Безконтролният прием на аспирин увеличи случаите на стомашно кървене

OFFNews 15 март 2022 в 11:49 1866 0

Снимка УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"

д-р д-р Николай Колев, гастроентеролог

Безконтролният прием на лекарства в периода на пандемия (аспирин, противовъзпалителни средства, антикоагуланти), увеличи случаите на проблеми с гастроинтестиналния тракт (ГИТ), алармират лекари от Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Най-често става въпрос за кървене от стомаха, дебелото черво, тънкото черво, хранопровода.

Друг обезпокоителен симптом е зачестилата поява на псевдомембранозен колит, който от рядка диагноза, се e превърнал в често, ежедневно заболяване.

Възникването му е директно свързано с приема на антибиотици, и по-специално на широкоспектърни, и за дълъг период от време“, алармира д-р Николай Колев. Той обяснява, че това заболяване е лечимо, но при запуснати случаи или увредено общо състояние може да е фатално.

Според специалистите основната причина за увеличените кръвоизливи в стомаха е силно повишеният прием на аспирин и НСПВС (нестероидни противовъзпалителни средства) заради COVID-19. Те са доказан рисков фактор за възникване на кървене от ГИТ. Комбинирането им с други медикаменти, които влияят на кръвосъсирването, като антикоагулатни, рязко повишава вероятността от получаване на кръвоизлив.

„Масовата заболеваемост от COVID-19 също е от значение. Всеки стресов фактор за организма като цяло, повишава риска от кървене, независимо дали говорим за нововъзникнал източник, или от вече съществуваща патология. А COVID-инфекцията, особено клинично изявената, е такъв директен стресор“, убеден е д-р Николай Колев. Според него повишеният психо-емоционален стрес, в резултат на пандемията, също играе роля.

Как лекарствата предизвикват кървене от стомаха

Приемът на антикоагуланти е директен рисков фактор за възникване на кървене от вече налични промени в лигавицата, а предозирането им води до кървене дори без наличие на лигавични промени, което е много сериозно състояние, предупреждава д-р Колев. Той припомня, че покрай пандемията хората масово се самолекуват, използвайки „протоколи“ от интернет.

Има такива, които, заради високо кръвно, по принцип приемат аспирин, но под друго търговско наименование, и самоназначавайки си лечение, увеличават дозата многократно, или пък го комбинират с антистенокардин, което също е голяма грешка.

За приема на медикаменти за разреждане на кръвта при COVID-19

Истината е, че в повечето случаи това е необходимо, обяснява гастроентерологът. Трудно е да се говори и за безопасна доза, въпреки че в повечето случаи по-ниската доза е свързана с по-нисък риск от кървене. Същото се отнася и за продължителността на приема.

„Важното е при всеки конкретен пациент да се има предвид съпътстващата терапия, да не се предписват медикаменти „за по-сигурно“, и, естествено, да се взимат възможните профилактични мерки, както като терапия, която понижава риска от възникване на кървене от ГИТ, така и като диетичен режим“, убеден е д-р Колев, който е един от най-опитните гастроентеролози в ИСУЛ.

Симптоми на стомашно кървене

Диагнозата се поставя само в болнични условия, при провеждане на ендоскопско изследване. Всякакви други изследвания може да са насочващи, но не дават точна диагноза. Симптомите, свързани с остро кървене от стомаха, като най-честа локализация на кървене, може да са различни:

- повръщане с наличие на кръвни съсиреци или тъмно-оцветени материи;

- изхождане на черни, редки, лъскави материи;

- поява на силна обща слабост, замайване, вкл. до припадъци, спад на кръвното налягане.

Ако кървенето не е масивно, всички тези симптоми може да са много завоалирани. Тогава обикновено лабораторно изследване на кръвните показатели показва евентуален спад в стойностите на хемоглобина и еритроцитите и ние разбираме, че има някакъв проблем.

Според специалистите най-важно при съмнение за възникнало кървене от ГИТ (най-вече стомах) пациентите да не чакат нещата да отшумят спонтанно, а максимално бързо да се обърнат към лекар или да отидат в най-близкия Спешен център. Ранната диагноза е свързана с по-малък риск от фатален изход, обръща се към пациентите гастроентерологът.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите