Какви са ползите от морската вода за организма

OFFNews 25 август 2024 в 09:00 37583 0

морска почивка

Снимка Pixabay

Ползите от морето

Морето лекува, това е доказано. Още през 1753 г. английският лекар Ричард Ръсел защитава дисертация за лечението с морска вода. Така поставя началото на нов раздел в медицината - таласотерапия. Защо морската вода е полезна?

Идентична е с кръвната плазма

Вероятно звучи абсурдно, но солите в морската вода са идентични по състав със солите в човешката кръв. Затова, потапяйки се в морето, ние се връщаме в естествената за организма си среда.

Действа благотворно върху нервната система

Това е бонусът, който получаваме от лятната си почивка. Нервната система отлично се презарежда край морето. Шумът на вълните успокоява, снема напрежението. Край морския бряг се диша по-леко, белите дробове се "разгръщат", кръвообращението се подобрява, мозъкът започва да работи по-добре. 

Гимнастика за мускулите на кръвоносните съдове

Когато плуваме, мускулите работят активно. Плуването е спорт, респективно къпането в морето е активен отдих. Но освен мускулите, ние тренираме и кръвоносните си съдове. Ефектът се получава от това, че водата в морето е с по-ниска температура от тази на тялото. Когато влезем в морето, кръвоносните съдове реагират на температурната разлика. Къпането подпомага нормализирането на терморегулацията, закалява и укрепва имунитета.

Добър масажист

Морските вълни са най-добрият масажист, вършат работата си ненатрапчиво, деликатно (разбира се, ако няма бурно вълнение). Благодарение на този масаж циркулацията на кръвта в организма се подобрява, тя се обогатява с кислород, увеличава се броят на червените кръвни клетки.

Отдих за гръбначния стълб

Гръбначният стълб си почива истински само във вода или в безтегловност. Малко се полетелите в Космоса, но затова пък от благините на морето или басейна може да се възползва всеки. Във водата натискът върху гръбнака е минимален, спада налягането върху вътрешните органи, ставите имат по-голяма свобода на действие. Има истина в това, че при плуване тялото ни си почива истински.

Насища тялото с микроелементи

Микроелементите могат да се набавят не само с храната или под формата на таблетки. Кожата ни може да ги попива. Морската вода съдържа всички необходими за организма ни елементи - йод, магнезий, калций, калий, бром.

Стяга и изсушава кожата

Морската вода има антибактериални свойства. Влияе благотворно на мазната и на нормалната кожа, помага при различни възпалителни процеси и при акне. Къпането в морето разтваря порите, извежда токсините и отпадъчните вещества. Освен това има ефект на лек пилинг, тъй като изчиства кожата от мъртвите клетки. Трябва обаче да се има предвид, че солената вода може да навреди на сухата кожа. Възможно е да предизвика раздразнение и дори алергична реакция. Сухата кожа е по-възприемчива и към вредните въздействия на слънцето. За хората с прекалено суха кожа твърде дългият престой в морето е противопоказан, те задължително трябва да използват овлажняваща козметика, за да поддържат водния баланс на кожата си.

Укрепва косата и ноктите

Морската вода е признат лечител при проблемен скалп. Тя го изсушава, ако е прекалено мазен. Морето укрепва косата и подобрява състоянието ѝ, дори придава повече обем. Ноктите остават по-здрави дълго след морската почивка. Важно е обаче да не са лакирани, за да има максимален ефект. Затова пък поне половин година няма да има проблем с чупещи се нокти.

Лекува ставите

Вярно е, че не във всички случаи и не завинаги. Морската вода помага при лечението на артрити и артрози, има противовъзпалителен ефект, облекчава състоянието. Но това работи, ако заболяването не е в острия си период и при спазване на определени мерки. Продължителното плуване може да провокира обостряне.

Подобрява работата на дихателните органи

Тук става дума не толкова за морето, колкото за морския въздух. Ако къпането е възможно само в топлия сезон, за разходката край морския бряг няма ограничения. Това е особено препоръчително за децата и за възрастните, които имат заболяване на дихателната система.

Как да направим морската си почивка безопасна

Най-доброто, което можем да направим за себе си, е да си дадем време пълноценно да се адаптираме. Особено, ако пътуваме отдалече. В новата климатична зона организмът е под стрес, затова му е нужно време за да привикне. Не е добра идея още в първия ден да се прекалява с престоя във водата, достатъчни са 15-20 минути. Известни са ограниченията и за излагане на слънце. Влизането във водата, веднага след хранене, може да създаде проблеми с храносмилането.

Не нужно да се тича към душа веднага след излизане от морето. Кожата има нужда от време, за да попие солта и полезните микроелементи. Достатъчно е потърпим поне 15 минути. Под душа след това, заедно със солта ще се отмият и токсините, които морето и извлякло от порите ни.

Препоръчително е, при здравословен проблем, преди пътуването да се посети лекуващия лекар. Къпането в морето може да навреди на хипертониците, на хората със сърдечносъдови и онкологични заболявания. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице