Знаете ли, че село Войводово е известно като чешко село? Толкова голяма е била чешката диаспора у нас, че си отварят училище в София и издават вестници.
След Освобождението на България през 1878 г. 1726 чехи и словаци подават молби да бъдат назначени на държавна служба у нас. Сред тях има представители на най-различни професии – първият главен архитект на София и губернски главен архитект е чехът Антонин Колар, първият професионален зъболекар в България е чех; чех е един от първите професионални художници Мърквичка; известни предприемачи са братята Прошек, а археолози братята Шкорпил и Вацлав Добруски. Чехи като Ян Климеш се сражават в редовете на българските чети в Македония и в редиците на Македоно-одринското опълчение, а след погрома на България през 1913 г. чешкият журналист Владимир Сис разкрива пред европейското обществено мнение трагедията на българите военнопленници.
Превръщането на свободна България в модерна европейска държава дължим до известна степен на онези известни и по-малко известни чехи, водени от панславянската идея и искрица авантюризъм. Вестниците по онова време дори са определяли феномена като „чешка културна окупация“.
С идеята да бъде съхранен споменът за тези хора, напуснали родната Чехия и отдали знанията си за напредъка на новата си родина – България, Център за върхови постижения „Наследство БГ“ инициира кръгла маса „(НЕ)познатият чех. Чешкият принос за възродената българска държавност“, чийто домакин бе Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
Негово Превъзходителство посланикът на Чешката република в България Лукаш Кауцки откри кръглата маса и изнесе факти, че днес взаимният стокообмен между двете държави е на стойност 7 милиарда евро, от които около 60 процента е чешкият експорт у нас.
Войводово – чешкото село в България
Войводово е второто у нас населено място с прави улици след Стара Загора – разказа на конференцията доц. д-р Марек Якоубек от университета в Пардубице, Чехия. И това не е случайно. Строителният техник – чехът Лубор Байер създава градоустройствения план на изгорената при Освобождението Стара Загора. Войводово пък е основано през 1900 г. от чехи, преселници от чешкото село Св. Елена в Банат, Румъния. Всъщност те първо основали в България село Сесек, но местните ги прогонили. На Петдесетница през 1899 г. около 250 българи, въоръжени с лопати, мотики, коси и вили тръгнали към чешките къщи и един от водачите казал на чехите: „Ако продължите да се противите, жива душа тук няма да остане“. И почнали да разрушават постройките, унищожили кладенеца, разкопали пасището, пише в спомените си Ауерхан.
Доц. д-р Марек Якоубек от университета в Пардубице, Чехия
И така, тези хора основават село Войводово през 1900 г. в местността Гладно поле между Крушовица и Мизия (Букьовци). Те са методисти. През 1905 г. отварят училище и кметство. През 1922 г. в селото пристига Готлоб Ковал, лужишки сърбин, който през 1925 създава т. нар. Група на свободните братя, и с последователите си основават дарбистка църква (протестантска секта). Нейната сграда в селото е известна като „Горната“, в която през социализма са се помещавали кино и читалище.
През 1928 г. от 691 жители на Войводово 476 са чехи, 74 са словаци, а 127 – българи. Селото е толкова населено, че има недостиг на земя. Затова 80 войводчани заминават за Аржентина, където създават своя колония.
През 1934 г. в селото си изграждат „Народен дом Томаш Гариг Масарик“, наречен Чешкото училище. През 1935 г. във Войводово живеят 582 чехи и словаци. Отново се чувства недостиг на земя и 12 чешки семейства – 62 души, се изселват в село Белинци (на турски Акчалар), Исперихско, и това е единственото място в света, където заедно са живели чехи и турци.
Войводово било „пример за чистота и отлична селскостопанска работа в цялата околност“ пише Кубка през 1949 г.
„Войводово беше рай - пише в спомените си Р. Янева. – улиците – чисти, метяха се всяка събота, дворовете – преметени и подредени“.
„Чехите бяха много организирани - църквата, жътвата, всичко“ – разказва Б. Попов.
„Там беше чисто, там научихме какво значи ред“ – пише Е. Попова.
През 1946 г. Чехословакия отправя призив към своите поданици да заселват обезлюдените от немците Судети. На 6 май 1949 г. е подписано споразумение за изселване на чехите и словаците от България. Чешките семейства от село Войводово се преселват в Южна Моравия, остава само семейство Копривови. Със смъртта на последния чех в селото – Людвиг Коприва, приключва и чешката му история, за която днес напомнят останалите типични чешки къщи.
Чешки музиканти създават военните ни оркестри
Чехите се оказват първопроходци в немалко сектори на обществения живот на новоосвободената българска държава. Създаването на военни духови оркестри е свързано с имената на чешки музиканти, разказа на кръглата маса проф. д. изк. Елисавета Вълчинова-Чендова от НБУ. Йозеф Хохола е диригент на първия военен духов оркестър.
Проф. д. изк. Елисавета Вълчинова-Чендова от НБУ
През 1902 г. излиза закон у нас, който забранява на чужди граждани да заемат служба в българската армия, и тогава спират да идват чешки капелмайстори, а много от тези, които са в България, я напускат. Все пак някои остават. Дико Илиев например работи с Александър Вейнер.
Панчо Владигеров, Любомир Пипков и други български музиканти са ученици по пиано на Хенрих Визнер, той е свързан и оперното дело у нас. Чешкият капелмайстор Франц Щрос, диригент на флотския оркестър в Русе, участва като доброволец в Сръбско-българската война, за което е удостоен с орден „За храброст". Автор е на марш, посветен на първия български генерал Сава Муткуров.
Защо идват чехи в България?
На този въпрос отговаря проф. д-р Владимир Пенчев.
В края на XIX – началото на XX век е много силна панславянската идея.
Донякъде го има и моментът, че българските земи след освобождението от турско робство в съзнанието на средния европеец са част от Ориента и предлагат приключения.
По онова време в Австро-унгарските земи най-силно развита е индустрията в Чехия. Чешките индустриалци търсят възможност за експанзия. Освен известните ни пивоварни в Лом, София, Шумен, чехи създават и първите ни захарни заводи в бургаското село Камено и в Горна Оряховица. Когато чешките индустриалци строят заводи в България, с тях се преместват у нас цели чешки работнически колонии.
До Освобождението у нас е нямало фотографи, акордьори. В България идват чехи и тук отварят своите малки частни бизнеси.
Когато пристигат в България, чехите са с австро-унгарски паспорти, защото по това време Чехия и Словакия са част от Австро-унгарската империя. Затова на повечето имената у нас са познати с немските им произношения.
Чешките учители са най-голямата група чужденци в българските училища след Освобождението, разказва д-р Павел Земан от Бърно. По това време има чувствителна липса на ерудирани хора в България. 38 Чехи учители има в мъжките гимназии в София, Пловдив (където 70 процента от преподавателите са чехи), Сливен, Кюстендил, В. Търново.
Д-р Павел Земан, Бърно
Идват и жени. Франтишка Сенлерова става директор на Областната девическа гимназия в Пловдив. Преподава анатомия, химия, икономика, френски език, ръкоделие, чертане. Чешките учители у нас започват да пишат и да превеждат чешки учебници, те въвеждат терминологията в много от учебните дисциплини. С тях е свързано и началото на археологически, литературни и др. клубове, създаването на Художествената академия в София, на Селскостопанско училище в пловдивското село Садово, и др.
Следването на нишката на българо-чешките културни взаимоотношения Център за върхови постижения „Наследство БГ“ възнамерява да продължи с историите на успешни българи, получили образование в Чехия.
----------------------------
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от проект BG05M2OP001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)