Още в самото начало Олимпийските игри във френската столица Париж влязоха в историята с церемонията по откриването им, която се проведе по река Сена. Провокативният сценарий предизвика остри реакции на потребителите в социалните мрежи.
Докато все още се сбогуваме с Олимпийските игри, ето един поглед назад към някои от най-запомнящите се моменти от Париж 2024.
Непринудена поза на турския стрелец
Турският стрелец Юсуф Дикеч, който спечели сребърен медал в състезанието на 10 м въздушен пистолет, е може би най-популярната личност в Париж.
51-годишният мъж предпочете да не носи високотехнологичната екипировка на конкурентите си по стрелба и зае непринудена поза, като ръката му, с която не стреля, беше небрежно прибрана в джоба. Снимки от стрелбата му бързо се разпространиха в социалните мрежи и стрелецът се превърна във феномен.
51-year-old Turkish shooter Yusuf Dikec went viral at the 2024 Paris Olympics. With minimal gear, Dikec clinched silver in the mixed team 10m air pistol event, partnered with Sevval Ilayda Tarhan. His relaxed, unique pose—shooting with a hand in his pocket—captured hearts… pic.twitter.com/VIJdqtV7UM
— GoodToKnow (@goodtoknowx) August 1, 2024
Байлс и Чайлс се прекланят пред Андраде
Във финала на прескок при жените бе записан в историята първият подиум на Олимпийските игри, на който се качиха само чернокожи жени. Бразилката Ребека Андраде взе златото, изпреварвайки двойката на САЩ Симон Байлс и Джордан Чайлс, които показаха класата си, като се поклониха на Андраде.
Байлс заяви, че това е било "просто правилното нещо", след като не успя да спечели четвърто злато в Париж. Най-награждаваната гимнастичка в света беше с широка усмивка на лицето си, когато се поклони на Андраде.
За съжаление, по-късно бронзовият медал на Чайлс беше отнет след решение на Спортния арбитражен съд (КАС). Румънката Ана Барбосу бе повишена от четвърта на трета позиция.
Скокът на Антъни Амирати
На френския състезател по скок на дължина Антъни Амирати беше отказана възможността при уникални обстоятелства да достигне до олимпийски финал.
Макар че квалификационните кръгове обикновено не попадат в заглавията на вестниците, се появи видеозапис, в който се вижда, че Амирати преодолява летвата на 5,70 м, но коляното му сякаш се удря в нея, бутайки я от мястото ѝ.
Това доведе до разпространение на скока му в интернет, а мнозина го определят като забавна история.
Couldn't resist adding a cartoon boing to Anthony Ammirati's pole vault. What a way to clip the bar ???? fair play to the guy. pic.twitter.com/wGPtco2fy6
— Matthew Highton (@MattHighton) August 3, 2024
Снимката на Олимпийските игри в Париж 2024 г.
Една снимка, която те оставя без думи.
Авторът на снимката е френският фотограф Жером Бруйе, а на снимката е бразилският сърфист Габриел Медина, който спечели бронз в сърфинга. Снимката придоби голяма популярност в социалните мрежи.
Brazil’s Gabriel Medina reacts after getting a large wave in the 5th heat of the men’s surfing round 3, during the Paris 2024 Olympic Games, in Teahupo'o, Tahiti, on July 29, 2024. pic.twitter.com/MzKlw0xBFL
— PHILOSOPHY ON X (@philosophytweet) July 30, 2024
Китайска гимнастичка захапва медал
"Защо спортистите хапят медалите си" - може би този въпрос се е въртял в китайската гимнастичка Джоу Яцин, след като италианките Алис Д'Амато и Манила Еспозито "захапват" медалите си.
Джоу последва примера ѝ, но само поднесе медала към устните си, вместо да впие зъби в него. По традиция това се прави, за да се провери дали златото е истинско, а сега фотографите питат спортистите дали медалът е истински.
Талисманът на САЩ - Снуп Дог
Американският рапър и звукозаписен продуцент Снуп Дог беше забелязан на почти всяко събитие в Париж. Той коментираше за Националната радиотелевизионна компания (NBC) и не пропускаше да се изяви.
Широко разпространена в социалните мрежи беше реакцията му на скока на Симон Байлс.
Замърсената от векове река Сена
Нивото на замърсяване в река Сена застраши плувните състезания в открити води, като мъжкият триатлон беше отложен, тъй като френските власти се бореха да овладеят нивото на Ешерихия коли във водата. Френското правителство е похарчило близо 1,5 млрд. евро в опит да почисти реката, за да стане годна за плуване, въпреки че влажното време усложняваше ситуацията.
Събитията в Сена в крайна сметка се проведоха, след като тестовете на водата бяха преразгледани, но Белгия се оттегли от олимпийската смесена щафета по триатлон, след като спортист, плувал в реката, се разболя - страната не уточни причината за заболяването.
Боксовият спор
Спорът, който продължава и до днес да се коментира във всяка медия, беше свързан с боксовия скандал, в който бяха замесени имената на алжирската златна медалистка Имане Хелиф и тайванката Лин Ю Тин.
Твърдеше се, че двете състезателки може да са с повишено съдържание на тестостерон, което може да доведе до допълнителна сила и мускули. Това, естествено, застрашава потенциално противниците. Споровете започнаха, след като италианската боксьорка Анджела Карини се отказа от двубоя след 46 секунди, заявявайки, че това е с цел да защити здравето си, тъй като ударите на алжирката са били много силни. Твърденията за Хелиф и Тин обаче така и не бяха доказани.
Read more: https://t.co/Xd1BtJZSrk
— Los Angeles Magazine (@LAmag) August 3, 2024
Когато тревата е по-удобна от хотелска стая
Италианският плувец Томас Чекон също привлече вниманието на социалните мрежи, след като беше сниман как си подремва на тревата до пейка в олимпийското село. По-късно плувецът заяви в интервю, че причината за дрямката му около пейката е липсата на климатик и лошото качество на храната в селото.
Еля Изетова
Еля Изетова е студент по журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Стажувала е в БНТ и Bulgaria on air. Интересите ѝ са насочени към световната политика.