Това трябваше да се случи! Напук на реалната мизерия и духовната нищета. Въпреки кризата, политиканстването, данъка върху лихвите и ежедневното промиване на мозъци. След като българските рокгрупи от съвремието рядко успяват да запишат поне по един албум, а старите банди от моето поколение практически останаха в „тубата” и „вибокса”. И ако „Везни”, „Бъндараци”, „Щурци”, „ФСБ” са истинските ни рокдоайени, Втората БГ рокгенерация – онези Цветя от края на 80-те – вече са най-малкото динозаври. 20 години след смъртта на Димитър Воев, с амбицията, куража, ината и лудата организация на приятели, близки, музиканти и фенове, Митко „събра” на сцената днешните най-млади и динозаврите. „Благослови” събитието с духа, песните си и спомена.
В събота в „Микстейп 5” вероятно хиляда души и 15-тина групи създадоха Лайфа на годината. Една незабравима тътнеща нощ на приятелство, минало и бъдеще – сплотило в настоящето единомишленици. Близо 7 часа, в които на сцената преобладаваха побелелите коси и бради, а пред нея мощна млада вълна припяваше, окуражаваше, благоговееше с любимците си. Най-спонтанното доказателство, че нищо не е забравено и рокът има своята „улица Нов живот”. Че разбиращата публика не признава никоя група за „разпаднала се”. А химните от преди 20 години /и всички песни на Митко Воев сред тях/ са живи, актуални и могат да се нарекат „пароли” за комуникация, общо съпреживяване, интелигентен порив за изкуство и споделяне на ценности. От пълния до краен предел клуб бе излъчено недвусмислено послание. Във време, когато отнякъде налагат „Биг Брадър” като шоу и една немалка маса сънародници живее живота си в чалгата. И младите групи от първата вечер и особено динозаврите от Второто поколение, и публиката им заявиха шумно и гласовито, че рокът е жив, че хубавите парчета са вярната стойност. И филм, изложба, концерт са доказателството, че в съвременната ни културна история има творци, лидери и глашатаи, неподвластни на времето, материалния кич, престъпно подхранваната бездуховност.
„Исках в представата си да вкарам много хора и много съдби. Тогава си дадох сметка за нашето следвоенно поколение, което бяхме ние в България и което трябваше да бъде щастливо. А пък се оказа, че ние сме едни проиграни съдби, едни бити карти, родени и обречени на сивоч, тъпота и дезинформация. Въобще с две думи: еба ти тъпотата! Всеки, който е живял през тези години в България знае какво е било. Бяхме едно поколение, което вместо да е щастливо, да носи джинси, да ходи на концерти и всички хора да се обичат помежду си, ние си бяхме едни изнервени младежи, които попаднахме в доста отчуждени рамки. Просто почувствах, че тежи…“ Това е Митко Воев /цитат по старо интервю, от материал в grama.bg/, това е усещането му за Поколението, което грабна китарите в края на 80-те. И създаде както „Ледове”, „Студен Живот”, „Прилепът”, така и „Черната овца”, „Българи”, „Месо”, „Чичо”, Гето Щастлив живот”, „Емигрантски рап”. Преди 20 години публиката им беше от връстници. Но думичките в онези послания, облечени в гневен, твърд или пародийно враждебен ритъм и звук, бяха запалили поне по една генерация преди и след тяхната.
А в нощта на динозаврите в клуба, публиката беше предимно млада; днешната младеж. Говорих с някои от хората. Те наистина не са били родени, когато „Ритъм” беше ежеседмично събитие. Когато първия годишен „Блектоп” спечелиха „Бедствен район” с парчето за брадвата в парламента; когато в една Музикална кутия тогавашните „стари” и „млади” /прословутия диспут с участието на Кольо Гилъна и Гошо Минчев/ се скараха за отговорността, която са поели като музиканти. Когато Любо Малковски режеше на късове „Бюрокрация”-та, а Звезди „умираше” на сцената в „Дървото”. Когато „Клас” ни караха да мечтаем, „Субдибула” правеха „жесток купон”, а „Контрол” можеха да превърнат в пародия дори „най-щастливия ден”.
По същото време, Воев и групата вече разливаха тъмните вълни, фенклубовете им се множаха, съобщността им трупаше митичен статус и въпросите им – разбира се – бяха към цялата нация и завинаги.
Питах разни момичета и момчета в клуба, откъде знаят песните, откъде познават групи с творчество, взривило края на 80-те. Отговаряха ми: в къщи баща ми слуша такива неща, и на мен ми харесват. Нашите имат записи и плочи на тези групи. И по-рядко: от нета, от приятели, които вече са ги открили. А по-важното е, че под небето на инфантилната Люси – осеяно с диаманти /нищо общо с Бийтълс/ и в което звездите са или Селена Гомес или гръдните им обиколки са обратно пропорционални на гласовете им – днешните 15, 16, 20-сет годишни момчета и момичета са харесали онзи български рок, създаден преди да се родят. И са го оставили да ги проникне, да ги завладее, да им хареса, да им говори.
Първият лайв бе в петък вечер в столичния клуб “Три уши”. Между изявилите се млади групи бяха “Ксетка фон тейп”, “Ла Текст”, “С 300 зора”, “Bright Sight”, “Психобагажник”, “Бахур”, “The Barbarones”, “Цветя и жени”, “Жълти стъкла”, Тодор Стоянов ( “Ambient Anarchist” ) и “Trendafil & Chugra”. Някои бяха пристигнали чак от Варна. А самият Чугра – още една легенда за тийнбандите – ми каза, че е много доволен от купона и участниците. Парчета на „Генерацията”, духовна и инструментална подкрепа от него и от Васо Гюров, а също и от Мони Воев – така можем да отбележим първия лайв. Чугра /малко пришпорен от пишещия тези редове/ отличи специално „Абсолютно начинаещи”. При тях допира с творчеството и човека Димитър Воев обаче е и генетично-родствена.
В неделя приятели и последователи на културата “Воев” се събраха в театър “Сфумато”, където се състоя премиерата на третото издание на книгата на Митко “Поздрави от мен Боговете”. Финалът бе прожекцията на филма-концерт “Нова Генерация и приятели” от 1992 г. с автори Енил Енчев и Иво Христов /концертът от Зала „България” с прод.Длави Битраков/. Не мина без свирене. Отново ветерани – Цвъри и Гергана като дует Sha-Shaи Румен Спасов с цигуларка; фино и съвсем подходящо за този по-друг вид сбирка.
Едно от специалните събития част от "Улица Нов живот - 20 години отвъд Димитър Воев" е сборна изложба в The Fridge в София. От 25 до 31, всяка вечер от 20:00 до 22:00 часа, вратите ще са отворени за посещение, а публиката ще може да открие документи и съвременно изкуство от времето на Димитър Воев и пост Воев /по dnevnik.bg/. По думите на една от участничките в нея, Леда Екимова – "настроението в тази изложба е напълно лично и напълно социално. Изложбата цели да изрази друга, хаотична форма на скръб/отношение; да набележи други, непреки значения на Воев, да получи по-верен образ на генерацията, на нейната еволюция и обърканост, на новия живот."
Всичко бе оценено от приятели, посетители и фенове. Но ще се запомни дълго Нощта на динозаврите от Поколението на Цветята от края на 80-те. 7 часа рок и 15-тина банди в „Микстейп 5”. Някой ми каза, че са продадени над 900 билета. Атмосферата бе неописуема – едно връщане в еуфорията от преди 20 години. И духът на Воев, който – сигурен съм – беше с нас. Какво да отбележа като щрих от концерта на годината… Един Reunion, на който наистина приляга мотото Заедно! Завинаги!
„БГ бенд” /или за мен: „Почти стари муцуни 2 и половина”/ с Пифа, Тео, Ники Томов, Бойко Трифонов /екс-„Атлас”/ и звучалата съвсем в стилистиката на вечерта „Пак ще се срещнем след 10 години”, а по някое време и с Дони /разбира се, за „Кукла”-та/. Любо Малковски сам с една акустична китара в един чувствен сет, не толкова по „Ер малък”, а в тоналния дух на Воев и „Генерацията”.
Впрочем, като споменахме самата група-легенда, май само Алина не бе успяла да долети от Канада. Няколко варианта на comebackс членове на няколкото формации. Безусловно, с Катето, с Мони, с Кристиян Костов, с Васо Гюров, „Трендафил и Чугра” /тяхна версия на „Соня и сала”/, „Проект Димитър Воев”. А понеже Гюров пък е тазвечершната връзка между „Кале”, „Нова генерация” и „Ревю” – парчета на Митко Воев се смесват с такива на Васил. Присъединяват се още „сърдити старчета” – Кольо Гилъна поема микрофона и пее „Чичо” с групата на сцената. Излиза и Милена и публиката остава без дъх; няма как просто да спре да пее с музикантите тези емблематични парчета. Ръцете са горе, всички. Хрумва ми, че това е нещо като представяне на живо на компилацията „Най-доброто от Нова Генерация и БГ рока от края на 80-те”.
Поредно завръщане: бомбето, Насо Русков и “Babyface Clan”. Почит към колегите и фронтмена им, който ни гледа от Небесната сцена, с техни парчета. Следващото: „Мъртви поети”, а някои от „поетите” дори са дошли от чужбина за да изсвирят 4-те си парчета. /Впрочем, уговаряме ги за гостуване в Музикалната кутия в средата на ноември, вероятно без заминаващите./ Не карам по ред и ще изпусна някои. За най-голямо съжаление батериите на също стария верен касетофон са паднали и записи от атмосферата в залата няма да има. Идва ред на събитие в събитието: след 18-годишна раздяла, всички от „Клас” са пак на сцена! „Чай”, „Сутринта”, „Лошо момиче” е техният сет. Грандиозно е, публиката пее от край до край песните им и не ги пуска да слязат. А Бари Градинаров има и рожден ден, получава направо френетични овации и се връщат за пасаж от последното парче. Дори не са репетирали повече /засега/. Но обещават пред всички нов албум, и че събирането не е инцидентно... По друго време китара, бас, ударни и гласът на Илияна от „Розенкварц експрес” подсказват, че и в Нощта на динозаврите има приемственост. А свирят още и други и даже „виолетовия генерал” Емо Вълев някъде в малките часове на новия ден прави любопитен сет с европоп, амбиънт и още нещо плюс дамско присъствие в дуета…
Това беше магия. Щастливите, които бяха съучастници в нея, ще пазят спомен, ще разкажат на други, ще мине време и вероятно ще дойде друго голямо вълшебно за БГрока събитие. Но именно онова в събота срещу неделя дава надежда в очакването. И да, права е Нели Воева, съпругата, когато разкрива една от причините /интервю за capital.bg/: Формулата е в името – винаги ще има ново поколение, което на свой ред ще открива Воев, идеята за новата генерация, преведена на български език. Аз и – вероятно – онези хиляда души от концерта, абсолютно вярваме.
ПС. В опит да запазим духа и емоцията на тази вълшебна нощ и случилото се на Улица Нов Живот тия няколко дни, сглобихме една специална Музикална кутия с много дух и много звук. (PS. Докато "ремонта" на старата ни туба приключи, предаването можете да слушате и сваляте от друго хранилище. Бел. Е.Бр., ноем.2017.)
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
29.10 2012 в 16:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.10 2012 в 14:31
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.10 2012 в 13:29
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.10 2012 в 13:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
29.10 2012 в 12:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара