В своята мемоарна книга „Новата Русия” Михаил Горбачов разказва за разпадането на Съветския съюз, за краха на прехода към демокрация и пазарна икономика в Русия и Източния блок, за възхода на Путин, завръщането на авторитаризма и опасността от нова Студена война. Бившият съветски лидер проследява подробно методите, с които демокрацията е подменена през 90-те години и описва сложните социални процеси, настъпили в Русия в резултат на тежката икономическа криза.
С тревога Горбачов отбелязва, че вълната от демократични революции по света като че ли е приключила и вече има отлив и завръщане към авторитарни практики. Той описва началото на кариерата на Владимир Путин и не спестява критиките си към руския президент и към неговото обкръжение. Горбачов коментира наболели световни проблеми като глобалното затопляне, бедността, заплахата от ислямския тероризъм, конфронтацията на Русия с НАТО, опасността от ядрена война. Той отправя мрачно предупреждение към света за тежките последствия, ако тези проблеми не се решат по пътя на дипломацията и компромисите.
Публикуваме в аванс откъс от предстоящото издание на „Новата Русия” на Михаил Горбачов, предоставен специално за OFFNews.bg от ИК „Сиела”.
Путин – началото
Путин наследи хаос – в икономиката, в социалната сфера, в политиката. Но главно – във федерацията, в управлението на страната. В предишните години десетки региони приеха закони и правила, противоречащи на конституцията на Руската федерация. Кавказ гореше, бандите на Басаев нахлуха в Дагестан. В Москва и Волгодонск неизвестни престъпници взривиха жилищни домове, загинаха десетки хора. През август 1999 г. Путин като нов премиер трябваше да вземе много трудно, отговорно решение – как да се действа в Чечня.
Не той беше създал този проблем. Десетки хиляди загинали в първата чеченска война и в следващите години, разрушени градове и села, беззаконие в отделни територии на страната – всичко това тежеше на съвестта на Елцин, който през декември 1994 г. даде заповед за нахлуването на войските в Чечня. Но сега именно върху Путин легна бремето да вземе решение как да спре пожара, разпространил се и в съседната република и заплашващ да обхване целия Кавказ.
Аз и днес съм убеден, че той взе правилното решение. Необходимо беше да приключи с гнездото на тероризъм в Чечня. Своята позиция по този проблем, която тогава беше най-острата, в подкрепа на решението на Путин аз заявих открито: „Тези хора трябва истински да бъдат наказани. Те трябва или да се подчинят, или трябва да им бъде нанесено поражение“.
Позицията ми предизвика учудване у някои мои другари. Критикуваха Путин и на Запад. Когато през декември 1999 г. се озовах в САЩ, политици и журналисти ми задаваха много въпроси по тази тема. Аз отговарях: в тази ситуация не биваше да се бездейства, Путин взе трудно, но правилно решение. Друг е въпросът, че още тогава и много пъти впоследствие, казах, редом с военната страна на въпроса имаше и политическа и трябваше да се заеме с търсене на политическо решение колкото се може по-бързо. Мисля, че тук Путин допусна забавяне.
В края на декември 1999 г. Владимир Путин публикува в „Независимая газета“ голяма статия – „Русия на прага на хилядолетието“. Мнозина не придават значение на програмните статии и изявления. Но, четейки внимателно статията, аз видях в нея много важни и вдъхващи надежда неща. В нея почувствах болка за страната и хората. Нашата страна, пишеше Путин, днес не е сред държавите, олицетворяващи върховете на икономическото и социалното развитие в съвременния свят. И главното: „В продължение на всички години на реформи е в ход постоянно понижаване на реалните парични доходи на населението“. В статията основна ми изглеждаше мисълта, че проблемите на Русия не могат да се решат без възстановяването на силната държава. Ние трябва, пишеше Путин, „да направим руската държава ефективен координатор на икономическите и социалните сили в страната, поддържащ баланса на техните интереси“. В същото време той издигна принципа, който се съдържаше в програмите на социалдемократическите партии: „Държавното регулиране трябва да е толкова, колкото е необходимо; свободата – толкова, колкото е нужно“.
И още една важна теза прозвуча в статията на Путин – за необходимостта от борба с бедността. В Русия, писа той, „практически са изключени всякакви преобразувания, мерки, които са свързани с влошаването на условията на живот на хората. Тук ние, както се казва, сме стигнали до крайната точка. Особено големи мащаби в страната придоби бедността. [...] Това е най-острият социален проблем“.
Това признание, пък и тонът в думите на Путин поразително се различаваха от подхода, характерен за политиката на Елцин. И трябва да кажа, че през следващите години Путин неведнъж доказа, че реалният живот на хората, техните проблеми не са му безразлични. И гражданите повярваха, че е дошъл политик, когото го боли за тях, мисли какво трябва да се направи, за да бъде животът на хората достоен.
Изборът на приоритети изглеждаше правилен. Но възникваше въпросът кой ще разработва и осъществява новата политика? Путин беше буквално обкръжен от хора от миналото, за които тези приоритети бяха чужди. Тези хора искаха отново да приватизират върховната власт и да се разпореждат с нея по свое усмотрение. Чрез средствата за масова информация аз открито призовах Путин колкото се може по-скоро да се освободи от този товар, опасен за него и за страната, да се разграничи от обкръжението на бившия президент. Получи се парадокс – той трябваше да скъса с кръга от хора, които го издигнаха, които го доведоха на власт. А това се прави трудно. След изборите през март 2000 г. пред президента Путин се появи възможност да осъществи сериозна кадрова маневра и той се възползва от нея. Но не всичките му кадрови решения бяха сполучливи. В резултат на това действията на правителството често влизаха в противоречие с указанията на президента.
Първият документ, който Путин подписа още в качеството си на изпълняващ длъжността президент, беше указът „За гаранциите на президента на Руската федерация, прекратил изпълнението на своите правомощия и за членовете на неговото семейство“. Питаха ме какво мисля по този въпрос. Отговарях, че смятам този указ в частта му за неприкосновеността на бившия президент за неконституционен и че самият аз не съм се нуждаел от някакви особени гаранции и не съм ги искал.
Още през първите месеци, когато в навечерието на мартенските избори Путин беше изпълняващ длъжността президент, аз обърнах внимание не само на неговите положителни черти като воля, ум, организираност, умение да поема отговорност и да устоява на удари, но и на онези особености на неговия характер и стил, които предизвикваха внимание. Той допусна през тези месеци малки и сериозни грешки, пропуски. Но хората не го смятаха за виновен и аз бях съгласен с това. Грешките в политиката са неизбежни, а за още неопитния в работата на висшата власт човек – още повече. Но предизвикваха тревога проявите на авторитаризъм. На пресконференция на 10 март говорих откровено за това. Но смятах, че известна доза авторитаризъм в момент, когато на страната й е необходимо силно, твърдо ръководство, не бива да ни плаши. Разбира се, казах в интервю за италианския вестник „Република“, „на Владимир Путин ще му се наложи да избере дали да работи в името на демокрацията, или да се опита да изиграе картата на авторитаризма. Но мисля, че в крайна сметка той ще направи правилния избор“.
Точно по същото време във фонда „Горбачов“ приключваше работата по доклада „Самоопределението на Русия“. Групата на изследователите ръководеше моят другар и съратник в перестройката Георгий Шахназаров. Техният извод беше следният: „В най-близко бъдеще най-вероятно в Русия ще бъде установена умерено авторитарна власт и това ще бъде прието положително от обществото. Политическият елит прави избор в полза на възраждането на държавната мощ и руското общество, поне по-голямата част от него, отново се надява да постигне благоденствие посредством държавната мощ“.
Докладът се основаваше на сериозен анализ, върху здрава социологическа основа. Той рисуваше сложна и доста убедителна картина. Но аз не можех или по-скоро не исках да се съглася напълно с изводите в доклада за вероятността от преход към авторитаризъм в Русия. Това казах и при представянето на доклада във фонда. Ходът на историята не е предопределен. Много зависи от човешкия, от лидерския фактор. Аз възприемах Владимир Путин не като човек, избран от малка група лица от предишната върхушка, а като президент, избран от народа.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
Владè
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор