Комисията по външни работи на Европейския парламент прие годишния доклад за напредъка на Македония по пътя й към членство в ЕС. В него залегнаха изменения, предложени от българския евродепутат и лидер на ПЕС Сергей Станишев, който е и заместник-председател на Съвместния комитет за парламентарно сътрудничество ЕС-Македония.
"Социалистите сме на мнение, че започването на преговори за членство може да окаже положително влияние върху страната и да даде стимул за напредък в проблемните области, включително по неразрешените двустранни въпроси. Това решение обаче няма да бъде "подарък", а резултат от постигнати резултати по ясни критерии", заяви Станишев.
Приетият доклад отчита постигнатия напредък от Македония и отново споделя препоръката на Комисията за започване на преговори за членство с ЕС, които буксуват вече девет години заради продължаващия спор за името с Гърция и липсата на напредък в областта на добросъседските отношения.
Депутатите обаче отправят и сериозни критики към продължаващата политическа поляризация, съдебната система, свободата на изразяване и медиите, осъждат проявите на краен национализъм, който задълбочава линиите на разделение в обществото и др.
Според Станишев, въпреки преговорите за подписване на договор за добросъседство с България и разменените официални посещения, липсва истинска воля от страна на правителството в Македония за практически стъпки към съвместно честване на бележити дати и исторически личности, обективна интерпретация на историята и др.
Предложените от Станишев текстове обръщат внимание и върху отговорността на правителството за осигуряване на диалог с опозицията и гражданското общество, особено при приемането на ново законодателство и конституционни промени.
Във връзка с избухналия наскоро в страната политически скандал Сергей Станишев заяви: "Разкритията на лидера на опозиционната социалдемократическа партия на Македония Зоран Заев за масови подслушвания, контрол над медии и други нередности поставят под въпрос не само напредъка на Македония към еврочленство, но и основни демократични принципи и ценности. Провеждането на независимо и обективно разследване на случая ще бъде сериозен тест не само за съдебната система, но също и за свободата на медиите в страната. Задълбочаващият се политически разрив между правителство и опозиция възпрепятства провеждането на конструктивен политически диалог, а неговото място е в парламента. Отсъствието на опозицията там подкопава легитимността на провежданите политики и приеманото законодателство; и двете страни носят отговорност пред всички граждани на Македония за намирането на изход от тази ситуация в името на общата цел за членство в ЕС и икономически и социален просперитет".
Докладът се гласува само ден преди официална делегация на ПЕС, водена от Сергей Станишев, да посети страната, за да се запознае на място с обстановката и развитието на скандала с масовите подслушвания, който наскоро избухна в Македония.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24.02 2015 в 17:31
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Октим
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
user4eto
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
Танас
В София има 33 555 платени паркоместа, ЦГМ са продали 36 001 винетни стикера за живущи в тях
jdravun
Калин Стоянов призна, че Пеевски е охраняван от НСО
Итн
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)