През последните месеци Гърция е разтресена от икономически и политически катаклизми, довели до оставката лявото правителство на ПАСОК и на премиера Георгиус Папандреу. OFFRoad-Bulgaria потърси за коментар по темата бившия посланик на България в Гърция проф. Кирил Топалов.
В периода 1998-2002 г. проф. д.ф.н. Кирил Топалов е посланик на република България в Гърция. Благодарение на връзките си с атинския културен, научен и политически елит, той допринася за премахването на визовия режим, влизането на страната ни в Европейския съюз и НАТО, изграждането на българо-гръцките пътни връзки през Родопите, осъществяването на интензивно културно и икономическо сътрудничество, защита на правата и интересите на многобройната българска емиграция в Гърция.
- Г-н Топалов, как се стигна до кризата в Гърция - първо тежката икономическа обстановка и последвалата политическа ситуация?
- Погледнато от една страна, в Гърция никога не е имало икономическа криза, защото там животът през последния половин век е бил винаги пет до десет пъти по-добър, отколкото у нас. Погледнато от друга страна, там по същество винаги е имало криза, защото високият им стандарт винаги е бил функция не на реален икономически ръст (както се оказа, гърците десетилетия са лъгали Европа с неверни данни), а на щедрата финансова подкрепа от страна на Европа, в резултат на която гърците живеят вече половин век не по-зле, а в редица отношения и по-добре от самите западноевропейци. В този пункт се преобърна и каруцата на европейската толерантност, в резултат на което стана ясно, че южната ни съседка се намира в тежка половинвековна криза, за излизането от която са необходими рестриктивни мерки. Такива мерки обаче не са по вкуса на гръцкото общество и така пък се дойде и до тежката политическа криза.
- България е обвързана до голяма степен икономически с южната ни съседка заради пазара, който големият брой гръцки банки и компании държат у нас. По какъв начин икономическата ситуация в Гърция се отразява на нашата страна и как евентуален неин фалит ще повлияе на България?
- Не съм нито финансист, нито икономист, за да ви дам компетентен отговор, но доколкото разбирам от коментарите на знаещите, подобна опасност не е особено реална. Гръцката криза я решават и ще я решават други банки, не гръцките. А и ние, в сравнение с Европа, а и със самата Гърция, лежим така дълбоко на дъното на икономическата си нищета, че за да пропаднем още по-надолу, ще трябва да подкопаем на самото това дъно.
- Какво е Вашето мнение за новоизбрания премиер на Гърция? Възможно ли е забавянето на избора му да бе продиктувано от това, че никой не искаше да иска да заеме "най-горещия" премиерски стол в еврозоната?
- Лукас Пападимос е опитен финансист, който знае за какво иде реч и който би могъл най-успешно да направи това, което за един „чист” политик би било доста по-трудно. Още повече, че този „горещ картоф” ще прогори политическото бъдеще на всеки, който, макар и за кратко, го хване в ръцете си. За един професионален политик това би било фатално, докато за един експерт като Пападимос ще бъде просто епизод от една дълга и успешна професионална кариера.
- Мислите ли, че цялата ситуация с референдума и вота на доверие, поискани от Папандреу, не беше просто една грандиозна PR акция?
- Вариантите на възможните обяснения и техните тълкувания са няколко, та мисля, че още е рано да гадаем за точния отговор. Сигурното е само че това силно стресна Европа, макар и не цялата. Познавачите на манталитета и характера на гръцката обществено-политическа реактивност останаха спокойни, защото те знаят, че самоубийствената й екстремност е патент преди всичко на отрядите на маркс-ленинско-сталински мислещата и традиционно терористично реагираща комунистическа партия. Те палят и грабят банките и магазините, бият и раняват полицаите и създават усещането за неконтролируемост на реакциите на гръцкото общество. Това общество е наистина политически силно реактивно (за разлика от нашето, което все още се протяга в тоталитарно-стадната си летаргия) и умее да налага на политиците си своите искания и да ръководи съдбините си, но то много добре си знае интереса и независимо от своята традиционна (иначе абсурдно необяснима) евро- и НАТОфобия, никога няма да излезе от еврозоната и да се върне към драхмата, защото тая драхма вече не е вече същата онази, която се свързва със спомена им за отминалото спокойно благоденствие. Сега вече на всички е ясно, че зад драхмата няма никакво покритие и тя ще се удави в страхотна инфлация. Гъркът няма да излезе и от Европейския съюз, защото само той може да му осигури заплата и пенсия, макар и поорязани, в евро, зад което стои поне европейско покритие и което, както виждаме, макар и в стотици милиарди, им се опрощава наполовина още с отпускането си с реалната перспектива да им се опрости и изцяло, още преди да е дошъл срокът за неговото евентуално връщане. Та както и да го гледаме, несъмнено е, че историята с референдума наред с другите си хипотетични роли, изигра и такава на мощна РR-акция.
- Дали Папандреу не издържа на напрежението в и извън Гърция и това не доведе до неговата оставка или се оказа, че той не е подходящият човек за поста?
- Отговорът е скрит във втората част на въпроса Ви. Папандреу е един от най-европейски мислещите и най-опитните гръцки политици, но той, не трябва да забравяме, е все пак лидер на лявото, а то, както знаем, е по-склонно да разпилява и да раздава „социално” държавното благо; да провежда рестриктивни мерки не е в характера и политическите рефлекси на неговата политическа сила. Както също така е известно, дясното икономическо мислене не е така „социално” на пръв поглед, защото с оглед на едно дългосрочно стабилизиране на икономиката предполага по-строги рестриктивни мерки. Затова и няма нищо по-естествено от оттеглянето на Папандреу и от идването след два-три месеца, ако не и по-рано, на дясно управление в Гърция. Подобно решение очевидно е желано и от Брюксел и Папандреу не можеше да не се съобрази и с това.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)