На българските терени футбол могат да играят само къртиците

Теодор Борисов 19 август 2024 в 15:47 2315 0

В такива условия се играят мачовете в родния елит

Снимка Diema sport

В такива условия се играят мачовете в родния футболен елит

През изминалата седмица и трите български евроучастника бяха елиминирани от своите съперници в клубните турнири на УЕФА, губейки реваншите си с общ резултат 2:13. Търсейки причина за незадоволителното състояние на родните отбори не е необходимо да задълбаваме прекалено много, а да погледнем състоянието на терените в елитната ни група. Кадрите от стадион „Христо Ботев“ в Пловдив по време на срещата между Ботев и Хебър показваха всичко друго, но не и футболен мач от най-високо ниво.

Тревните чимове бяха по-скоро изключение, отколкото правило, а двете наказателни полета изглеждаха така, сякаш вратарите на двата тима са решили да си отглеждат картофи. Състоянието на терена на „Колежа“ не е някаква изненада - само преди седмица там се игра европейски мач, в който Ботев надви Зрински Мостар с 2:1, но в края на срещата отново бяхме свидетели на същата печална гледка.

Всъщност стадион „Георги Бенковски“ в Пазарджик, „Христо Ботев“ във Враца, както и тренировъчната база на Ботев Пловдив „Никола Щерев-Старика“, където домакинства Крумовград, също втрещиха със състоянието си в началото на първенството. Това накара БФС да отправи предупреждение към трите клуба, като Хебър дори се налага да играят мачовете си извън Пазарджик, докато не приведат клубното си съоръжение в добро състояние.

Наистина е озадачаващо как стадион „Христо Ботев“, за чието повторно изграждане бяха похарчени 63 млн. лв., може да изглежда като модерен европейски стадион, а в същото време да разполага с терен на ниво Втора лига. По-притеснителното е, че на 8 септември България трябва да приеме Северна Ирландия в мач от Лигата на нациите на същия този терен, който дори и по някакво чудо да бъде възстановен със сигурност ще претърпи щети при концерта на Горан Брегович на същото съоръжение на 11 септември.

Отсега може да се обзаложим, че подобна съдба очаква и тревата на „Васил Левски“ след концерта на Ед Шийрън на 31 август.

Само за контраст на родната картинка предлагаме снимка от стадиона на Ян Регенсбург – отбор, който през този сезон се изкачи от Трета лига във Втора Бундеслига. Сами може да видите, че в навечерието на двубоя от Купата на Германия с Кайзерслаутерн теренът изглежда съвсем прилично, въпреки че в рамките на предишните 12 часа над града се изсипа сериозно количество дъжд.

Теренът на Ян Регенсбург, където доскоро се играеха мачове от Трета лига на Германия

Може би не е случайно, че точно след загрявката на двата отбора по терена минаха около 10 служители, които наместваха липсващите чимове и така всякакви предпоставки за отварянето на „дупки“ по тревата бяха ограничени до минимум. Германия може да ни се вижда далечен пример, но там клубовете от второто и третото ниво влагат средства както в инфраструктура, така и в нейната поддръжка, тъй като в противен случай могат да имат проблеми с местния футболни власти.

Ако вземем за пример една държава от нашия регион – Хърватия, там наскоро футболният съюз на страната предостави възможност за съфинансиране при смяна на тревното покритие на стадионите в елитната група, включително възможността за използване на хибридна трева. Проблемът у нас е, че дори и на клубовете да бъде отпусната такава помощ, без небходимия контрол тя веднага ще бъде пренасрочена за покриване на текущи разходи.

Понастоящем мачовете в родния елит напомнят на известната анимация „Зоо купа“, в която на голям футболен стадион си даваха среща различни представители на животинския свят. Условията на този етап позволяват да бъдем домакини на световното първенство по футбол за къртици.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови