Със свое решение от 2 октомври Конституционният съд бетонира правото на банките да си връщат кредити по бързата процедура – без доказателства пред съд. Така беше отхвърлено искането на омбудсман Константин Пенчев, който оспори привилегированото положение на банките, разписано в чл. 417, т. 2 от Гражданския процесуален кодекс. Така се опорочава състезателното начало в съдебния процес, при който длъжниците нямат правото да оспорят искането на банките. Те могат да защитят правата си в друг, паралелен процес, който обаче ще се точи по стандартната процедура на три инстанции. В решението на Конституционния съд изобщо липсва анализ на конституционни текстове и принципи. Това решение на нивото на първоинстанционен съд разглежда правен спор между две страни, застъпвайки обаче позицията на една от страните - банките, срещу другата – българските граждани (потребителите) и всички останали юридически лица, коментира в свой анализ адвокат Веска Волева, който OFFNews публикува по-долу.
Винаги съм хранела уважение към институцията Конституционен съд. Решенията, които са ме интересували досега и с които съм се запознавала внимателно, са всявали респект у мен и съм изпитвала професионално удоволствие при четенето им.
Поради тази ми нагласа аз очаквах от горното решение същия професионализъм и дълбочина.
Бях обаче дълбоко разочарована. И не толкова от диспозитива на решението, колкото от правното ниво на акта.
Закона за КС в чл. 1 казва, че „Конституционният съд осигурява върховенството на Конституцията. Конституционният съд е независим от законодателната, изпълнителната и съдебната власт и се ръководи само от разпоредбите на Конституцията и този закон”.
От горното следва, че при решаването на казуси, свързани с противоконституционност на текстове от определен закон, анализът на тази противоконституционност се извършва само въз основа на текстове от Конституцията и Закона за КС.
Вместо това се сблъскваме с конституционно решение, в което изобщо липсва анализ на конституционни текстове и принципи и което на ниво първоинстанционен съд разглежда правен спор между две страни, застъпвайки обаче позицията на една от страните (банките) срещу другата – българските граждани (потребителите) и всички останали юридически лица.
Тук е мястото да кажа, че не възразявам относно съображенията, изложени по отношение на държавата и общините. Те по дефиниция са различни от всички правни субекти и основанията за техния преференциален режим са били предмет и на други конституционни решения, добре мотивирани от КС.
За всички обаче е ясно, че по въпроса с банките публичното пространство ври и кипи, държавата се обезлюдява. В същото време банките са почти единственият повелител на живота на васалното им българско население. И то не защото потребителите не искат да заплащат задълженията си, въпреки че има и такива, а защото не могат, а и не следва да си дават живота за съмнителния просперитет на измислени величия и най-вече националният ни доход да отива в чужди държави – тези, чийто собственици са банките-майки. Многократно съм изнасяла информация за това как чрез странични фирми се притискат потребителите, изкупуват им се на безценица имотите от тези паралелни фирми. В същото време потребителите продължават да им дължат до гроб заедно с цялата си рода, тъй като именно поради тази привилегия на банките, те са притиснати да заложат всичко, което притежават, както и това на фамилията си. Именно това провокира Комисията за защита на потребителите да обяви общите им условия за неравноправни и да ги задължи да ги променят.
Междувпрочем тези неравноправни клаузи бяха пренесени в индивидуалните договори. Горното не би следвало да бъде предмет на настоящия коментар, тъй като не би следвало да е предмет и на решение по конституционно дело. Факт е обаче, че Конституционният съд се занимава именно с него. Предизвикано е от тотално грешния подход в конституционното решение, в резултат на който се поставят именно тези въпроси.
Чл. 19, ал. 2 от Конституцията гласи следното: „Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотреба с монополизма, нелоялната конкуренция и защитата потребителя”.
Вместо анализът да се съсредоточи върху този текст, във въпросното решение се анализира всичко друго, но не и това. То представлява апологетика на банките, каквато не би направил дори и техният адвокат. Конституционните съдии и в частност - докладчикът, който впрочем е бил наказателен, а не граждански съдия, дори изместват Народното събрание в ролята му да определя кои принципи следва да бъдат вложени в Конституцията.
По същество:
Съгласно чл. 21, ал. 1 от Правилника за организация на дейността на КС заинтересованите институции и лица се определят от съда. Не е ясно по каква логика от тези заинтересовани институции и лица е изключена и не е конституирана Комисията за защита на потребителите. Видно от всички съображения по спора, именно потребителят в най-голяма степен е засегнат от този противоконституционен текст. Не бяха забравени и бяха конституирани обаче Асоциацията на банките в България, БНБ, Комисията за финансов надзор и т.н. Още тук може да се установи липсата на обективност.
Интересът на повечето конституирани страни – общини, АДВ, и др. касае текстовете относно привилегиите на държавата и общините. Между това изброяване страничен анализатор трудно ще разбере, че основните полюси по отношение на текста за привилегията на банките са самите те и потребителите. Вмъкването е направено твърде обмислено, за да бъде забелязано от пръв поглед. Всъщност единствената институция, по дефиниция призвана да защитава потребителя, е изключена от спора... Много удобно.
Между другото този „пропуск” е налице и при обсъждането на текста от правната комисия в Народното събрание, където отново е присъствал представител на Асоциацията на банките, но е липсвал представител на Комисията за защита на потребителя.
Мотивите в точка 7 от решението, касаещи текста на чл. 417 от ГПК относно банките, се свеждат до следното:
Обяснение какво е банка, с какво се занимава тя, как е уредена дейността им в специалното законодателство, какви сделки извършват, същностни черти на банковата дейност, разграничението между банкови и небанкови институции и т.н., все в този дух. Цитират се закони, както и подзаконнови актове, с които се прави груба и несръчна защита на банките. Имам чувството, че съдът не е схванал ролята си на защитник на Конституцията, е се е изживял като защитник единствено на банките. В тези мотиви липсва правно обоснован извод защо този текст не противоречи или противоречи на Конституцията. Прави се исторически анализ на подобни текстове, което не може да обоснове конституционосъобразност и поради това е излишно в това изложение. Прави се сравнителен анализ с европейското право, което също е излишно и не може да обоснове противоречие или не с Конституцията.
Конституцията е основен национален закон на всяка държава, тя отразява основните правни принципи именно в съответната държава и в този смисъл без значение е каква е уредбата в други държави освен в България.
Обсъждат се лицензионният режим на банките и от там се стига до извода, че те следва да ползват привилегирования режим на 417 от ГПК. Този лицензионен режим обаче важи не само за банките, но и за редица други юридически лица, извършвали определени дейности – защо те не разполагат с тази привилегирована възможност – може би защото не разполагат с толкова пари?!
Цялото изложение е пропито уж от грижа за обществения интерес. Но, първо: не се казва какво включва общественият интерес и второ, не това е предназначението и кръгът от въпроси, с които се занимава Конституционният съд. Нещата стоят точно обратно – с обществения интерес се занимава Конституцията, тя го дефинира и защитава. А КС от своя страна брани името на тази Конституция. Само че в случая той не е разбрал ролята си – случайно или не. Ако всеки се придържа към отредената му роля – гражданският интерес се брани от омбудсмана, правата – от Конституцията, а тя – от КС. Толкова е просто.
„Анализите“ относно това какви пари има в банките, чии са, каква е правната им същност, оставям без коментар. Нито е тук мястото, нито е професионално.
Възраженията ми за това в кои дружества какви пари има и кой следва да ги защитава, са за съответния редови съд, ако височайшите бяха дали възможност това да се случи.
Само че те се правят, че не знаят и не виждат сериозни и променящи живота на човека права и интереси, не могат да се защитават с отрицателни искове. Защото през това време съдия-изпълнителят ти е взел всичко, дори и живота. Така е по закона, който те смятат за конституционен. Вместо да го докажеш в нормално производство, каквото ти се отказва.
Изключително неприятно впечатление прави следното умозаключение: „Освен че общите условия като част от договара са известни на потребителя на банковата услуга, който ги е приел...“ В това изречение се съдържа правното безсилие на съда (не искам да употребявам по-силни думи). Всеки цивилист знае, че общите условия не са част от договора – това го твърдят единствено монополистите. Те не са и закон. Тяхната правна същност е неясна, те са инструмент за натиск и злоупотреба с потребителите и именно чрез тях се налага монополно поведение, в частност на банките. Това се изясни по множество дела, водени срещу банките. То се изясни и с актовете на Комисията за защита на потребителите (изключена от настоящия спор), както на последния брифинг, даден преди няколко дни се посочи, че всички банки в България включват в общите си условия неравноправни клаузи.
И не е вярно съждението, че „липсва основание поставеният материалноравен въпрос, касаещ формирането и съдържанието на дължимата от кредитополучателя престация по сключен договор за кредит, да бъде обсъждан и решен в рамките на настоящия конституционен спор“. От този запис съдя, че съдът не е разбрал какво се иска от него и че неговата функция е да пази Конституцията, а не да решава конкретен спор между две страни. Никой не е е поставял материалноправен въпрос пред КС и такъв той не следва да решава.
Именно тук е разковничето.
Спорът за лихвите и злоупотребите с тях следва да отидат в редовия съд и там да бъдат изразени и защитени тези съображения. Точно това се отказва на кредитополучателите с този противоконституционен текст – равнопоставено състезателно производство. Само, че разсъждения в тази посока няма.
Решение № 4/12 на КС е изградено изцяло върху целесъобразност.
Никъде съдилищата от всички нива не работят така. Правото се гради само на закона, а в конкретния случай - на Конституцията и на Закона за КС.
В мотивите на решението изобщо липсва анализ на конституционосъобразността на чл. 417 от ГПК относно банките, липсват и мотиви в тази насока. В „анализа“ дори въобще не се споменава чл. 19, ал. 2 от Конституцията, който е нарушен. За сметка на всички други законови и подзаконови актове.
Твърдо считам, че се касае за едно политическо, лобистко и по тази причина – мракобесно решение. То обаче е много зле списано правно и злепоставя дори и тези, в чиято полза е ерешено.
Ако това е началото на нова правна ера, тежко на държавата ни.
Ако се самоуважават, конституционните ни съдии трябва да решат как да излязат от тази каша.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
03.12 2012 в 11:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.11 2012 в 14:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
27.11 2012 в 10:16
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23.11 2012 в 19:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23.11 2012 в 18:18
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23.11 2012 в 16:23
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23.11 2012 в 15:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Октим
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
user4eto
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
Танас
В София има 33 555 платени паркоместа, ЦГМ са продали 36 001 винетни стикера за живущи в тях
jdravun
Калин Стоянов призна, че Пеевски е охраняван от НСО
Итн
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)