Депутатите се разминаха с тестовете за алкохол и наркотици

Кристина Минчева 18 декември 2024 в 16:14 748 1

Пленарна зала

Снимка БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА

Депутати в пленарна зала

Очаквано депутатите отхвърлиха идеята да бъдат подлагани на тест за алкохол и наркотици в началото на всяка парламентарна сесия.

Предложението е на "Има такъв народ" и не е ново. Редакцията в правилника за организацията и дейността на Народното събрание беше приета от членовете на временната комисията, в която се гласуваха поправките. Залата обаче отхвърли предложението. 

"За" гласуваха 61 народни представители, 62 бяха "против", а 86 се въздържаха. 

Днес народните представители окончателно приеха правилника за организацията и дейността на Народното събрание, без който не могат да работят. Дебатите продължиха повече от 7 часа. 

В началото на заседанието възникна объркване, тъй като заради дребен шрифт народните представители не успяха да разчетат резултатите от гласуванията си на електронното табло в пленарната зала. Възникна спор и предложение за промяна в правилника, което преля в битка между двете ДПС-та в парламента.

От "Има такъв народ" поискаха наименованията на парламентарните групи да се изписват на електронното табло в пленарната зала с абревиатура, ако пълното им наименование е съставено от повече от една дума. Предложената редакция в правилника на парламента се прие със 141 гласа "за", 30 "против" и 32 "въздържали се".

Предложението бе породено от начина на изписване на парламентарните групи. Заради желанието на двете ДПС-та в парламента - на Делян Пеевски и Ахмед Доган - техните групи да бъдат изписвани с пълните им наименования ("ДПС-Ново начало" и "Демокрация, права и свободи - ДПС"), за да се съберат на таблото с останалите шест групи, надписите трябваше да се смалят. Така обаче едва се вижда какво пише на таблото.

По-късно се появиха още предложения, които не бяха обсъждани в комисия. Депутатите от "Възраждане" поискаха в пленарна зала да звучи химнът на Добруджа и химнът на македонските революционери вместо този на Европейския съюз. Предложенията им разсмяха залата и народните представители не ги приеха. Иван Иванов от "БСП - Обединена левица" се пошегува, че на прегласуване би подкрепил редакционната поправка на "Възраждане", ако се включи и църковната молитва "Господи, помилуй!". 

В правилника е записано още, че Народното събрание може да реши пленарното заседание да е при закрити врата, когато са налице други основателни причини или друга информация, свързана със защита на личния живот, опазване на търговска, производствена, изобретателска, данъчна тайна, както и други случаи, чието публично огласяване би накърнило защитими интереси. Досега имаше закрити заседания, когато важни държавни интереси налагат това или се обсъждат класифицирани документи.

Народните представители, които са преподаватели във висши училища, запазват заеманата от тях длъжност и могат да продължат да упражняват преподавателската си дейност или да ползват неплатен отпуск до края на пълномощията им по споразумение със съответното висше училище. Народният представител не може да получава друго възнаграждение по трудово правоотношение, освен възнаграждението, което получава за заеманата длъжност във висше училище, приеха още депутатите.

В проекта на правилник на 51-вото Народно събрание беше записано също, че при вандалски прояви в пленарната зала наказанието ще е изгонване за до три заседания. Освен това депутатите решиха коледната ваканция да започне от 22 декември и да продължи до 10 януари. Те ще почиват 10 дни покрай Великден, както и от 1 до 31 август - традиционната лятна ваканция. Уточнява се, че редовни заседания на парламента няма да се провеждат по време на предизборна кампания.

Постоянните комисии на Народното събрание остават същите:

1. Комисия по бюджет и финанси;
2. Комисия по конституционни и правни въпроси;
3. Комисия по икономическа политика и иновации;
4. Комисия по енергетика;
5. Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление;
6. Комисия по външна политика;
7. Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове;
8. Комисия по отбрана;
9. Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред;
10. Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения;
11. Комисия по земеделието, храните и горите;
12. Комисия по труда и социалната политика;
13. Комисия по образованието и науката;
14. Комисия по въпросите на младежта и спорта;
15. Комисия по здравеопазването;
16. Комисия по околната среда и водите;
17. Комисия по транспорт и съобщения;
18. Комисия по електронно управление и информационни технологии;
19. Комисия по културата и медиите;
20. Комисия за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество;
21. Комисия по правата на човека и вероизповеданията;
22. Комисия по политиките за българите извън страната;
23. Комисия по превенция и противодействие на корупцията;
24. Комисия по туризъм;
25. Комисия по демографската политика, децата и семейството.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на Сирия - страната, която всички искат да контролират