
Днес Църквата почита св. Симеон, като покровител на селскостопанския труд. Затова първия ден на новата трудова година народът е белязал с необикновен, тайнствен и смисъл.
По стар обичай на първи септември тържествено се освещавали семената за посев, заедно с китка босилек - Божието цвете, което има апотропейна сила да пази живата и неживата природа от беди, болести, порои и градушки.
След празничната църковна служба хората отивали да садят нивите си. Обличали се в празнични дрехи. Украсявали с цветя колите и животните, като на рогата на воловете слагали малки кравайчета. Специално за орачите жените приготвяли бяла погача, баница и варена кокошка.
Преди да започнат заораването, мъжете ритуално захранвали добитъка с обреден хляб. Разчупвали го на четири парчета-първото хвърляли на изток към слънцето, второто давали на воловете, третото заравяли в земята, а четвъртото изяждали сами. Костите на обредната кокошка заравяли в първата бразда. Тези ритуали се изпълнявали, за да бъдат предотвратени бури и градушки, злодеянията на мамници, бродници и самовили, за да е берекетлия годината.
Симеон се родил през 357 г. в семейство на бедни и благочестиви християни. Когато бил на 13 години, Бог поискал от него да се отдаде на подвижнически живот. Чудото станало по време на един празник, когато непознат и мъдър старец го посветил в словото на Иисус.
На 18 години Симеон постъпил в манастир. Отдал се на постоянен труд, пост и молитва и с търпение понасял изпитанията, които Господ му изпращал.
Един ден той отишъл в планината и се привързал с верига за огромен камък. Там прекарал дълго време в усамотение. За да не бъде изкушаван от земни желания и страсти, светецът изградил каменни стълбове, един от друг по-високи, където живеел в пълна отдаденост на Бога.
За праведния живот на Симеон научили в цялата околия. Много бедни, слаби и безпомощни хора сте стичали при него. Слушали проповедите му, докосвали дрехите му и получавали благословията на светия отец.
Отшелническият му живот продължил много години. Земния свят той напуснал на 103 години. Погребали го с почести в гр. Антиохия през 460 г.
На този ден имен ден празнуват Симеон, Симеонка, Семо, Симан, Симо, Симчо, Симеончо, Симона, Симка, Моне, Мони, Мона, Моника, Монка.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Маги Стралска
Казахстан затяга режима срещу паралелния внос на санкционни стоки в Русия
zuIjin
"Медиана": 7 формации в парламента. ГЕРБ води на ПП-ДБ с 2%
Bad Horse
Медведев ободрява директорите на военната промишленост с телеграми от Сталин
Маги Стралска
Медведев ободрява директорите на военната промишленост с телеграми от Сталин