По това време живеех сам. На квартира, в квартал „Разсадника“, точно до родилния дом, който по това време се казваше „Тина Киркова“. Нямам никаква идея как се казва сега...
Трябва да е било 1986 година. Не помня дали имах телевизор – помня, че имах касетофон. „Унитра“ – полски. По- късно тате щеше да ми купи един двукасетъчен „Хитачи“ който живя дълги години и накрая свърши в една кофа за боклук, но това е друга история.
Тази вечер трябваше да е четвъртфиналът на световното първенство.
Кой знае защо аз винаги съм симпатизирал на англичаните. Недодялани, груби, сърцати и най-вече – честни в играта. Или поне така си мислех. Никога няма да забравя как веднъж дадоха дузпа за Ливърпул срещу Роби Фаулър, който тръгна да обяснява на съдията, че няма дузпа срещу него и че съдията не осъжда правилно. Ето това ме кефеше в англичаните. Както и Пол Гаскойн... Гаскойн за мен бе нещо като Джони Ротън в музиката – гениален хулиган.
Но да се върнем на 1986 година. Отидох на гости у един приятел, да гледаме четвъртфинала. Аржентина биха. Двата гола вкара някакъв не много висок футболист с леко индианска физиономия. Диего Марадона.
Никога няма да забравя колко псувах. Той вкара гол с ръка. На всичкото отгоре страничният съдия носеше името Богдан Дочев. Което донакъде облекчи псуването по Марадона, защото започнах да псувам родния съдия по стар български навик, викайки – „Ето, ето, толкова сме зле, че където и да отидем, се осираме. Страничният съдия прецака англичаните“.
По това време не се интересувах кой знае колко от футбол. Учех в музикалното училище, свирех на пиано и чат-пат гледах мачове само колкото да има повод да пием бирички с моите съученици. Даже си избрах аутсайдера. Колкото да има спор. През 1988 бяхме на военно обучение в Рила. На финала на европейското всички викаха за Холандия – онзи величав отбор на Холандия с ван Бастен, Гулит, Куман...
А аз – като една същинска мурзилка – за братушките от СССР. Сигурно съм бил единствения „фен“ на руснаците по това време – а те играеха един неприятен конски футбол – в най-добрите традиции на съветската школа – „няма кръв – няма фаул“.
По това време Марадона беше световна звезда. Вкарваше голове, сам побеждаваше противниковите отбори. Беше виртуоз – правеше каквото си пожелае с топката. Чат-пат, когато гледах някакви мачове, го виждах – играеше първо в Барса. После в Наполи. После в Севилия. Направи Наполи шампион. Даже два пъти. Първите и единствени два пъти, в които Наполи спечели шампионската титла.
Аз не печелех никакви титли. Живеех в света на агонизиращия комунизъм, в който едничката радост беше да си си купил бутилка джин, която да пазиш, дебнейки да пуснат тоник (беше модерно да се пие джин с тоник). В магазините никога нямаше джин и тоник едновременно. Не знам защо...
Беше през 1990. На полуфинала на поредното световно първенство трябваше да се срещнат Аржентина на Марадона и Италия. Срещнаха се, играха, биха си дузпи и Аржентина отиде на финал. А Марадона отбеляза една от дузпите. Забравих да кажа - гледах мача с един приятел. Понеже имахме джин, но не пуснаха тоник, пихме джина с компот от боровинки...От тогава не пия джин.
Отново псувах – по това време Италия беше симпатичен отбор, а Тото Скилачи беше звездата на световното първенство.
У нас социализмът тамън си беше отишъл. Предстоеше странно време, в което ние, последните деца на социализма щяхме да се срещнем челно с прехода и от сблъсъка с него главите ни щяха да се счупят.
Аз се опитвах да съхранявам наивните си идеи за живота. И Марадона ми се струваше всичко онова, което не мога да понасям – успял – демек - мейнстрийм, звезда – демек - надут пуяк. Абе всичко, което ми се струваше, че не е ОК. Затова изпитах задоволство на финала, когато Германия би Аржентина и стана световен шампион. Ех, ако знаеше този световен шампион кой ще му вземе скалпа само 4 години по-късно... Но млъкни, сърце.
А Марадона – Марадона си живееше живота. Вкарваше, през 1991 спечели купата на УЕФА с Наполи и през 1992 премина в Севилия.
А аз през 1992 прекъснах образованието си, омерзен от мрачната постсоциалистическа тегоба в Консерваторията. И после я карах дълго време учил - недоучил, докато се наканя да завърша на стари години.
През 1994 година живеех в родния ми град. Кюстендил.
Лятото ме свари там – пиех доста, посягах чат-пат и към някои други тревни субстанции, бях намерил много приятели сред местните млади интелектуалци – сърдити млади хора, ненавиждащи мейнстрийма.
През лятото на 1994 година на майтап започнах да гледам по-сериозно футбол. След като паднахме с 3:0 от Нигерия си мислех, че по-лошо няма да стане. И няма да забравя, че в следващия мач изведнъж победихме Гърция с 4:0. Направо ги смачкахме.
Предстоеше ни нещо немислимо – за да продължим, трябваше да бием Аржентина. Аржентина с Марадона.
Всичката ми омраза към Марадона, към божията ръка, към божествената му, но арогантна гениалност, към това, че е мегазвезда, че е милионер, че е един от най-почитаните футболисти се канализира в едно – „Убий ги, Ице, счупи му краката на тоя Марадона, Трифоне!“.
И тогава във вестника се появи новина.
Марадона засечен с ефедрин в кръвта.
Което значеше край на играта му на това световно.
Спомням си мача. Беше някъде в 02.00 часа сутринта българско време.
Аржентина излезе без легендата си. И нашия пънк отбор, съставен от онова култово златно поколение просто ги сгъна на две – Стоичков и Сираков вкараха по един гол. И чудото стана. Гледахме мача с баща ми, който си отиде година след това, но доживя да види как България става бронзов медалист на световно първенство!
После историята ви е известна.
Марадона беше преминал върха в кариерата си. И последваха хиляди скандали, проблеми с наркотици, с алкохол, лечение в клиники.
Междувременно аз се ожених. Роди ми се син. Довърших онова, което бях прекъснал през ранните си бунтарски години.
А Марадона се появяваше в различни видеа. Ту друсан някъде, където, след като са го попитали за нещо не може да отговори. Ту развеселен танцува латино. Ту пуши пура и се клатушка мъртво пиян на трибуната на някой стадион. Ту с неговия приятел Фидел Кастро и с тениска на Че Гевара.
И тогава... Странно, но тогава аз започнах да харесвам Марадона. Изведнъж харесах и божията ръка, и наглата му арогантност. И факта, че беше извънземен футболист. Но най – вече харесвах Марадона за това, което беше след края на кариерата си – човек, който не се интересува от "плесницата на обществения вкус“ и не плаща данък обществено мнение.
Днес аз съм почти 50-годишен мъж.
Синът ми е пълнолетен, но въпреки това няма спомен от кариерата на Марадона.
Въпреки това сутринта забелязах, че той е сложил снимка на легендата в профила си в Инстаграм. Не защото е фен на футболиста Марадона.
А защото Марадона е пънк звезда.
Днес ние гледаме футбол. Той е брилянтен, техничен, атрактивен. Има огромни звезди, които играят страхотно, вкарват много голове и са истински лидери на отборите си.
Но няма футболисти като Марадона.
Вече няма rock n roll във футбола. Днешният футбол е поп музика.
А аз почитам Марадона. Когото ненавиждах. И като когото никога няма да бъда.
Марадона. И аз.
Гениалност vs посредственост.
Центриране. Удар! И ГООООООООЛ!!!!!!
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15914
1
27.11 2020 в 17:27
И имаме един изключително мейнстрийм футболист. Кратка бурна кариера, напудрен имидж на лошо момче, болна слава и облягане на стари лаври. Лаврите големи, та конкретният индивид полежа. Ама чак пък бунтар или пънк...
Ефедрин, хехе... спортно-журналистически евфемизъм за кокаин и амфетамини.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара