Ако изгори плевнята, гори и къщата. В Беларус конфискуват имоти на политически емигранти

Андрей Козенко, Би Би Си 16 септември 2024 в 11:27 14932 3

Запор.

Снимка Би Би Си

Запорирано!

От пролетта на 2024 г. беларуските власти използват нов способ да "накажат" напусналите страната по политически причини - чрез притежаваните от тях недвижими имоти. Емигрантите не могат да се върнат у дома от съображения за сигурност, а всички сделки с жилища от 2023 г. нататък, според беларуското законодателство, могат да се извършват само в страната. В резултат на това апартаментите са конфискувани и продадени.

Недвижимите имоти са се превърнали в елемент от психологическия натиск на беларуските власти върху политическите емигранти - демонстрация на това колко беззащитна е тяхната собственост пред държавата.

Имуществото е запорирано. Влизането забранено

Светлана (името й е променено заради безопасността й) е лекар от Беларус, но в момента живее в Полша. Това лято тя няколко седмици търси човек, който би се осмелил да отиде до входа на къщата ѝ, да направи снимка и да ѝ я изпрати - познатите ѝ, останали в Минск, се страхуват дори от това. В крайна сметка се намерил човек. На снимката се вижда, че вратата на апартамента на Светлана в Минск е заварена с метална щанга - сега е невъзможно да се отвори. На вратата е поставено уведомление - имуществото е запорирано.

Светлана живее в Русия от дълго време, а на 10 август 2020 г. застава на огромна опашка пред посолството на Беларус в Москва, за да гласува на президентските избори. На 16 август тя отива в Минск за една от най-големите акции срещу Александър Лукашенко, а през следващите години провежда пикети пред посолството. През 2022 г. Светлана и семейството ѝ заминават за Полша, където тя продължава да ходи на акции на беларуската опозиция.

Тя не знае защо и по какъв член срещу нея е заведено наказателно дело в Беларус, което води до запор на апартамента ѝ. Правозащитниците нямат никаква информация за това, а в Минск е почти невъзможно да се намери адвокат, който да представлява интересите ѝ - те не поемат политически дела, страхувайки се за собствената си безопасност.

Светлана отдава апартамента под наем на свой познат срещу символичен наем. Наемателят плащал комуналните услуги и превеждал малка сума на майка си.

Той бил изселен от силите за сигурност и дори му било дадено време да си събере вещите. "Това вече е рядкост, просто късмет", коментира Светлана. - Знам за случаи, когато вратите са били завардени с вещите и документите на живеещите там." Не е възможно да се разберат подробности от наемателя - той е подписал споразумение за неразкриване на информация.

Светлана казва, че просто е оставила цялата ситуация на самотек - така или иначе е невъзможно да се направи нещо от чужбина. Тя е спряла да плаща сметките за комунални услуги. Казва, че някой ден може да се върне в Беларус и тогава ще се заеме с въпроса за апартамента. Или пък апартаментът ѝ просто ще бъде продаден на търг - имало е такива случаи.

Апартаментът на опозиционния активист от Гродно Сергей Веремеенка също е под запор - той емигрира след началото на масовите преследвания, а в Беларус е преследван за "насърчаване на екстремистка дейност".

В публикацията Hrodna Life се казва, че в началото на септември той с изненада установил, че вещи от апартамента му - хладилник, пералня, огледала - са обявени за продажба.

Веремеенко разказва, че е успял да намери човека, който е купил хладилника му. Активистът му написал: "Защо го направихте?" Отговор нямало.

Как покупко-продажбите станаха политически

През септември 2023 г. Александър Лукашенко издава указ, с който ограничава функциите на беларуските дипломатически мисии по света.

Основното ограничение: емигрантите вече не могат да подават заявления за нови паспорти чрез посолствата и консулствата - за целта трябва да дойдат в страната.

За да извършват сделки с имуществото си, те също ще трябва да се върнат - дипломатическите представителства вече не издават пълномощни за покупко-продажба.

През есента на 2023 г. беларусите в емиграция са най-загрижени за паспортите - за много от тях е невъзможно да се върнат в родината и да получат нов, който да замени изтеклия, заради наказателни дела срещу тях. Опозицията, ръководена от Светлана Тихоновска, лобира за идеята страните от ЕС да издават на емигрантите "паспорти на Нова Беларус" - засега без успех.

През изминалата година стана ясно, че под заплаха са не само паспортите на напусналите по политически причини, но и недвижимото им имущество - през лятото на 2024 г. опозиционните беларуски медии, работещи в емиграция, разказаха за десетки случаи, когато са били иззети апартаменти и временните наематели са били изгонени.

Има няколко случая, в които емигранти все пак са продали жилището си - или с отстъпка за спешност, или срещу символична такса - за да може то да бъде регистрирано на името на друго лице. Но прокуратурите на беларуските области искат да оспорят тези сделки като измамни - такива заявления вече са подадени в съда.

В края на август беларуската редакция на Радио "Свобода" разказа няколко такива истории.

Един от политическите емигранти разказал на репортерите, че властите искали да обявят за недействителна продажбата на апартамента му. Според него посредникът, извършил сделката, се разплакал по телефона, защото носи лична отговорност за почтеността на сделката и не разбира как да работи в бъдеще - на челото на човека не пише дали е противник на властта.

Списъци на заможни емигранти

За мащабите на заграбване на недвижими имоти от беларуски политически емигранти може да се съди само по косвени признаци - не всички са готови да говорят открито, страхувайки се за близките си, останали в страната.

На 25 март 2024 г. емигрантите в десетки страни отбелязаха Деня на волята - основния празник на опозицията - с митинги и пикети. През май Разследващата комисия съобщи, че 104 имена са в списъка на тези, чиито домове ще бъдат иззети.

Емигранти разказват пред в. "Зеркало", че следователите имат списък с 200 души само в Минск.

"Със сигурност това може да се нарече нова форма на репресия", казва Леонид Морозов, юридически съветник на беларуския опозиционен лидер Светлана Тихановска.

Протести и списъци. Снимка: "Зеркало"

Михаил Кирилюк, адвокат на Народното антикризисно управление (експертна организация, създадена през 2020 г. от опонентите на Лукашенко), казва, че парите, получени от продажбата на тези апартаменти, са малко за държавния бюджет. Това, което е наистина важно за властите, е да разгласяват широко конфискациите - това е начин за политически и психологически натиск.

"Властите искат да накарат тези, които са напуснали, да се страхуват да дават интервюта, да ходят на митинги - дори във Варшава и Вилнюс. Тази цел се постига чрез няколко показни съдебни процеса с минимално използване на ресурси", казва Кирилюк.

Беларуската пропаганда отразява широко запорите на недвижими имоти. Така например пропагандистът от телевизионния канал ОНТ Игор Тур прави почти десетминутен репортаж за това. Според неговата логика, ако беларусите в чужбина се противопоставят на Лукашенко, то те се солидаризират със западните санкции, наложени на Беларус, и ако е така, трябва да компенсират щетите, нанесени на страната.

Апартаментът се продава, барабар с децата

Беларуските власти конфискуват недвижимо имущество на опозиционни активисти преди указа на Лукашенко от септември 2023 г., но тогава това се отнася само за лидерите на протестите.

Тристайното жилище на Сергей Тихановски е обявено за продажба през март 2023 г. Тихановски, предприемач и блогър, е смятал да се кандидатира за президент през 2020 г. Той е арестуван и вместо него се кандидатира съпругата му Светлана. В резултат на това Тихановски излежава 18-годишна присъда в Беларус, а съпругата му, която емигрира заедно с децата им, получи 15 години задочно.

Държавата е конфискувала апартамента им след една от тези присъди. Невъзможно е да се каже по-точно: и двете бяха прочетени в закрит режим и не бяха публикувани в цялост. Известно е само, че съдът е осъдил Тихановски и още петима подсъдими по делото му не само на затвор, но и да платят 2,5 млн. беларуски рубли (около 691 000 евро) "за плащания на служители на МВР за извънредни дежурства по време на следизборните протести".

През март 2023 г. апартаментът не може да бъде продаден - няма купувачи. Следващият опит също е неуспешен; апартаментът е купен едва от третия път.

Апартаментът бил регистриран не само на името на съпрузите Тихановски, но и на техните непълнолетни деца. Още през 2003 г. Върховният съд на Беларус постановява, че е забранено да се записват деца.

"Жилището е обща собственост на съпрузите. Освен това то е единственото място на пребиваване на техните непълнолетни деца. Затова продажбата му дори от националното законодателство на Беларус е много съмнителна", казва Леонид Морозов.

До същия извод стигат и юристите на беларуския проект LegalHub (той предоставя анонимни и безплатни консултации на граждани в страната и в емиграция) в разговор със "Зеркало".

"В тази ситуация съществува висок риск от негативни правни последици за новия собственик на жилището", казват те.

Политикът и бизнесмен Валерий Цепкало също се опита да се кандидатира за президент през 2020 г., след което напусна страната и получи задочно 17 години затвор. Според документите той е продал къщата си на лизингова компания на цена, по-ниска от пазарната, а след това компанията е отдала къщата под наем на членове на семейството на политика. Съдът установил, че схемата е измамна, и отменил сделката. Апартаментът на Валерий Цепкало в Минск също е обявен за продажба.

На 11 септември 2024 г. държавната платформа за електронни търгове "Белуробсигурност" обяви нов лот - офис, който е принадлежал на беларуския бизнесмен Едуард Бабарика. Неговият баща Виктор се опитва да се кандидатира за президент, но през юни 2020 г. е арестуван, а по-късно осъден на 14 години за неплащане на данъци. Едуард е арестуван по същото време, прекарва почти 3 години в затвора в очакване на процеса, а през юли 2023 г. получава осем години - също за неплащане на данъци и организиране на бунтове. Подобно на баща си, той не се признава за виновен.

Снимка: "Зеркало"

Продавайте спокойно. Лоялен

Емигрантите нямат възможност да защитят недвижимото си имущество, останало в Беларус. Адвокат Михаил Кирилюк казва, че знае за случаи, когато хората са пътували до родината си през Русия на свой риск - така има повече шансове името им да не попадне в списъка на преследваните при граничния контрол. В същото време те са продавали жилищата си по спешност - т.е. обикновено с отстъпка.

Кирилюк казва, че ако подобни сделки бъдат признати за недействителни, ще пострадат не толкова емигрантите, колкото купувачите на жилища, които остават в Беларус и поне публично не са против Лукашенко. "И това е съзнателен удар, демонстрация на непримиримост", казва той.

Емигрантите, казва той, буквално са попаднали в популярната в Беларус поговорка: "Ако гори плевнята, изгаря и къщата".

Дългогодишните емигранти смятат, че ако имат паспорти на други държави, това може да ги предпази от преследване. Но това не е така. Артьом Ледовски, секретар на асоциацията на беларусите в Пърт, Австралия, разказва пред Би Би Си, че властите са предупредили хората с двойно гражданство да не посещават Беларус - ако ги арестуват, ще бъде почти невъзможно да се използва дипломацията.

"Там има родители, имот, някой го отдава под наем, някой получава наследство. И за да проведеш нормална сделка, трябва да покажеш и своята лоялност. Това е абсурд", казва Ледовски.

Той разказва, че на традиционна среща на емигрантите се оказало, че един от членовете на общността трябва да отиде в Беларус за имотна сделка. Това се превърнало в основна тема на срещата.

"Четете ли си социалните мрежи, какво ще кажете, ако лейтенантът отдавна вече е направил скрийншотове?", коментирали хората.

Съветникът на Светлана Тихановска Леонид Морозов казва, че въпросът за конфискуваното имущество ще възникне по време на "преминаването на Беларус от диктатура към демокрация". Общите положения вече са залегнали в документ от 70 страници, наречен "Концепция за компенсация на репресираните лица", в който се предлага да се обезщетят гражданите.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    15914

    3

    поп Дръвчо

    29.09 2024 в 16:33

    Прочее, поговорката "сгорел сарай, гори и хата" я има и в руския, и в украинския език (лексиката е по-близка до съвременния украински) и значи малко по-различно нещо.

    15914

    2

    поп Дръвчо

    29.09 2024 в 16:32

    Обаче забележете - никой, даже и ченгенцата-храненици на режима не смеят да купят евтино апартамент.

    Усещат глистите, че ще се обърне палачинката.

    1011

    1

    craghack

    23.09 2024 в 00:11

    Я колко е хубаво! Сто процента Възраждане ще го предложат и у нас след като пробутат закона за чуждестранните агенти.
     
    X

    Историята на коледните лампички