Ден преди последната за годината общинска сесия във Варна, на председателски съвет в сряда отпаднаха всички точки за актуализация на административните такси на територията на общината.
Това съобщи кметът Благомир Коцев, който преди месец внесе предложение за актуализация на таксите, непроменяни в продължение на години.
Една от тях е такса смет, която във Варна за последно е актуализирана преди 12 години, т.е. в последния кметски мандат на Кирил Йорданов.
В четвъртък – 19 декември, общинският съвет ще гласува актуализация на таксата за битов отпадък. В Пловдив план-сметката "Чистота" става 70 милиона от следващата година, а Варна разполага с 40 милиона за града и курортите.
Въпреки че анализите, изготвени от кметската администрация, сочат, че във Варна таксите за услуги в продължение на години са били не просто най-ниските в сравнение с другите градове от същия ранг, но и многократно по-ниски, местните общински съветници отхвърлиха всички предложения за промени в аванс в последния месец, още на ниво комисии.
И докато антикампанията на съветниците все повече се засилва, след като през юни от коалицията "Алтернативата на гражданите", които първоначално подкрепиха Коцев и ПП-ДБ на местна почва, свалиха доверието си от него, в бюджета на Варна се очертава все по-сериозна дупка.
"Заради покачващите се разходи и новата клетка за отпадъци, която община Варна изгражда на сметището в аксаковското с. Въглен, където депонират отпадъци няколко общини, в план-сметката за чистотата за догодина се очаква дупка от 7 млн. лв.", посочва Коцев.
От 1 януари градският транспорт за ученици и пенсионери става безплатен, което отваря дупка в хазната от още 4 до 8 млн. лв. годишно, допълва кметът, визирайки решение на местния парламент от пролетта, когато беше решено от 1 януари 2025 г. ученици, пенсионери и хора с увреждания да пътуват безплатно.
От кметската администрация преди седмица предложиха това решение да бъде отложено до приемането на бюджета на Варна, но съветниците от местната комисията по транспорт не бяха склонни да го приемат.
Ще продължат и общинските дотации на превозвача „Градски Транспорт – Варна", където редовно се налага да се дават пари извън предвидения бюджет за дофинансиране.
Според Коцев там Община Варна ще плати поне 15 милиона лева през следващата година.
На този фон Общинският съвет отказва дори да разглежда предложените промени в таксата за строителни разрешения и разполагане на строителни материали на общинска земя. Във Варна сега на строителите тази услуга им струва 2.60 лв. на квадратен метър на месец, в Бургас – 14 лв., а в София – 39 лв.
Съветниците във Варна не са съгласни и общината като собственик да получава дивидент от печалбата на общинските дружества.
"Общината да дотира общински фирми на минус, а тези, които са на плюс да си трупат печалбата – вместо да има средства за детски градини и междублокови пространства", коментира кметът.
Не са приети и промени по отношение на такса за разполагане на рекламни материали.
„Не мога да си обясня този отказ за разглеждане на актуализациите на таксите за бизнеса и общинските дружества, управлявани от съвета, по никакъв начин освен с протекционизъм. В явен ущърб на хората се предлагат нови и нови разходи, придружени с отказ за повишаване на приходите. Смятам, че общинските съветници, представящи бизнеса, дължат обяснение на варненци защо хората могат да си плащат, а фирмите не", допълва Коцев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Генералният секретар на НАТО идва в България утре
''Възраждане'' предлага депутатите да слушат химна на Добруджа и на македонските революционери вместо този на ЕС
Пиян мъж преби с точилка 16-годишната си дъщеря
Стотици Груз-200: Севернокорейците мрат като мухи в Курска област