В тази статия ще разберете всичко за развитието на слуха при бебета, кога бебетата започват да чуват, за слуховото развитие при новородени и слуховите способности на бебета.
Първите звуци при бебетата са едно от най-сладките неща, които може да чуете в живота си. Важно е да сте наясно какви са слуховите етапи при кърмачета и какво е слуховото развитие по месеци.
Според възрастта е важно да разбирате вашите бебета и слухови реакции, които показват. При нужда могат да се направят и слухови тестове за новородени, за да може да се проследи на какво ниво е ранното слухово развитие при вашите бебета.
Кога бебетата започват да чуват
Според научните изследвания по въпроса процесът на "чуване" при бебетата започва още в корема на майката - между 25-ата и 30-ата седмица от бременността слухът на бебето вече ще е развит достатъчно, за да може детето да чува гласове, както и други външни звуци. Началните стадии на развитие на слуха на новородените обаче започват още през 16-ата седмица.
Вече през третото тримесечие бъдещето ви новородено не само чува, но и разпознава гласа на мама и реагира на него с повишен сърдечен пулс.
Можете да четете или да говорите на корема си, колкото и странно да ви изглежда - бебетата вече имат начин за чуване и реагират силно емоционално на гласовете на семейството си, с които започват да свикват.
Бебето ви вече е на бял свят - важно е да знаете, че прекомерно високите нива на шум потенциално биха могли да причинят увреждане на слуха на бебето. За сметка на това обаче има научни изследвания, според които чуването на класическа музика влияе положително на интелигентността на детето. Същите изследвания са направени и на процеса на чуване на плода в корема и пак се получават сходни резултати - музиката е полезна за чуване от бебетата.
Какво значи "чуване" при бебетата
Още на 17-ата седмица бебенцата вече имат достатъчен слух, за да има чуване на вътрешни звуци от тялото ви - туптенето на сърцето, въздухопотокът ѝ из тялото и бълбукането на корема.
Най-ясен звук за чуване обаче през цялата бременност си остава гласът на майката, защото той резонира в цялото ѝ тяло и освен като чуване, се усеща и като чиста вибрация от плода.
Установено е, че кърмачетата реагират по-положително на думи и звуци, които са чували редовно по време на последното тримесечие от бременността. Оттук можем да заключим колко е важно чуването на звуци в утробата. Те могат да помогнат на малкото бебенце да се чувства по-спокойно след раждането чрез чуването на нещо познато.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Азербайджанските авиолинии спряха полетите до седем града в Русия
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия
Израел порази цели на хусите в Йемен