Стотици граждани – собственици и ползватели на имоти в кв. Изток се подписаха единно под един протест срещу плановете на г-н Петьо Блъсков за застрояване на зелени площи. Планове, които си вървят тихо въпреки мораториума на Народното събрание и СОС. С коментарите си пред OFFNews и чрез правото си на отговор той нито юридически, нито човешки може да се сложи точка на този спор, въпреки очевидното желание да го направи.
Не познаваме г-н Блъсков и нямаме нищо лично против него. Дори бихме казали добра дума за по-балансирания тон в „”правото на отговор”, което всъщност беше крайно наложително след първата му изява. Категорично възразяваме на определянето на терена като „келява ливада”. Това е далеч повече един мини парк, в който има поне 11 бр. многогодишни дървета, предимно засадени от нас, има включително такива по над 60 г., а и още множество по-млади, декоративни храсти, поддържана трева. Всъщност, уверете се сами. Веднъж да се види е по-добре от всички думи.
Същността на спечелените от инвеститора дотук битки в съда е, че всъщност упорито и настойчиво се пречи на Софийска Община и СОС да приключат с този неприятен случай трайно и завинаги и по единствения нормален начин, като най-накрая се сложи ред в квартала - в интерес на стотиците собственици, на хиляди жители на гр. София и като се намери способ за приемливо компенсиране на един отделен собственик.
В новия Общ устройствен план от 2008 г. СО беше определила въпросния терен „за озеленяване”. Това следваше да затвърди и формално нещо, което фактически е налично вече десетки години. След оспорване в съда, на г-н Блъсков е възложено да изработи проект за нов ПУП, при което теренът да се отдели в нов урегулиран имот, а тихата квартална алея да стане улица. Някъде се готви някакъв проект, той не е приет, не е правено и обществено обсъждане, това е положението сега. Всякакви опити за налагане на такъв ПУП ще доведе до нови дела.
Поради липса на нов, влязъл в сила план, спорът би трябвало да се гледа при режима на стария план от 1989 г. А какъв е смисълът на нови съдебни битки, след като такова дело вече е водено с предишен собственик на терена за период от почти 9 години и е приключило през 2003 г. с ясно и много категорично решение на ВАС. Тук е много подходящо място да се напомни, че законът освен буква, има и дух.
Изчерпателно са посочени „подходящите” съдебни решения, но удобно е изпуснат фактът за съдебно решение № 2838 от 2003 г. А това решение трябва да се знае много добре, защото то не само отсъжда, а в него има и дух, който ясно постановява и утвърждава: На този терен не трябва да се строи! На този терен не може да се строи!
Теренът е същият, Общият устройствен план и законът „върху които” ще се състои спора са
същите! Нима обстоятелството, че земята има нов собственик, трябва да накара съда този път да отсъди различно? Тук е подходящо да си зададем и друг въпрос: А какви биха могли въобще да са мотивите, нагласите и плановете на един инвеститор за придобиване на един такъв терен, който очевидно е оспорван и рисков?
За да разберете по човешки позицията ни, ще споделим една история. Случката се развива около средата на 60-те години на границата на парка и съвсем близо до въпросното място. Група дечурлига седят на бордюра на разкаляната улица и вяло и досадено се опитват да изчегъртат калта от обувките си. Повече от 20 години след създаването си, всяка пролет и при всеки по-силен дъжд, тази част на квартал Изток потъваше в неизбродима кал. Привършвайки, баткото в групата каза тържествено: Искате ли да ви водя на кино? Във Влайкова дават за Фантомас? Знам как се стига, само три спирки е. Останалите веднага се ококориха възторжено, най-малкият обаче, сведе тъжно глава и изхлипва смутено: Не мога, Нашите ще ми се карат! Те не разрешават да ходя сам в града.”
Този квартал израстна в края на някогашна София, буквално в нищото. Табелата за края на града беше буквално „на ръка разстояние”, няколкостотин метра от мястото. Наоколо бяха ниви и градини. Днес е хубав и уютен жилищен квартал, но и до сега с шега се разказва, как някогашните новодомци са били оплаквани от роднини и приятели, които живеели „в града”, че са хвърлени там някъде, в полето.
Кварталът стана приятно за живеене място и благодарение на нашия многогодишен труд. Включително чрез залесяване и затревяване, с упорита поддръжка. Трябва да се знае също, че само през последните 4 години, местната община е сключила договори и по различни програми за облагородяване е възложила грижата за прилежащите терени, а конкретно на ЕС на блокове 42а, 50, 51 е договорно възложено полагане на грижа и за въпросния терен. Тези грижи реално се полагат. Основен принос имат първите новодомци в някогашния нов кв. Изток, те бяха и хората, които успяха да запазят това парче земя от строителното безумие. За съжаление много от тях вече на са сред нас, а ние – техните наследници, продължаваме делото им и помним всичко.
Тезата, че върху терена не е реализирано мероприятие, е направо смайваща. Изграден е цял жилищен комплекс, проектиран и напълно изграден по приетия проект, при човешки отстояния между сградите. Междублоковото пространство е залесено и облагородено, под него минават необходими електро и топлопреносни мрежи. Това прилича ли на нереализирано мероприятие? Да, вероятно в очите на някого, който гледа на жизнената среда на хората само и единствено като безкрайни метри разгъната застроена площ за пазарна реализация. Нас обаче, не ни търсете в подобни схеми.
На този етап ще се въздържим да коментираме за причините и начина, по който е възникнала частна собственост върху терена. Това е нещо отделно.
Случаят е показателен за подредбата на цялото ни общество. Плановете на г-н Блъсков са засечени буквално случайно в местната община и никой от пряко и индиректно засегнатите от това действие около 400 собственици на имоти в околността не е бил уведомен през всичките тези години, че там за пореден път се водят дела и се крои нещо.
Живеем при демокрация и пазар. На пазара се работи за печалба и само за печалба – това е нормално и така трябва да бъде, че иначе няма да е пазар. А основното качество на печалбата е в нейното количество. Срамежливото отвръщане на очи от печалбата е непродуктивно, тъй или иначе всички знаят, че тъкмо за това иде реч. Набъркване на обществения интерес и излагането му на преден план по никакъв начин не променя действителното състояние на нещата. Някой вероятно се е опитал да внуши на инвеститора, че проект за инвестицията в „детска градина” е обществено и морално по-приемливо и защитимо мероприятие. Пълен нонсенс. Проблемът е на съвсем друго място, а именно, че грубо се влиза в жизненото пространство на хората при изтъкване на неистински мотиви. Още по подозрително е, че сметката и печалбата няма начин да излязат при тези параметри. Е, освен ако някой не е решил да строи първата в света многоетажна „детска градина”, без двор за игра и физкултурен салон, но затова пък пълна с специални питомци. Това с основание предизвиква искрена почуда и оправдано съмнение. И респективно това е сигурен белег, че най-вероятно твърде скоро след потенциално придвижване на един подобен проект и унищожаване на зелената площ, нещата ще притихнат, а после в един момент ще се появи пълномощник на последващ собственик, който (ако въобще може да се говори с него) ще вдигне рамене и в очите му ще се чете пълно неразбиране: Абе, за какво ми говорите вие!? Аз ще направя от моите сгради какво аз си искам!
Тази постановка в момента се разиграва едно към едно при спора за базата на НСА в Равда и на много други места. Не е необходима особена прозорливост за да „видим” бъдещето, затова времето да се направи нещо е сега! След евентуално влизане на багери ще е непростимо и непоправимо късно.
През уикендите имаме усещането, че половин София се излива в района за разходка в парка „Борисова градина” и заради наличието на детски увеселителен център там, буквално отсреща. Неудобно е, но приемаме това човешки и с разбиране. Появата на какви да е други обекти би претоварило пейзажа, да не говорим, че тотално и в наш ущърб ще предефинира качествените характеристики на пространството, с негативни отражения и последици в много посоки и ние категорично не одобряваме това.
Още преди 20 години, при възникване на първия спор, сме заявили отношението си. Държим на него и сега. Умишлено се въздържаме от навлизане в повече юридически детайли, те са предмет на разглеждане в други формати.
Държим да споделим основно нежеланието си за случване на какви да е строежи до домовете ни и вярваме, че всеки непреднамерен гражданин ще разбере позицията ни.
Гражданска инициатива за спасяване на зелените площи на кв. Изток.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18.04 2014 в 13:23
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.04 2014 в 14:20
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.04 2014 в 17:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
11.04 2014 в 17:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват