С наближаването на края на 2024 година вниманието на бизнеса и обществото се насочва към 2025 година – време, което се очертава като критично за развитието на българската икономика. Динамичните глобални и вътрешни фактори, новите технологии и социално-икономическите промени ще предопределят възможностите и рисковете, пред които страната ще се изправи. Нека разгледаме основните предизвикателства и възможности.
Демографската криза – основен вътрешен риск
България продължава да е в дълбока демографска криза, което се отразява на икономическата структура на страната. Намаляващото население води до дисбаланс – големите градове предлагат множество възможности за работа и развитие, докато малките населени места все повече се обезлюдяват. Макар че по раждаемост има известно повишение, този показател все още не компенсира загубите, причинени от емиграцията и застаряването на населението. Въпреки това, една нова тенденция привлича внимание – завръщането на българи от чужбина и привличането на чуждестранни работници. Големите градове като София вече започват да предоставят възможности за хора от трети страни и други европейски държави. Но въпреки тези положителни индикации, демографската криза ще продължи да бъде предизвикателство за бизнеса в България. Намирането на квалифицирана работна ръка ще става все по-трудно, налагайки внос на кадри от чужбина.
Слаб растеж в Европа и отражението върху България
Вторият ключов фактор за икономиката на страната е слабият растеж в Европа. Като икономика, силно свързана с тази на Германия – най-големият ни търговски партньор, България ще бъде изложена на рискове, свързани с рецесия и икономическа нестабилност в западните държави. Увеличаващите се разходи за труд в България, съчетани с икономическите проблеми в Европа, могат да доведат до излизане на инвеститори и закриване на производства, пренасочени към по-евтини дестинации.
Необходимост от инвестиции с висока добавена стойност
Изправени пред намаляващите конкурентни предимства на евтината работна ръка, българският бизнес преминава процес на трансформация към високата добавена стойност. Един от рисковете пред нас е, че поради повишаването на разходите за труд губим инвеститори и нямаме план как да ги заменим с нови. В момента липсва цялостна политическа воля и стратегия за стимулиране на тези инвестиции във висока добавена стойност. Местната власт и държавата трябва да работят заедно с бизнеса, за да осигурят привлекателна инвестиционна среда. В противен случай много кадри ще загубят своята работа и няма да получат нови работни възможности.
Потенциалът на изкуствения интелект
Изкуственият интелект (AI) има потенциал да автоматизира редица работни позиции и да смекчи проблема с липсата на кадри. Вместо да се закриват цели сектори, очаква се по-скоро да има трансформация на пазара на труда. Някои работни роли поетапно ще губят своята функция: административни асистенти, преводачи и други. В същото време, изкуственият интелект предлага възможности за създаване на добавена стойност и превръщане на България във високотехнологична дестинация. Можем да го разглеждаме като следващата стъпка в развитието на нашата технологична сфера. За съжаление, AI изисква значителни инвестиции, които надхвърлят възможностите на отделни частни компании. През последните години, например, България задмина Гърция и други съседни държави по линия на дигитализацията и изграждане на технологичен сектор, но това предимство лесно може да бъде загубено, защото околните държави са проактивни в работата си в тази посока, докато българските политици и институции са пасивни.
Туризъм и брандът "България"
Туризмът в България остава сектор с потенциал за растеж. След възстановяването си от удара на пандемията, страната трябва да се позиционира като модерна и привлекателна дестинация, която предлага не само красиви плажове и природа, но и разнообразни културни, гурме и ски изживявания. Повишаването на нивото на качеството на обслужването, подобряването на услугите и изграждането на бранд "България" ще бъдат ключови за бъдещия успех на сектора. Разбира се, за да се случи целият този процес е нужно изсветляване на сектора и възстановяване на ДДС за ресторантите на средни нива отпреди пандемичните мерки.
Възможности за производствения сектор
Производството в България също може да се възползва от глобалните промени във веригата на доставки. Скъсяването на веригата и увеличаването на локалното производство създават нови възможности за компаниите. Въпреки това, необходимостта от инвестиции в автоматизация, качество и квалифицирана работна ръка остава критична.
IT секторът – на кръстопът
Технологичният сектор, който доскоро бе двигател на растежа на българската икономика, е изправен пред сериозни предизвикателства. Освен въздействието на изкуствения интелект, повишаването на осигурителните прагове оказва допълнителен натиск. За да запази позицията си на иновационен център, секторът трябва да се трансформира от аутсорсинг дестинация в продуктова, привличайки компании, които създават стойност и иновации. Този процес е сложен и успехът в него не е гарантиран, но вече виждаме лидери, които дават пример.
Политически решения и стабилност
За устойчивостта на българската икономика през 2025 година е необходима предвидимост и стабилност. Повишаването на разходите за бизнеса – осигуровки, минимална заплата, данъци – трябва да се избягва. Държавата не трябва да влиза в преразход и трябва да бъде консервативна при увеличаването на публичните разходи.
Заключение
2025 година ще бъде време на предизвикателства и възможности. За да сте сигурни във вашето бъдеще, трябва да се възползвате от новите технологии, да се информирате и да работите активно за повишаване на своите компетенции. Усилията, креативността и стремежът към добавена стойност ще бъдат ключът към успеха.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Генералният секретар на НАТО идва в България утре
''Възраждане'' предлага депутатите да слушат химна на Добруджа и на македонските революционери вместо този на ЕС
Пиян мъж преби с точилка 16-годишната си дъщеря
Стотици Груз-200: Севернокорейците мрат като мухи в Курска област