Голям "купен" - огромен огън - се изви и тази година по традиция в центъра на софийското село Бистрица.
Ритуалът събра стотици хора от селото и региона. Сред гостите присъстваха и чужденци.
Обичаят е винаги на Сирни Заговезни, последният ден преди Великите пости, да се пали гигански огън, с който се отбелязва краят на зимата и настъпващата подготовка за Великден. Обичаят се нарича Поклади.
Запалването на огъня е съпътствано от кръшни хора под звуците на жива народна музика, а деца размахват факли-оратници. Младите искат прошка от по- възрастните.
Всички ритуали, които се изпълняват в Бистрица, са символ на победата на светлината над мрака и предвещават настъпването на пролетта.




































Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел