Има „политически чадър“ над директора на Александровска болница и протекция от високо политическо ниво, твърди бившият здравен министър и депутат от ГЕРБ Костадин Ангелов в писмо, изпратено до медиите. От лечебното заведение припомниха на бившия си директор, че са наследили 70 млн. лв. дълг и отчетоха печалба "за пръв път от години".
В писмото си Ангелов посочва, че има факти, одитни доклади и писма до министъра на здравеопазването, доказващи извършени закононарушения, злоупотреба с публични средства и корупция в Александровска болница.
Цитираните нарушения са свързани със Закона за обществените поръчки, става дума за договори за ремонт само с една фирма от Добрич, при 100% авансово плащане и строителство по спешност, за което се оказва, че е нужен инвестиционен проект, което изключва хипотезата за спешност и неотложност, се казва в съобщението.
Директорът на Александровска: Над 15 000 лв. лихви се трупат от просрочени задължения всеки ден
В болницата са сключвани граждански и консултантски договори между директора на лечебното заведение и различни физически и юридически лица за извършване на услуги, дублиращи функции на администрацията, посочва Ангелов.
Съдът свали обвиненията в източване на Касата с фалшиви прегледи срещу ДКЦ ''Александровска''
Бившият директор на лечебното заведение коментира и финансовото му състояние, цитирайки данни, според които счетоводната загуба за миналата година е 2, 974 млн. лева, а за 2020 г. е 2, 944 млн. лева. За периода 1 януари - 31 март 2022 г. загубите са на стойност 6,1 млн. лева, изтъква той.
Болницата се управлява лошо и прогресивно влошава финансовите си резултати. Ако това управление продължи със същия темп, прогнозата за счетоводната загуба в края на тази година е 24 млн. лева, пише депутатът от ГЕРБ.
По думите му от назначаването на д-р Атанас Атанасов за изпълнителен директор на Александровска болница – на 7 юли 2021 г. до момента, са прекратени трудовите договори на близо 300 работещи в лечебното заведение. "На практика болницата е почти изпразнена от дейност и водещи специалисти", посочва той.
Досегашният директор на ББР става прокурист на Александровска болница
Въпреки че Министерството на здравеопазването е запознато с резултатите от проверката на "Вътрешен одит" и счетоводния баланс на болницата, мерки не са предприети, твърди Ангелов, който е сезирал за констатираните нарушения Прокуратурата и Икономическа полиция.
В отговор на твърденията на Костадин Ангелов, от Александровска болница посочват, че през май 2022 г. 2/3 от структурите ѝ реализират печалба, която възлиза общо на 1,5 млн. лв. Положителен резултат е налице при 20 от общо 28 звена. Данните от прогнозирания счетоводен финансов резултат за юни запазват тази тенденция, отчитат от болницата и уточняват, че това се случва "за пръв път от години".
Оттам подчертават, че настоящото ръководство е заварило най-старата болница в България пред фалит с над 70 млн. лева задължения. Направените юридически и финансови анализи са установили редица проблеми, които е трябвало да бъдат спешно решени. "Освен финансови и организационни, те са били и продължават да имат материално естество", съобщават от Александровска болница.
Новият директор на Александровска: Такова нещо не съм виждал и в провинциални болници
Лечебното заведение е вторият по големина болничен комплекс в страната и има над 23 отделни сгради с различна големина, етажност, години на застрояване и степен на амортизация, както и 28 различни клиники, някои от които са уникални за страната, припомнят от болницата.
От лечебното заведение посочват, че по време на ковид кризата болницата е била едно от най-натоварените лечебни заведения, но въпреки преустановения планов прием и планови операции за няколко месеца, в периода 1 юли 2021 г. – 30 юни 2022 г. през болницата са преминали с 20 на сто повече пациенти, в сравнение със същия период от предходната година. За лечение постъпват пациенти от цялата страна, като част от тях са здравнонеосигурени лица, уточняват от болницата.
Александровска болница с потенциал да се справи с финансовата криза
Оздравителните мерки, които предприе ръководството в рамките на една година от своето управление, са извели болницата от „финансовия тупик“ и дават увереност, че тя има потенциал да излезе самостоятелно от финансовата криза, прогнозират от ръководството и поясняват, че това ще бъде възможно след като се уредят просрочените задължения – 35 млн. лева към доставчици, натрупани по време на предходните ръководства на болницата.
Разработена и приведена в действие е цялостна оздравителна програма, създадена е и нова система за вътрешен контрол върху приходите и разходите чрез предоговаряне с доставчиците, прекратяване на неизгодните договори и окрупняване на структури със сходни дейности, отчитат от лечебното заведение.
От Александровска болница посочват, че са водени преговори с банкови институции за получаване на кредит за преструктуриране и погасяване на просрочените задължения, както и срещи с министъра на здравеопазването, с ръководството на Българска банка за развитие и с министър-председателя.
Към този момент държавата на най-високо ниво е ангажирана с каузата за спасяването на Александровска болница и се очаква в близките дни да бъде решен проблемът с погасяването на просрочените задължения на дружеството, съобщават от университетската болница.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България