Тази война продължи по-малко от три месеца. Въпреки това в продължение на 30 години раните от Фолклендските острови са пресни и Великобритания и Аржентина все още са в хладни отношения заради ветровитата островна група в Южния Атлантик.
В понеделник се навършиха 30 години от началото на войната за Фолклендските острови, която Аржинтина нарича "Las Malvinas" (от исп. "Islas Malvinas" - Малвински острови).
Великобритания печели продължилия 74 дни военен конфликт, започнал с инвазия от страна на Аржентина, въпреки че Буенос Айрес все още претендира за островите, на които живеят повече от 3 000 души.
Гневът на короната
"Преди 30 години хората от Фолклендските острови понесоха тежък акт на агресия, който прави опит да заграби тяхната свобода. Днес е ден на възпоменание, ден за размисъл, ден, в който да си спомним за всички загубили живота си в този конфликт." Това заяви в понеделник британският премиер Дейвид Камерън.
"Великобритания е твърдо решена да защитава Фолклендските острови в случай на нападение от страна на Аржентина Ние сме твърдо решени да браним правото на жителите на островите да определят собственото си бъдеще", казва още той.
"Ние с право се гордеем с ролята на Великобритания да докаже правотата си", добавя той.
Годишнината от войната провокира нов кръг от словесни битки между лидерите на двете страни, които изригват над островите през следващите месеци.
Колонизацията през 21 век
Разбира се, позицията на Аржентина е точно обратната.
"Несправедливо е в 21 век да има колониални анклави като този тук, на няколко климетрта от нас", казва в реч в Южната част на Аржентина президентът на Аржентина Кристина Фернандес де Киршнер.
По думите й през 1982 г. аржентинският народ е станал жертва на една абсурдната и нелепа война. Тя призовава за преговори между Буенос Айрес и британските власти за Фолклендските острови, които са под британска власт от 1883 г.
"Ние искаме от тях да спазват закона и Конституцията на страната ни. Това не е история, която е започнала преди 30 години. Това е една 180-годишна окупация", добавя тя.
От своя страна Великобритания отхвърлят отправените към нея покани за преговори, с аргумента че островите сами трябва да решат съдбата си.
"За решаването на един спор са необходими две страни, едната от тях обаче систематично отказва започването на преговори", каза в понеделник пред Си Ен Ен аржентинският посланик в САЩ Хорхе Аргуело.
През февруари Аржентина се оплака на ООН за военизирането на района от страна Великобритания.
Вече съществува забрана на доставките и търговията с кораби на пристанищата на Фолклендските острови, към която се присъединяват и други страни от Южна Америка и Карибския басейн.
Междувременно аржентинското правителство е на път да поведе търговска война срещу Обединеното кралство.
Преди дни администрацията на президента Кристина Фернандес де Киршнер заплаши със съдебно преследване няколко британски банки, свързани с петте лондонски петролни компании, които извършват сондажи в района на островите.
Според писмата, получени от британското посолство в Аржентина, всяка съвместна дейност с нефтодобивните фирми представлява „нарушение на действащите държавни и международни закони“.
Реакцията на Острова не закъсня. Британският външен министър Джеръми Браун разкритикува Аржентина заради конфронтациите за островите.
"Аз мисля, че е грешка Аржентина да води протекционистка политика. Грешка е Аржентина да води търговски войни и да предлага каквито и да било предложения, принуждавайки и обвързвайки политически хората от Фолклендските острови против тяхната воля", казва той пред Си Ен Ен.
По думите му Буенос Айрес прави серия от грешни политически сметки.
В понеделник от британската армия заявиха, че бойни кораби "HMS Dauntless" ще отплават на "рутинна операция" към Южиня Атлантик, където ще замени другия кораб в района след продължилата няколко месеца обсада.
"Ние сме готови да предоставим мирно присъствие в региона и да защитим британските интереси", заяви капитан Уил Уоръндър от Кралските военноморски сили.
Фолклендските острови, където са въведени местни данъци, разчитат на Великобритания за отбраната и външната политика. Архипелагът е една от 14-те отвъдморски територии на Обединеното кралство, намиращи се под британска власт от 1883 г.
Верни на Короната
Премиерът Дейвид Камерън е заявявал многократно, че подкрепя вярността на жителите на Фолклендските острови към Британската корона.
"Ние подкрепяме правото на самоопределение на Фолклендските острови, а това което Аржентина се опитва да направи е по-близо до колонизирането, защото тези хора искат да останат британци, а Аржентина иска те да са други", заяви той в парламента преди няколко седмици.
Кратка история на конфликта
След периода на испанско и аржентинско управление Фолклендските острови попадат под контрола на Великобритания през 1833 г. През следващите 150 години Буенос Айрес не се отказва от своите претенции за архипелага.
На 2 април 1982 г. управляващата военна хунта в Аржентина начело с диктатора Леополдо Галтиери инициира внезапно нападение, което сломява британската съпротива и успява да овладее островите.
Продължилият 74 дни военен конфликт отнема живота на 645 аржентинци и 255 британци и приключва с победа за Обединеното кралство.
Раната е прясна
Навръх 30-годишнината от военния конфликт пред британското посолство в Буенос Айрес избухват безредици. Агресивни активисти на ляворадикална групировка започват да хвърлят камъни и бутилки със запалителна смес по полицаите, охраняващи сградата на британската дипломатическа мисия в аржентинската столица.
Шествие в памет на загиналите при въоръжения конфликт между Аржентина и Великобритания през 1982 г. прерасна в сблъсъци с полицията.
Органите на реда бяха принудени да използват сълзотворен газ, водни оръдия и гумени патрони, за да разпръснат демонстрантите.
Местните медии съобщават, че няколко полицаи са ранени.
През последните месеци на 2012 г. спорът отново ескалира, след като стана ясно, че Лондон възнамерява да раработи нефтените залежи в района на архипелага.
30 години след конфликта раната, наречена "Фолклендски острови", все още не е зараснала.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода