След успешното начало на Балканската война за българите и постигната победа край Лозенград, турските части отстъпват на югоизток. Тяхното командване се възползва от двудневната почивка, дадена на българските войски след сражението от 24 октомври и успяват да се прегрупират и да се подготвят за предстоящото сражение. То се състои на 28 октомври 1912 година линията Люлебургаз-Бунархисар , в двата края на която са стратегически важните пътища Одрин-Константинопол и Лозенград-Константинопол.
Сражението започва на 28 октомври 1912г. Трета българска армия, командвана от Радко Димитриев, достига отбранителната линия на турците и вкарва в боя трите си бойни дивизии - Пета пехотна дунавска дивизия, Четвърта пехотна преславска дивизия, Шеста пехотна бдинска дивизия, командвани съответно от генерал-майор Павел Христов, генерал-майор Климент Бояджиев и генерал-майор Православ Тенев. До вечерта на 28 октомври Шеста дивизия изпълнява задачата си, а именно – да овладее Люлебургаз.
На 29 октомври българските войски подновяват опитите си за настъпление, но срещат ожесточена съпротива от страна на врага. На този ден българската армия дава най-много жертви от цялата операция. Следобед, същия ден, Първа българска армия успява да пробие защитата на врага и да предприеме офанзива. Въпреки това османските сили продължават съпротивата и дори предприемат ограничени контраатаки. Особено критично е положението на Четвърта дивизия, където в боя са включени всички резерви.
На 30 и 31 октомври след тежки боеве и значителни загуби Пета и Четвърта дивизия успяват да напреднат в своя участък на фронта. Следобед на втория ден османските войски започват да отстъпват, но българското командване нарежда настъплението да спре по линията Соуджак-Чонгара-Люлебургаз.
На 2 ноември 5-та Дунавска дивизия и 4-та Преславска дивизия напредват решително, което принуждава турските части да отстъпят. Този паметен момент е увековечен благодарение на тази снимка, която ни позволява да видим мащабите на турското отстъпление. Тяхната цел е да достигнат Чаталджа, където по-късно се състои поредното сражение между двете войски.
Люлебургазката операция остава в историята като една от най-кръвопролитните в Балканската война. Над 5 000 българи губят живота си по време на изпълнението й, а още близо 15 000 са ранени. Тяхната саможертва не остава напразна – турската армия е изтласкана до Чаталджанската линия, където обаче българите ще претърпят първото си поражение в следосвобожденската си история.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.10 2013 в 21:02
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.10 2013 в 12:16
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара