На Мария Минкова
Лицето й беше лабиринт от бръчки, грейнали в залеза, когато каза: „Ние, хората, сме часовниците на Бога. Когато някой от нас си отиде, една от божиите реки на вековете пресъхва и времето на Бог се стеснява. Той иска широко и щедро време, затова се раждат млади и хубави деца – така времето на Бог никога няма да пресъхне.
Младата жена отвори портмонето си. Отвътре издрънчаха монети, някак тихо, както подобава на пари, които не стигат за нищо. Жената протегна ръка и затвори потмонето й.
- Няма да ми плащаш нищо, момиче – каза тя. - Може след време да ми купиш една баничка, но първо ще дойдеш да ми кажеш, че си имаш щастливо сърце.
- Няма да стане – каза младата жена. - Аз не искам. Събрах дрешките на децата.
- Като не искаш, защо си дошла при мене – преряза я старата. – Събрала била... Всеки може да събере дрешките и да се махне. Важното е да остане с децата и ако падне в пропастта, не да хленчи, а на дъното й да направи градина, да насади дърво, заленчук. Тогава пропастта престава да бъде зла, ти си я опитомила. Не събирай дрешките на децата си, момиче, не си тръгвай. Лесно е ди си тръгнеш, трудно е да се върнеш, защото може би никой няма да те очаква.
Младата жена беше мършава, бледа - толкова хилава, че дори сянка не можеше да хвърли на обяд.
- Той е все на работа – каза тя. – Видях счетоводителката му.
- Какво счетоводителката му?
- Не е като мене – каза жената.
- Толкова по-зле за нея – изрече сериозно старата и бръчките по лицето й светнаха.
- Той работи с нея. Аз гледам децата - обади се младата жена.
- И затова дойде при мене. Какво очакваш – да ти лея куршум от олово или да стопя восък – старата се засмя, залезът изведнъж се отдръпна от лицето й. – Ще ти разкажа една стара история. - Беше края на юли – време, когато всички истории оживят, а вятърът идва кой знае откъде и чака да чуе края им. – На времето Гсопод решил да направи земята, защото само онзи, който прави земя, може да види докъде стига майсторлъкът му. Така е и сега – който сади дървета, по плодовете на дървото ще го познаеш. Който гледа дете, по усмивките на малкото ще го познаеш. Който събира дрешките им и иска да си отиде, по слабостта в стъпките му ще го познаеш. – И така – никакъв восък, това е пълна глупост – всичко е в ума ти, върти те и не виждаш какво става наоколо. – Старите бръчки се отпуснаха, изчезнаха и лицето се подмлади. – Едно време Господ имал на разположение само добро и зло, за да направи земята. А защо искал да направи земята? Ти, млада ябълчице, защо искаш днес да направиш супа за децата, а утре да им дадеш варено яйце? За да пораснат здрави и красиви, умни и добри, нали. И така Господ се увлякъл – щедър бил той, направил земята и слагал в нея само от доброто. Прекрасни планини и равнини направил, места за реки и океани издълбал, всичките от добро ги създал, обаче макар и доброто да е от Бога, то се свършило. И тогава Бог си рекъл – какво извърших аз – изчерпах доброто, само зло ми остана. С какво да направя най-важното нещо на тая земя – хората? Нали те ще са нейни стопани, те ще превръщат пропастите в градини, няма да слагат дрешките на децата си, за да напуснат къщата и да мислят за оная счетоводителка, а не за красотата, която на никакво счетоводство не се подава…
И какво да стори Господ – не можело току-така да зареже работата си недовършена, не му било нито в характера, нито в кръвта да я докара до някъде и да изостави започнатото. Та пак ти казвам, ябълчице, как така ще изоставиш ти твоята земя – къщата и леглото си, а взимаш дрешките на дребните – те са парцали, а оставяш обичта да изсъхне, както изсъхва локвата през юли.
- Децата ми не са локва през юли – възрази младата, слаба като дръжка на листо жена.
- Ами, нали точно това ти казвам – прекъсна я възрастната. – Трябва да докажеш, че не са. – И така – когато на Бог му останало само зло, какво да стори? Мислил, мислил и направил от злото първо жената, после и мъжа. Затова жените първи започват да правят нещо. Защото Господ първи тях е направил. Но щом огладил телата на хората, за да са красиви, мъжът и жената веднага започнали да се карат. „Ти - креснала жената – не се прибираш у дома, не мога да ти видя очите. Децата ми ядат нервите и ден, и нощ, като ходя - спя, защото съм уморена, а нали знаеш, че ти завърши с 3.70, а аз с 5.65. Аз ти решавах задачите, а ти ходиш на работа и сигурно се осукваш около оная противна счетоводителка, а аз все около печката се въртя.
- Стига! - Креснал мъжът и нали бил направен от зло, допълнил: – Да, така е, счетоводителката е по-красива от тебе и ако искаш да знаеш, тя много по-добре ме разбира. Вижда, че ми се вие свят от работа, заспивам на волана, спирам на някоя отбивка да дремна, а ти само се заяждаш. Това не може да се търпи. Парите не стигат. Ще ме уволнят, вместо да ме оставиш да спя, ти надигаш. Мизерията се е озъбила срещу мене...
Господ слушал, слушал и се хванал за главата. Какво направих аз, рекъл си той. Защо издълбах пропастите, защо изваях върховете – щом има хора, не трябват пропасти на тая земя, върховете ще се срутят върху тях и ще ги погребат.
Натъжил се особено много. Вгледал се по-внимателно и забелязал, че жената плаче. И нали очите на Бога виджат и невидимото, забелязал: макар и направена само от зло, тази жена била много привързана към мъжа, а той също бил издялан от зло. Господ усетил, че жената полека-лека, без сама да знае как, започнала да превръща злото на мъжа в добро, сълзите й били толкоз горещи, слабите й ръце ли били толкоз хубави – зад гърба на мъжа дебнела змия и чакала да го ухапе, но жената я зябелязала, грабнала камък и я смазала. В тоя момент жената въобще не мислела, че след милион години, а може би милиард или сто милиарда години ще се раждат счетоводителки, тя просто прогонила змията и така мъжът срещу нея, който непрекъснато я дразнел, който винаги нямал пари, все нещо го боляло и й крещял, че го дразни, изведнъж я погледнал и казал: –„Колко си хубава!“
Господ се взрял и не могъл да повярва на очите си – злото, от което бил направен мъжът, изведнъж започнало да се превръща в добро – на Господ му станало ясно, че макар и омесен от зло, мъжът можел да превръща злото в добро, като забелязвал колко е хубава жената до него и колко мила я правели сълзите й.
Господ не можел да повярва - само хората от цялата прекрасна земя, която създал с всичкото добро, което имал, умеели да превръщат злото в светлосиньо небе, пропастите в градини, върховете – в пътеки, които водят до собственото му божие сърце. Разбрал, че всъщност небето и хората били едно и също нещо, равно по красота и дълбочина.
Та, разбра ли ме, момиче - само жената може да превръне злото, от което е издялан мъжа в добро, защото е привързана към него, както вятъра към безкрайността. Само тя, без да го поглежда, вижда колко е съсипан от работа през деня, ясно ѝ е, че този мъж трудно изкарва пари, защото не краде, не убива и не лъже, точно както Господ смятал да го създаде, но всъщност го създала такъв тя, жената. Но какво и да правила тя, в него оставало по малко от лошото, за да има за какво да му мърмори.
- Това е много наивна история и е лъжа от край до край – заяви слабата като дръжка на листо жена. – На мене няма да помогне.
- Това е история лъжа от край до край - съгласиха се бръчките на старата. - Няма да ти помогне, но на него ще помогне в бедността, в безпаричието да вижда колко си хубава. А ти си хубава, ябълчице, и двете ви дъщери сигурно са хубави и не си струва да натикаш дрешките им в два куфара и да си заминеш.
Слабата жена остави десет лева, свити на четири на столчето до старата и тичешком литна към вратата.
- Чакай, не ти искам десет лева за тая история. Не ти лях куршум, нито ти лях восък, защото това са глупости.
Прибери си парите. Ако обаче наистина те е грижа за него, казвам ти, момиче, след месец нека той ми донесе една баничка. Само той, не ти.
- Глупости – измъромори младата и натика парите в чантата си.
- Оттогава хората са най-верните часовници на Бога – прошепна зад гърба й старата.
Юли беше горещ като вряща вода. След него дойде, разбира се, август, благороден и надменен, царят на лятото и точно, когато август щеше да се превърне в септември, към къщата на старицата с бръчки, които държаха в кошницата си цялото й лице, пристигна един мъж – висок и слаб като крило на сврака. Той носеше цяла тава банички. Отиде при старата, остави на масичката тавата и после измърмори:
- Тя е много хубава.Добре, че дъщерите ни са се метнали на нея.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3005
2
10.08 2020 в 02:04
7014
1
08.08 2020 в 10:56
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара