Британците, особено ценящите Оскар Уайлд, знаят колко е важно да бъдеш Ърнест. А ние не можем да преведем по подходящ начин заглавието на онази комедия, защото нямаме популярно мъжко име Същински. Имаме Георги, в превод на български – земеделец, което е често срещано, наистина, по разбираеми историко-културни причини. Но е много важно освен да си Георги, да си и същински, колкото и неординерно да е това. Обаче колцина го разбират или поне да мога да го усетят …
Баналност е, че имаме само един живот, и то кратък, макар наоколо да виждам поведение (най-вече сред младите колеги), което е израз на убеждение, че няма такова правило. А би следвало също да се разбира, че животът ни е такъв, какъвто успеем да си го направим сами. Но не – мнозинството от сънародниците ни са убедени, че животът им е прецакан. Виновни за което са историята, политическата система, партийните врагове, колегите, най-често – брачният партньор. Всъщност от една и съща житейска ситуация хората могат да излизат по неизброимо различни начини – и като преживяване, и като последици. Как ще се разгърне биографията ти, зависи на първо място от това що за личност си, от това как си се създал и какъв си се направил.
Който не вярва, да прочете „От Пиргос до Константинопол“!
Това е новият документално плътен, автобиографичен роман на проф. Георги Каприев. Той е нестандартно оформен като поредица от девет интервюта, взети от известния български културолог и журналист Митко Новков, чиято е идеята за начинанието. Но това се отнася само до външната, формално-техническа страна на текста, защото в него ролята на МН е не толкова да е водещ или събеседник, а повече (в съвременна версия) на древногръцки хор, подчертаващ особено съществените моменти в разказа, които не бива да бъдат пропуснати.
Въпреки странността на формáта, това е именно роман с промислена фабула и драматургия, които са много по-силни и въздействени, дори в съпоставка с други български романи, получили даже международно признание. Романността я разбирам по Бахтин – разпокъсването на модерния живот на множество разнокачествени жизнени светове, преминаването на героя през които и създава дългия разказ. Само че в случая с Каприев това не са паралелно съ-съществуващи светове, а диахронично разположени разбягващи се галактики.
Оттук и значимостта на този разказ за цяло едно поколение, чиято житейска траектория е разчекната между три десетилетия в „реалния социализъм“, а след това още толкова на вече вкаменяващия се незавършващ преход. Разказът е изненадващ, защото доказва, че отвътре на тези светове „може и иначе“. Докато всички ходят на училище, някои са избрали да експериментират със (и да инвестират в!) себе си – чрез изтощаващите репетиции в градския хор, в театрални кръжоци или чрез писане. И с много четене на автори и книги, които ги няма в учебната програма. За което остава време въпреки упорития, непосилен за дете физически труд, превърнал работохолизма в личен хабитус. След което е напълно в реда на нещата само в едно изречение, мимоходом да се маркира, че за нуждите не на хляба, а на призванието (Beruf) „научих латински“.
На кого – нека ги изброим поименно – е хрумвало, че, когато падна визовият режим за българите, на Запад може да се пътува не с цел благополучие (в какъвто и да е смисъл), а за създаване на академична мрежа, прицелена във фундаментална философска иновация?
Мисля си обаче, че в тази удивителна житейска, но и жизнена траектория, колкото и да е съществена работата, не тя е определящата. Разказаната уникална социо-графия е черпила ресурс на първо място от интелектуални и емоционални, интимни общувания с:
- артисти;
- поети;
- писатели;
- художници;
- режисьори;
- колеги;
- академични ментори и
- предшественици назад през вековете (та чак до ранното Средновековие),
чиито имена в най-добрия случай сме чували или изучавали (Йордан Радичков или Димитър Аврамов) само като примери.
Целият този човешки космос се превръща в отскок за личностно светореагиране, за което способността да виждаш и изразяваш смешното е норма, тъй като то е навсякъде, във всичко, включително – в себе си.
Да, няма нищо екстравагантно или принизяващо в това да мъкнеш куфарите на ментора си, особено когато той е във физическа изнемога (на първо място, метафорично казано, ама също и буквално). Но колко са откривателите на интелектуални континенти, които нямат против и да мъкнат чуждите куфари при нужда? А именно Каприев е измежду малцината, които създадоха византийската философия като изследователски континент, на който тепърва поколения учени по целия свят ще разкриват богатствата със собствените си проучвания.
Да, той е съ-основател и видна фигура в българската школа по философска медиевистика (казвам го така, защото спецификата на тази школа е културологичният метод), обаче изключителността на това академично постижение не стърчи над, а се вписва хармонично сред другите публични, артистично-творчески общувания и постижения на тази широко отворена за света личност.
Но понеже авторът си дава сметка, че, компресиран между кориците на книгата, този дълбок, многостранен и красив житейски роман може да изглежда като литературна фикция, най-последното казано е:
„Ето защо, любезни читателю, не приемай нищо тук на вяра! Моля те, проверявай!“
Та - за целите на такава проверка - истинността на споделените с читателите факти се удостоверява с преизобилен фотографски материал: десетки неформални снимки, запазили спомена, но и духа на съответните житейски ситуации (включително – на университетския футболен отбор).
Това ни задължава да се вгледаме и в първата снимка, използвана за корицата. Не защото тя се оказва донесла на автора първата му национална награда (според мене, напълно заслужено). Вглеждането е оправдано, защото самото изображение заслужава много повече от професионално-техническото разчепкване, обяснено с гордост от автора на снимката. Отличието е спечелено, предполагам, най-вече заради същностната връзка между използването на светлината и сенките за внушение, грабващо погледа и изискващо повече от гледане. Защото изображението е на девойче на прехода между детство и младост, което е все още физически „отвън“ на стаята, но емоционално е вътре – с широка приобщаваща усмивка и даже смях, който почти чуваш. А с него в стаята влиза и светлината - нищо, че в далечината бавно пълзят баирите на планината. Снимката е уловила не факт, а емоционално-интензивно Human condition в обещанието за собствено човешки живот, изрисувано с игра между светлина и сенки, т.е. фотографски.
Понеже авторът в самото начало на разказа гордо се заявява като византиец, то у гълтащия страниците възниква любопитство, движещо четенето, какво ли значи това. Обяснението намираме към края на романа – чрез шокиращата теза за ценностната привилегированост на византийската философия над западноевропейската. Ако съм разбрал, последната се занимава най-вече със света на нещата, пък тази, с която Каприев се родее и гордее, се вълнува и вдъхновява от енергиите в жизнения свят. Когато прочетеш книгата, започваш да разбираш защо това е важно.
Иначе няма как да стане себе-съграждането!
Това е актуалният вариант на днешното българско питане - колко е важно да бъдеш себе си, да бъдеш Същински … Византийската философия може да е животворна тук и сега!
То е тъкмо обратното на онова, пословично за британците, саморазбиране за привилегироващата родовата принадлежност. Понеже е горещото, парещо българско чудене… Щото може и така, и иначе. Първостепенно зависи от всекиго - един или една от Вас - какво ще е бъдещето. Тъкмо това подсказва и доказва Георги Каприев чрез пълнотата, пъстротата и върховете на биографията си.
И Ви насърчава.
Земеделец Д. Димитров, читател
Заглавието "Кои сме?" е отзив за новоизлязлата книга на Георги Каприев и Митко Новков „От Пиргос до Константинопол (Девет разговора с Георги Каприев)“, София, Рива, 2022.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)