Отломките на руската междупланетна станция "Фобос-Грунт" паднаха снощи край бреговете на Чили, съобщиха световните агенции.
По данни на космическото командване на войските за въздушно-космическа отбрана, неизгорелите остатъци от станцията са паднали в 21,45 на 1250 км западно от чилийския остров Уелингтън. Наземните средства на войските на Въздушно-космическата отбрана са следили последната обиколка на „Фобос-Грунт”около Земята.
Както е известно на 8 ноември със станцията излетя и българската апаратура „Люлин – Фобос“. Тя трябваше да изследва радиационните условия в междупланетното пространство и около планетата Марс и нейните спътници.
Прецизната апаратура беше създадена от екип учени от Института за космически и слънчеви изследвания към БАН. С „Люлин – Фобос“ трябваше да бъдат извършени изследвания на радиационните условия и дози на облъчване в хелиосферата на разстояния от 1.0 до 1.5 астрономически единици от Слънцето и в околомарсианското пространство. Освен това апаратурата трябваше да направи и оценка на радиационните дози, получавани от системите на космическия апарат.
Данните за точната локация на мястото, където космическата станция е паднала са доста противоречиви. Експертите по балистика сочат Атлантическия океан близо до бреговете на Бразилия, като мястото е с координати 49 градуса западна дължина и 18 градуса южна ширина.
"Фобос-Грунт" е първата руска междупланетна сонда за последните 15 години. Целта й бе достигането на луната на Марс Фобос. Тогава основните двигатели не се включиха, станцията остана на ниска орбита около Земята не можа да се отправи към спътника на Марс.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Задържаха руски кораб за умишлена повреда на кабел между Финландия и Естония
Автобус с 50 пътници закъса посред нощ край Велико Търново
Престижен сайт за туризъм в САЩ обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу