След редица добри представяния Димитър Маринов най-после успя да спечели първата си титла на ултрамаратон. Пловдивчанинът, който миналата година се класира трети на 141-километровата дистанция на Трявна Ултра, тази година бе безупречен и не изтърва първата позиция нито за миг.
Той пое водачеството още на първия контролен пункт "Боженци" и на всеки следващ увеличаваше преднината пред опонентите си. Този път бързият старт не му изигра лоша шега и той успя да съхрани силите си до самия край, финиширайки за 19 часа и 28 минути.
Не така се развиха нещата обаче за част от преследвачите му, които окапваха един по един в продължение на надпреварата.
Втори завърши Иван Геров с време 21:34 часа, а на трета позиция се нареди състезателят от Австралия Деймиън Смит с време 22:17. Четвърти остана японецът Момосе Масуро.
Надпреварата на 141км при жените не премина така гладко. Шампионката от 2017 Деси Цветанова водеше убедително в първата половина на състезанието, но поради контузия се наложи да намали темпото. От своя страна Гергана Малчева показа завидно постоянство и постепенно топеше преднината, като след контролен пункт "Българка" (116км) двете дами размениха позициите си. Последва луда гонка до самия финал, която Гергана успя да спечели, с което спечели и първата си титла на ултрамаратон. Тя измина трасето точно за 27 часа. Втората Деси Цветанова финишира 6 минути след нея. Трета се нареди Мая Танева с време 28:47 часа.
На 76-километрово трасе също се разигра истински екшън. Миналогодишният победител на 141км – Росен Русев този път бе решил да участва на по-къса дистанция. Там обаче се оказа в много сериозна конкуренция. По време на цялото състезание Росен Русев и турският състезател Огюхан Сингер си разменяха позициите. Русев бе по-добър в изкачванията, а Сингер буквално летеше на спусканията. Във финалната част на надпреварата за първата позиция се намеси и румънецът Кристиян Борназ. С изклюително бягане в последните километри Росен успя да се откъсне от преследвачите си и финишира за 7:41.
След надпреварата Русев сподели във Фейсбук: "За мен се получи страхотно състезание с много яки гонки, психо атаки и постоянна размяна на позиции с турския състезател, който се оказа доста корав. Все пак размерът на бедрата ми оказа влияние и не му дадох шанс накрая, за което голямо благодаря и на Иван Гочев, който ме придружи и подкрепи последните 15 км. и ме донадъха да направя времева разлика".
Втори при мъжете се нареди румънецът Борназ с време 7:49 часа, а силите на турския състезател стигнаха за третата позиция с време 7:53.
При жените безапелационна бе Елеонора Григорова, която не изтърва водачеството от самото начало и финишира за 9:47. Втора и трета се наредиха Камелия Георгиева – 10:24 и състезателката от Румъния Кристина Палич с време – 10:49.
В 42-километровото трасе нямаше изненади при мъжете. Единствената въпросителна беше за колко време Александър Спасов ще избяга трасето. Направи го за 03:35:29 часа. Втори и трети само на 7 секунди разлика един от друг завършиха Тодор Георгиев и Даниел Кубашлиев с времена 4:07:34 и 4:07:43.
При жените голямо завръщане след майчинство направи Тоня Тонева. Тя също не изпусна водачеатвото нито за миг и финишира с време 4:36:01. На втора и трета позиция се наредиха Венелина Емилова и Катя Дженкова с времена 4:56:46 и 5:08:30.
На най-късото трасе – 23км също нямаше изненади. Очаквано победители станаха Шабан Мустафа при мъжете и Антония Григорова при жените. Те финишираха надпреватата за 1:24:15 и 1:45:10.
Втори и трети при мъжете се наредиха румънецът Андрей Иванеску-Глига с време 1:29:12 и Ивайло Вълев с време 1:32:51. При жените втора и трета се класираха Емилия Йорданова – 2:09:53 и Неда Кленска – 2:13:26.
Рекорден брой състезатели от 28 държави застанаха на старта на петото юбилейно издание на планинския ултрамаратон Трявна ултра, похвалиха се организаторите. 760 участника бяха регистрирани за надпреварата, а на старта застанаха 664. Допълнитено в свободната дистанция се включиха близо 200 деца и възрастни.
Началото на събитието бе дадено в 17:00 часа на 12 юли със старта на най-дългата дистанция – 141км. Участниците освен големия километраж трябваше да преодолеят и сборна денивеалция от 6500 метра, прехвърляйки билото на Балкана два пъти и минавайки през знаковите Шипка и Бузлиджа.
Трявна Ултра 2019 в цифри и факти:
160 доброволци, 50 автомобила, 13 иновативни подкрепителни пункта с представители на най-големите любителски трейл събития в България, 200 км маркирано и обработено трасе, 8 тона вода и напитки, 8000 табели, 1000 маркиращи флагчета, 3 тона храна, специализирани екипи за радиокомуникация, спасители, лекарски екипи, кинезитерапевти и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)