От Полицейския синдикат в Германия обвиняват политиците, че омаловажат проблемите в бежанските лагери, където често избухват масови побоища и непрекъснато има сигнали за сексуални посегателства, пише "Дойче веле".
В един бежански лагер в Хамбург вчера избухна масов побой между афганистанци и албанци. Някои от участниците в мелето бяха въоръжени с метални лостове, а според свидетели един е използвал дори огнестрелно оръжие. Петима души бяха ранени, един от тях получи прободна рана и постъпи в болница. Полицията пристигна на мястото на събитието с 30 автомобила и успя да раздели враждуващите групи. Един бежанец от Сирия, пожелал анонимност, твърди, че конфликтът тръгнал от някаква лична вражда, но постепенно се оформили две големи групи от мъже. Според него между афганистанците и албанците отдавна съществували вражди.
Също снощи около 400 души участваха в масови сблъсъци в един лагер в Брауншвайг. Полицията съобщи, че сбиването между сирийци и алжирци е било заради откраднати предмети. 60 полицаи успяха да прекратят сбиването, без да се стига до наранявания. Малко след това възникна и ограничен пожар, като двама души пострадаха от дима. Според полицейски говорител, в запаленото помещение миришело на наркотици.
"Проблемите се омаловажават"
Шефът на полицейския синдикат в Германия Райнер Венд обвини политиците, че премълчават информациите за насилия и сексуални издевателства в бежанските лагери. „Моето впечатление е, че доста неща се представят в безобидна светлина” – каза Венд, според когото полицейските доклади говорят ясно, че съществуват сериозни проблеми.
„Разбираемо е, че политиката се опитва да успокои духовете, но често пъти проблемите сериозно се омаловажават” – каза шефът на Полицейския синдикат. Той смята, че проявяват цинизъм онези политици, които твърдят, че сексуалните посегателства срещу момичета и жени в лагерите са единични случаи. Дори в нормални обстоятелства голяма част от тези посегателства остават необявени, просто защото жертвите се боят да се оплачат в полицията или в прокуратурата. При бежанците положението допълнително се усложнява от факта, че такива посегателства изобщо не са наказуеми в някои от страните, от които произхождат жените-жертви. Затова е много важно тези жени да получават подкрепа, консултации и достъп до помощници, на които имат доверие.
Информации за сексуални посегателства в един бежански лагер неотдавна привлякоха вниманието на обществеността в Германия. Реакцията на властите беше обичайна - нямало доказателства. Според правозащитниците обаче са налице многобройни правдоподобни оплаквания от пострадали жени.
Събира се критична маса от конфликти
Дебатите около бежанците в Германия стават все по-остри. Общините, които носят най-голяма тежест, вече настояват политиката да ограничи притока на бежанци и най-вече да се замисли как ще действа по отношение на семействата на бежанците, които тепърва ще тръгнат към Германия. В това отношение ограничения също са необходими веднага, смятат общините. Изпълнителният директор на тяхната асоциация Герд Ландсберг настоява да се наложат задължителни правила за поведение на кандидатите за убежище и по този начин да се ограничат сбиванията, посегателствата и другите изстъпления в лагерите.
По повод тези изстъпления швейцарският криминалист Дирк Байер казва: „Когато на такова тясно пространство живеят толкова много, предимно млади, мъже, които нямат работа, тогава е само въпрос на време да се стигне до агресии. Между кюрдите и другите мюсюлмани, между православните и мюсюлманите, но също така и между останалите групи съществуват най-различни конфликти, които естествено избиват в лагерите” – обяснява криминалистът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
07.10 2015 в 21:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир