Грешни регламенти в здравната система блокират работата на Експертните лекарски комисии и така затрудняват лечението с биологична терапия и проследяването на 12 000 пациенти в дерматологията и ревматологията. Това съобщи Анета Драганова от Асоциацията на пациенти с автоимунни заболявания (АПАЗ).
„Проблем в ревматологията е, че амбулаторна процедура №42 (Амбулаторно наблюдение/диспаризация на пациенти с възпалителни полиартропатии и спондилити) е включена в бюджета на болниците. И когато в края на всеки месец бюджетът се изчерпи, една седмица Експертните лекарски комисии не заседават. Това ограничава достъпът на пациентите до биологична терапия. Друг основен проблем е централизирането в четири града на Експертните лекарски комисии, които изписват и продължават биологична терапия. Не на последно място, е явяването на пациентите на всеки 6 месеца на комисия, което за нас е необяснимо, след като има възможност това да се случва и на 12 месеца“, обясни Анета Драганова.
Задава се още един проблем в работата на Експертните лекарски комисии в ревматологията и дерматологията, когато започне да действа новата електронна система в болниците. Министерство на здравеопазването е подало неизпълнимо задание на фирмата Информационно обслужване за работата на Експертните лекарски комисии, тъй като не се е консултирало предварително с пациентските организации, Българско дерматологично дружество и Българско дружество по ревматология.
Когато електронната система влезе в действие, по процедура №38 (Амбулаторна процедура за определяне на план на лечение и проследяване на терапевтичния отговор при пациенти, получаващи скъпоструващи лекарствени продукти по реда на чл.78) Експертните лекарски комисии ще трябва да работят всеки ден от 8 сутринта до 8 вечерта, защото в електронната система е заложено прегледът на един пациент да е 20 минути.
В момента Експертните лекарски комисии имат административни функции и заседават само три пъти в седмицата по 2 часа, като на седмица през комисиите минават по над 100 пациенти. По новия регламент, заложен в електронната система, на Експертните лекарски комисии ще може да се явяват седмично максимум 12 човека. Това не само ще затрудни, но направо ще блокира лечението и проследяването на 12 000 пациенти на биологична терапия.
„За да се решат тези проблеми, ще предложим на Министерство на здравеопазването, първо, проследяването на пациентите да става в извънболнична помощ, тоест да се извади от болничната помощ амбулаторна процедура 42 за ревматологията). Второ, терапията по протокол 1C също да се изписва в извънболничната помощ от лекуващия дерматолог и ревматолог. Това значително ще съкрати административния път на пациента. Трето, Експертните лекарски комисии да контролират процеса само дигитално, без да се изисква присъствие на пациента – така за всяко досие в системата ще са нужни не повече от 5 минути и ще може да се обработят всички досиета. В противен случай няма да ни стигнат две години, за да минат на комисия всичките 12 000 пациенти, които се лекуват с биологични медикаменти“, обясни Анета Драганова.
Тя допълни, че когато амбулаторна процедура 42 отиде в извънболничната помощ, тя ще дава достъп до диспансеризация и на останалите пациенти с ревматологични заболявания. В момента тези пациенти са дискриминирани, тъй като диспансеризацията по №42 е само за получаващите скъпоструващи медикаменти. Промяната трябва да се регламентира в наредбата за диспансеризация към Министерство на здравеопазването.
АПАЗ съвместно с експертния съвет в дерматологията към МЗ ще настоява проследяването на пациентите с псориазис да се извършва в извънболничната помощ. Освен това да се разшири и пакетът от изследвания, който се заплаща от Здравната каса за диспансеризираните пациенти със псориазис. Така два пъти годишно тези пациенти да получават допълнително изследвания за хепатит В, хепатит С, ХИВ и квантиферонов тест за туберкулоза.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)