Основната научна мисия модула Philae е изпълнена на 15 ноември 2014 г. след близо 57 часа на кометата 67P /Чурюмов-Герасименко, съобщи Европейската космическа агенция.
Космическата сонда "Розета" възвърна комуникацията си с модула в петък, 14-ти, в 22:19 GMT до 00:36 GMT, тази сутрин, 15.11. В това време, модулът успява предаде всички получени данни от инструментите на апарата. С това приключват планираните експерименти и измерванията на повърхността на кометата.
"Ние все още се надяваме, че на по-късен етап от мисията, може би, когато сме по-близо до Слънцето, че ще има достатъчно слънчева светлина, за да се събуди модулът и повторно да установим връзка", заяви Стефан Уламек (Stephan Ulamec) мениджър в DLR Германски аерокосмически център.
От сега нататък, контактът ще бъде невъзможен, освен ако не попадне достатъчно светлина върху слънчевите панели, която да генерира достатъчно енергия, за да събуди Philae. Възможно е това да се случи по-късно.
Данните, събрани от орбиталния комплекс ще позволят на учените да проучат кометата, което ще помогне да се отговори на някои от най-големите и най-важните въпроси, свързани с историята на нашата Слънчева система - как се е оформила и как се е развила, а също и каква роля играят кометите в еволюцията на планетите, водата на Земята, а може би дори и на живота на нашата планета.
Източник: www.esa.int
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.11 2014 в 18:23
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата