Изложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопи с международни лектори са част от паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair. Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите. OFFNews е медиен партньор на изложението.
И в трите дни на изложението посетители ще имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори. Ще се провеждат и срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
ПЕТЪК
На 4 октомври всички в програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ – с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава. Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.
По-късно същия ден ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство – истини и митове“. Сред акцентите в програмата е и „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021) – лекция на Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата Триумфална Арка“. Пуле е работила и по проекта „Опакованият Пон Ньоф“ от 1981 до 1984 г., отбелязват от екипа на Sofia Art Fair.
СЪБОТА
На 5 октомври Радослав Механджийски и Теодора Константинова от Art and Culture Today ще покажат виртуална презентация на тема „Кой нарисува Мустак на Мона Лиза и кои са някои от най-ярките примери в съвременното изкуство?“ След това презентация ще представи Мартин Кадинов – съосновател и управляващ партньор в TDB Play, компания с фокус развитие на проекти в сферата на видео игрите, електронните спортове и geek културата. Темата на неговото експозе е „Разходка в света на видео игрите и среща с две форми на изкуство недостъпни за други жанрове“.
Журналистът и арт дилър Симона Кръстева ще разкаже за инвестициите в съвременното изкуство. А след това Марион Васьор Ралюи – куратор в CAPC Музей за съвременно изкуство в Бордо, ще представи лекция на тема „От независимо пространство до музейна институция: прокарване на модели на съпротива“.
Радослав Механджийски ще е модератор на дискусията „Ориентиране в кариерното израстване на художника – от самоменажиране до високия ешелон в света на изкуството“ с участието на Костас Папакостас – гръцки съвременен художник, представян в галерии в Лондон, Ню Йорк и Париж.
Програмата в съботния ден ще завърши с „Противопоставяне срещу популизма в днешните художествени институции“ – лекция на Хоу Ханжу, международно признат куратор и арт критик, базиран в Сан Франциско, Париж и Рим, дългогодишен артистичен директор на Национален музей за изкуството на 21-ви век, MAXXI в Рим.
НЕДЕЛЯ
Програмата на 6 октомври започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър. Денят ще завърши с отворена панелна дискусия „Арт феърите в Източна Европа“ с участници: Деметра Арапу (изпълнителен директор на международния арт феър „MoBU“ в Букурещ), Пантелис Тсатсис (основател и артистичен директор на международния арт феър Art Thessaloniki International Contemporary Fair в Солун) и Суни Данаджъ (президент на фондация „София диша“ и изпълнителен директор на Sofia Art Fair). Модератор на разговора ще бъде Радослав Механджийски.
Както OFFNews писа, слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair е „Изкуството е значимо!“ Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия. В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно международно жури от куратори и изкуствоведи, съставено от Йохан Густавсон (Нидерландия), Мартина Йорданова (България), Нина Гшайдер (Австрия), Радослав Механджийски (България) и Теодора Константинова (България).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)