Украинското правителство одобри окончателно плана за развитие на Одеска област, с който Болградският район се разделя на пет единици или громади. За това съобщи пред "Интерфакс Украйна" в сряда депутатът Роман Лозински от "Голос". Ден по-късно областният управител на Одеса Максим Куцъй качи картите на новите громади в рамките на бившите райони. “Следващият етап е формиране на границите на районите и избори във вече създадените громади”, написа Куцъй. Стъпката е част от дългогодишна административна реформа в страната.
Решението се взима само седмица след дипломатическо напрежение между Киев и София, тъй като създаването на обединени териториални громади (ОТГ) на територията на населения с десетки хиляди етнически българи район предизвика недоволството на част от жителите. Един от аргументите бе, че разделянето на громади може да доведе до разпокъсване и обезличаване на българската общност и да застраши културните и езиковите й права.
Преди 10 дни вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева обсъди в телефонен разговор с украинския си колега Дмитро Кулеба плановете на украинските власти. “Надяваме се да преосмислите позицията си и да вземете под внимание мнението на местното население, което не е съгласно", каза Захариева по повод реформата, която предвижда разделянето на Болградския район Ден по-късно българският парламент прие декларация, с която протестира срещу разделянето на Болградския район. От украинското министерство на външните работи реагираха с изявление в което се казва” “Въпросите на административно-териториалното устройство на Украйна са от изключителната компетентност на органите на държавната власт в Украйна. За нас са съвършено неприемливи опитите за намеса на чужда държава във вътрешните дела на Украйна".
"Благодарение на държавническата позиция в Одеска област ще има пет громади в един район и никакви етнически и бизнес конфликти", казва Роман Лозински пред “Интерфакс”. Той твърди, че проблемът с разделянето на областта е предизвикан от частни интереси. Заради това, според него, е създаден скандал, за да се намеси Българския парламент във вътрешните работи на Украйна
Кметът на село Бабата в Бесарабия Петър Добрев заяви преди десетина дни пред БНР, че много общини, които планират да се формират, са основно от българско етническо малцинство с центрове в български населени места. “Основно това са 80% от българските села да бъдат с български административни центрове. Затова не виждам голям проблем в това", посочи Добрев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5712
1
30.05 2020 в 08:54
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара