От 1 април 2002 г. до 31 декември 2014 г. доходността на пенсионните фондове е 5,45%. На всеки 100 лв., внесени там, частните пенсионни фондове удържат 5% такса. Това означава, че варирайки около 5%, парите на хората в крайна сметка по никакъв начин не нарастват или го правят много малко.
Това заяви пред БНТ зам.-председателят на Комисията по бюджет и финанси от ГЕРБ Диана Йорданова, като добави, че е необходимо процентът, с който се облагат сумите в частните фондове, да се свали от 5 на 2-2,5%, за да могат да се увеличат приходите на хората. Освен това пенсионните фондове трябва да започнат да се конкурират помежду си.
Тя разкри и че един от 10-те частни пенсионни фондове си е разпределил 12 милиона лв. за дивиденти до края на годината, но не поясни кой точно.
Според нея в държавата има финансови резерви, които да запълнят дефицита в НОИ.
Йорданова беше категорична, че няма как парите, прехвърлени от частния пенсионен фонд в НОИ, да бъдат използвани за нещо друго и част от тях да бъде открадната, както има спекулации.
Румен Гечев от БСП обаче обвини ГЕРБ, че прехвърлянето на парите от частните фондове в НОИ, е опит за отмъкване на част от тях, както е станало вече с "1,5 милиарда лв. от здравната каса".
„Няма никакво съмнение, че управляващите искаха да облекчат натиска върху бюджета и да осигурят бюджетни приходи, с които да разполагат преди местните избори 2015 г., отклонявайки част от средствата от частните пенсионни фондове“, каза той.
Според него БСП подкрепя увеличаването на вноската в НОИ с 0,5%, защото недостигът на НОИ към момента е 4 милиарда лв. годишно, като 43% от парите за пенсии идват от бюджета, а 47% - от НОИ. Въпреки този дефицит обаче увеличаването на вноската "трябва да съответства на икономически растеж".
Той изтъкна, че действащата пенсионна система в страната ни е създадена, когато в България е имало 1 милион повече работещи души, които през последните 15-20 години са напуснали държавата, което прави действащата система нерентабилна. Въпреки това трябва да се внимава с реформата, за да не изгорят парите на хората и за да не се срине капиталовият пазар в България, където основни играчи са частните пенсионни фондове.
Мариана Тодорова от АБВ посочи, че частните професионални пенсионни фондове са свръхрегулирани и има доста критерии в какви инструменти да инвестират своите инвестиции.
„Портфейлът на частните професионални пенсионни фондове е диверсифициран, той не може да бъде рисков само заради един от инструментите, но има много други рискове, които се крият и обществото трябва да е наясно, трябва да е прозрачно как те са управлявани и могат ли да осигурят втората пенсия и лоялни ли са те към своите клиенти“, заяви тя в ефира на БНТ.
Гроздан Караджов от Реформаторския блок изброи стъпките, които трябва да бъдат извървени, преди да се повишат пенсиите - първо трябва да бъде увеличена работната заетост, после да се повиши заплатата на хората, след това да се вдигнат пенсионните вноски и най-накрая от всичкото това следва да нарасне и реалната сума, която човек ще получи от пенсията си.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21.01 2015 в 14:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.01 2015 в 11:06
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.01 2015 в 08:11
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.01 2015 в 08:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
20.01 2015 в 23:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара