на негови привърженици от полицейския автобус. Но не само тези последни дни, а цялата му биография е в същия жанр, изпълнена със зрелищни обрати и парадокси. Дотам, че сега той иска импийчмънт за довчерашния си най-голям закрилник Порошенко и е поддържан от проруски настроената част на украинското общество, въпреки че докато беше президент на Грузия наричаше Путин „джудже” и буквално вкара страната си във война с Русия.
Как стана така?
Независимо от конкретните перипетии драматургията и на неговия политически живот се създава от неотслабващото противопоставяне между Изтока и Запада, между Москва и Брюксел. И изборът, който трябва да направят бившите съветски сателити. По разбираеми исторически и културни причини за Украйна той е най-труден и затова там най-добре може да се види откъде идва трудността. От това, че евроатлантически настроените елити са не по-малко корумпирани и олигархични от проруските. Така се създава контекст, в който борбата с корупцията подсилва евроскептицизма и соцносталгията. А на Саакашвили не може да му се отрече, че е ветеран в тази борба. За една година успя да сведе корупцията в грузинската полиция и администрация почти до нула.
Преформулирането на избора между Москва и Брюксел като избор между Москва и корупцията е една от най-големите манипулации, която предстои, ако ЕС не намери начин да наложи ефективни антикорупционни мерки в бившите соц държави. И в тази, които вече са, и в тези, които искат да влязат в него.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8011
2
11.12 2017 в 11:37
10571
1
11.12 2017 в 10:16
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара