Председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" и началник на клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска“ проф. Александър Оскар е бил заплашван и изнудван от наематели, които поискали от него 50 000 лева за претърпени "болки и страдания".
Това разказа той в профила си във Фейсбук. От OFFNews се свързахме с него за повече подробности за ситуацията, която двамата с адвокатката му Магдалена Вълова се опитвали да разрешат в продължение на седмица, за щастие, успешно.
Проф. Оскар отдава нов, обзаведен апартамент под наем чрез агенция - фирмата, която управлява комплекса, където е жилището. Договорът за наем е от 12 март, влиза в сила на 1 април. Сключва го с Пламен Димитров, който твърди, че ще живее в жилището със съпругата си и четирите им деца.
Димитров моли за 20-дневен гратисен период за плащането, в който да се настанят в апартамента. Проф. Оскар се съгласява и наемателят оставя депозит в размер на един месечен наем. Наемателят моли да платят наема, който се дължи заедно с депозита, до 25 март. Проф. Оскар отново се съгласява.
От управата на комплекса разбират, че наемателите живеят в жилището, но плащането не е извършено по банковата сметка на проф. Оскар до уговорената дата - 25 март. На 27 март от комплекса, по думите на проф. Оскар, подсещат Пламен Димитров. Той обяснява, че е забравил и ще плати. Три дни по-късно превод няма и адв. Вълова звъни на Димитров. Той я заплашва и отказва да напусне апартамента и да плати наема.
На следващия ден проф. Оскар и Вълова изпращат писмо на Димитров, с което го уведомяват, че поради неплащане на наема за първия месец, договорът не е влязъл в сила и наемателят следва да напусне жилището до 3 дни. В допълнителен телефонен разговор между адвокат Вълова и съпругата на Пламен Димитров на последния е даден по-дълъг срок за напускане, за да има на разположение повече време. Въпреки благосклонното отношение към тях наемателите решават да заплашват и изнудват професора чрез писмо от 31 март.
В него твърдят, че нямат достъп до комплекса, до гаража и апартамента; че апартаментът не е нов и е "с дефекти" - амортизирани мебели, течове, "телевизор на 3 години" и др.; че апартаментът е бил необзаведен и се е наложило да купят две детски легла, детски бюра, гардероб, шкаф и други за "над 3000 лева".
Искат проф. Оскар да им върне депозита от 1 800 евро и да плати още 50 хил. лева - за причинени болки и страдания. Последните Димитров ги иска и от адв. Вълова. Твърди, че го заплашила. В писмото си посочва, че сезира институциите (не става ясно кои) и ги заплашва със затвор до шест години. Цитира различни разпоредби от закони, включително касаещи юридически лица, каквито професорът и адвокатката му не са. Наемателите объркват и датите - в писмото от 31 март искат парите до 7 март.
Твърденията за амортизирани мебели и течове са неверни, категоричен е проф. Оскар. Единствената мебел на семейството наематели се оказва голям шкаф, който впоследствие е демонтиран. Техни легла, бюра и гардероби няма.
Адв. Вълова посочва по повод твърдението за спрения достъп, че той касае единствено гаража. Тя определя обвинението за заплаха към Пламен Димитров като "фалшиво".
"Те останаха в апартамента до 2 април, ден след получаването на писмото бяхме в хола с тях и полицаи", каза още юристът.
Адв. Вълова коментира още, че според нея писмото е писано от юрист и се използва като бланка. "Въпреки писането от юрист, текстовете са несъстоятелни и на места смехотворни. Като например това, че сме щели сме с професора да бъдем обявени в несъстоятелност и да бъдем лишени от свобода, тъй като сами не сме поискали да бъдем обявени в несъстоятелност”, дава пример Вълова.
Текстът на писмото навежда проф. Оскар и адв. Вълова на мисълта, че може би става въпрос за схема, а не за един изолиран случай на изнудване от мними наематели. Заради съдържанието на писмото те предполагат, че то може да е било изпращано към дружества, които отдават апартаменти под наем и тази част да не е била изтрита при препращането на писмото до тях. На същото отдават и сбърканата дата.
"Писмото според мен не е писано спонтанно. Имотът, който се отдава, е в затворен комплекс. Те (наемателите) се надяват, че по този начин могат да изнудват собствениците за обезщетение", каза проф. Оскар.
Той подава два сигнала в полицията - за съдействие за извеждане заради отказ да напуснат и за изнудването. Наемателите разбират за тях, когато от полицията идват и ги предупреждават да се изнесат. Затова твърдят, че не са заплашвали, а че са били заплашвани - коментира адв. Вълова.
В събота проф. Оскар и адв. Вълова отиват в апартамента, за да предупредят наемателите да се изнесат до 12 ч в неделя. Първоначално Димитров и съпругата му отказват да отворят вратата. Правят го, когато пристигат и полицаи.
В апартамента заварват петима души - Димитров, съпругата му, баща, представящ се за баща на жената, техен кум и приятел. Полицията прави протокол и взима данните им.
Въпреки че има служители на МВР, това не спира групата да обижда професора и юриста, като най-активна в квалификациите е съпругата на наемателя. Професорът пише в личния си профил във Фейсбук за случилото се.
На следващия ден в апартамента отново има няколко души, но отношението е различно. И така в 12 ч. в неделя наемателите предават ключовете. Проф. Оскар им обяснява, че ще приспадне режийните разходи и обезщетението за ползването на жилището за 21 дни. Останалата сума ще върне по банковата сметка заедно с копията от сметките. Димитров отвръща, че "му подарява парите" и му казва да ги даде за благотворителност.
"Ще му преведем остатъка и ако той реши - нека подкрепи благотворителна кауза", посочи адвокат Вълова.
Става ясно, че наемателите са следили профила във Фейсбук на професора, след като съпругата на Димитров казва, че не е трябвало офталмологът да публикува писмото.
Вълова допълни, че ще решат дали да подадат граждански иск след разследването на полицията.
И професорът, и адвокатката му се съмняват в първоначалната версия - че семейството има четири деца, едно от които по думите на Димитров е 4-месечно бебе. Охраната на комплекса нито веднъж не е виждала деца, проф. Оскар и Вълова - също.
"В събота бяхме там над 4 четири часа и в апартамента нямаше деца. Не сме обикаляли стаите, но и да е било бебето там - то не проплака дори", разказа той.
От комплекса, в който е жилището, отказаха коментар.
Наша проверка показа, че през годините Пламен Димитров е бил съдружник в едно от дружествата, които е управлявал, с дъщерята на бившия министър на вътрешните работи Младен Маринов - Силвия Маринова.
През 2015 г. фирмата е създадена от Димитров. Месец и малко по-късно, към края на март 2015 г., от ЕООД дружеството е променено в ООД и Силвия Младенова става съдружник на Пламен Димитров. Към края на април 2017 г. Силвия връща дяловете на Пламен Димитров, а фирмата отново се превръща в ЕООД, пише bird.bg.
Проф. д-р Оскар е председател на Организацията на евреите в България „Шалом“ от 2016 г. и вицепрезидент на Световния еврейски конгрес от 2021 г. Съветник е към Еврепейския еврейски фонд.
От 2021 г. е председател и на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика.
Началник е на клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска“. Същата година е избран и за ръководител на катедра „Офталмология“ на Медицински университет – София.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
1
12.04 2023 в 09:05
По 2-3 наема депозит за щети предварително, и добре оформени договори, щото някой бедстващо семейство ти затваря дохода от имота за години...
Звучи жестоко, но имотните хора не са благотворително дружество за мързеливи безхаберници.
Последни коментари
Far Rider
Тръмп след победата: Това е исторически момент, иде златната ера на Америка (видео)
Джендо Джедев
Русия реагира хладно на победата на Тръмп
Far Rider
Бивш натовски генерал: Ако има нападение срещу Полша, ще изтрием Русия от лицето на земята
Far Rider
Севернокорейците влязоха в първа битка с ВСУ в Курска област
dolivo
Какво се случва с делата срещу Тръмп след победата му на изборите в САЩ