Може ли Европейският съюз да направи това?

Лъчезар Вълев 07 февруари 2024 в 13:07 895 0

европейски знамена

Снимка БТА/АП

Знамето на ЕС

Може ли Европейският съюз да направи това? Въпросът ще търси своя отговор и решение не само в серията от различни избори в страните членки през тази година, но и на ключовите европейски избори. Вотът е планиран за 6-9 юли и ще е определящ за посоката на развитие на Европа.

Върху конкретни въпроси съсредоточаваме този епизод на подкаста. Търсим отговорите от нашите събеседници. Започваме със студенти от специалност „Политология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, които са членове на „Студентски клуб на политолога“.

Константин Праматаров, студент трети курс „Политология“, отговаря на въпроса какви са неговите очаквания към Евросъюза в бъдеще: „Очакванията пред Европейския съюз в бъдеще са свързани на първо място с икономическите предизвикателства. Можем да посочим веднага и проблема с рецесията в Германия, която настъпи. Отделно от това има миграционни проблеми. Със сигурност предизвикателствата в Азия не са малко - става въпрос за проблемите в Афганистан, в Сирия, в ивицата Газа. Това са предизвикателства, които ЕС приема със сигурност за важни и за които отделя голям ресурс.“

Засилване на крайнодесните движения в Европа отбелязва като предизвикателство Вангелия Чорбаджийска, също трети курс „Политология“ в Софийския университет и член на Студентския клуб на политолога: „Наблюдава се крайнодясна тенденция, макар и да се засилват и гласовете срещу нея. Виждаме в момента протестната вълна в Германия срещу подобен вид изместване на политическата ос. Вярвам, че тези избори няма да привлекат толкова много млади гласоподаватели, за жалост. Това е така, защото в страни като България информираността все още е малка. Предполагам, че изборите ще отчетат един по-консервативен резултат на база на конфликтите, които заобикалят Съюза и на база страха за националната сигурност, които се усеща във всяка една държава.“

Зачитане на мнението на всяка една от страните членки отбелязва като важен приоритет пред Европейския съюз Павел Георгиев, който е студент във втори курс на специалност „Политология“ във Софийския университет и е част от Студентския клуб на политолога. „Надявам се в бъдеще ЕС да демонстрира в по-голяма степен зачитането на мнението на всяка една от страните членки. Това, което се случи към края на миналата година, с приемането да отпадне правото на вето на страни по ключови европейски въпроси, смятам, че е в разрез с изконните ценности на ЕС - солидарност, равенство, демокрация. Надявам се в бъдеще представителната демокрация в европейските институции да запази ролята си като основен механизъм.“

Подкастите от поредицата "Green Deal" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите