"Мирише на импийчмънт" - това изречение можеше да се прочете хиляди пъти в социалните мрежи след като стана ясно, че Доналд Тръмп е уволнил шефа на ФБР Джеймс Коми. Още от встъпването на Тръмп в длъжност анкети на Галъп показват, че повече от половината американци не са доволни от 45-ия президент на САЩ.
След уволнението на Коми, залозите в онлайн-порталите за импийчмънт на Тръмп се увеличаха лавинообразно. Тръмп може да стане първият американски президент, който се разделя с поста си по този начин. Как би протекла една такава процедура?
Аргументите "за"
Доналд Тръмп обоснова уволнението на шефа на ФБР с това, че той "не си бил свършил добре работата" при разследването на аферата с електронната поща на Хилари Клинтън. Много американски медии писаха, че малко преди уволнението си Коми е поискал повече средства за разследването на руската връзка в американската изборна борба. Ако Доналд Тръмп е уволнил шефа на ФБР, за да попречи на разследването срещу него и сътрудниците му, това представлява възпрепятстване на правосъдието и форма на злоупотреба с власт.
Вестник "Вашингтон пост" пише, позовавайки се на "30 източници от Белия дом, правосъдното министерство и правителствени кръгове", че Тръмп бил "бесен" на Коми за това, че не се е отказал от разследването на руската афера. Реакциите след уволнението на Коми показват обаче, че президентът може да е постигнал точно обратния ефект - направил е така, че интересът към разплитане на казуса с руската връзка в изборите да нарасне значително.
Макар все още да не са предприети конкретни стъпки, актуалната дискусия за евентуална процедура по импийчмънт се базира на реални факти, а не на политически тенденции или амбиции на опозицията. Въпреки че Републиканската партия демонстрира сплотеност и лоялност към своя президент, изявени сенатори като Джон Маккейн не крият, че не одобряват политиката на Тръмп в много отношения. В аргументите срещу Тръмп се очертава и едно много сериозно обвинение: държавна измяна. А подобно престъпление влиза в дълбоко противоречие с вкоренения патриотизъм, с който се идентифицират републиканците. дори и най-лоялните привърженици на Тръмп не могат да пренебрегнат това обстоятелство, защото обратното би означавало политическо самоубийство.
Аргументите "против"
Съществуват два пътя: 25-та поправка на Конституцията дава възможност за отстраняване на президента против неговата воля при неспособност да изпълнява задълженията си. Втората възможност е по смисъла на член II, параграф 4 от Конституцията - предявяване на иск срещу президента за "предателство, подкуп или други престъпления", въз основа на който той да бъде свален.
Независимо, че процедурата е юридическо действие, се изисква обаче и политическо решение. А това означава републиканците да се обърнат срещу Тръмп.
И двете опции изискват две трети мнозинство в Конгреса. Републиканците имат мнозинство както в Сената, така и в Камарата на представителите. Водещи конгресмени, сред които шефът на Камарата Пол Райън и лидерът на мнозинството Мич Макконъл, вече се произнесоха в полза на решението на Тръмп. Макконъл дори отхвърли идеята за назначаване на специален следовател за руската афера с аргумента, че това само би възпрепятствало действията на ФБР и на разследващата комисия в Сената".
За да бъде приложена 25-та поправка на Конституцията е необходимо одобрението и на кабинета на Тръмп, вкл. на вицепрезидента Майк Пенс. Ще рече, че министрите на Тръмп и неговият заместник също трябва да гласуват срещу президента. След уволнението на Коми, Пенс застана твърдо на страната на Тръмп и заяви, че президентът "е взел правилното решение в правилния момент".
Не е невъзможно, но е малко вероятно
Изводът: Да, като цяло може да се тръгне по пътя на процедурата за отнемане на президентските правомощия, но доказателствата са много тънки. Още по-малко пък налице е необходимата политическа подкрепа за подобна стъпка сред републиканците и правителствения апарат.
Дойче веле
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара