Какво разказва Държавният архив за съветската окупация

Манол Глишев 20 септември 2024 в 17:06 7937 1

Михаил Груев и Светослав Живков в студиото на OFFNews

Държавният архив и СУ дигитализираха хиляди документи за съветската окупация на България

По повод осемдесетата годишнина от Деветосептемврийския преврат Държавният архив пусна сайта sovoccup.archives.bg, посветен на подвизите на Червената армия в България. Доц. д-р Михаил Груев, председател на ДА "Архиви" и доц. д-р Светослав Живков от СУ "Св. Климент Охридски" говорят в подкаста на OFFNews за реалностите на съветската окупация (1944-47).

На 2 септември 1944 г. новото българско правителство на Константин Муравиев обявява война на нацисстка Германия. На 5 септември обаче Съветският съюз на свой ред обявява война на България. Срещу навлизането на съветските войски у нас няма съпротива.

Превратът на 9 септември

Четири дни по-късно в София става преврат (поредният, оглавен от професионалиста Кимон Георгиев). Няколко хиляди въоръжени партизани започват бърза серия от извънсъдебни убийства срещу дотогавашната полиция и интелигенция. 

Комунистите първоначално не са нито много, нито влиятелни. Леви земеделци и разочаровани офицери осигуряват първоначалната легитимност, нужна на естествените съюзници на Червената армия у нас. Както съветското командуване, така и намиращата е под негова фактическа зависимост Съюзна контролна комисия с нищо не пречат на комунистическото малцинство да поеме контрола над страната. Съветското политическо ноу-хау щедро е предоставено в помощ на БРП(к) с нейните ръководители, прекарали последните две десетилетия основно в Москва.

Всъщност без Червената армия на българска територия комунистите не биха имали шанс да вземат властта, нито възможност да я упражняват, нито надежда да я задържат. Връзките между командуването на съветските войски и деветосептемврийското правителство обаче остават основно косвени - чрез посредничеството на висшето ръководство в Кремъл. Сталин следи процесите из цяла Източна Европа, включително и в България. 

Докато снимковият материал показва основно ентусиазирани посрещания на съветските части из България, документите от няколко фонда сочат куриозни случаи на лоша дисциплина и културен шок от страна на съветските войници пред картината на възстановяващия се цивилен живот в страната. 

Трима пияни открадват самолет, за да убият лично Хитлер

Съществуват трагикомични случаи и истински швейковщини, като например случаят, в който ентусиазирани от алкохола съветски войници открадват самолет, разбиват се с него в пиянски опит да излетят за Берлин и да убият лично Хитлер, след което единственият оцелял от катастрофата прекарва отрезвяващ брой години зад полярния кръг... само за да се окаже триумфално поканен в НРБ през 70-те години, за да разкаже за предполагаемите си воински подвизи. Темата е подходяща за игрален филм. 

България заедно с Румъния и Унгария се вписва в куриозната група на "народните монархии", просъществували за кратко под комунистически контрол докато например Кралство Югославия по-бързо се превръща в Съюзна федеративна република. Същевременно както България, така и Румъния и Чехословакия биват успешно комунизирани едва поетапно, в процес, който отнема няколко години и систематични усилия по подмяна на националните институции. През цялото време присъствието на съветските войски подсигурява необходимата тежест и авторитет на новите управляващи. Неслучайно горянската съпротива срещу червената власт започва по-сериозно едва след изтеглянето на съветските сили. 

Ако това видео ви е харесало, абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube! 

    Манол Глишев

    Манол Глишев е историк, автор, преводач, блогър и журналист. Работил е в областта на културните и политическите новини. Пише за Украйна още от окупацията на Крим през 2014. Съосновател на неправителствени организации, сред които "Софийски дискусионен форум" и "Атлантически съвет на България".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1005

    1

    baba Yaga

    20.09 2024 в 22:08

    Държавния архив отдавна е оглозган, нищо съществено неможе да даде, а и тогавашните съвременници, вече са в отвъдното и няма кой да каже, това е положението.
     
    X

    Защо най-тъмното време на годината не е и най-студеното?