Летателният апарат Philae се събуди след седем месеца неактивност на кометата 67P/Чюрумов-Герасименко, съобщи Наука OFFNews.
Новината бе оповестена от Европейската космическа агенция в Twitter. От ЕКА изразяват оптимизъм, че апаратът ще продължи работа.
Неоспоримо най-голямото научно постижение за миналата година е първото по рода си кацане на космическия апарат на повърхността на кометата от орбиталната станция Rosetta. Philae събра изключително ценни данни през 60-те часа работа. Philae е проектиран да бъде захранван със слънчева енергия, но се приземи в място, което остава в сянка. За съжаление батериите му свършиха и на 15 ноември 2014 г. бе последният сеанс за връзка.
Единствената надежда бе, че кометата се движи към Слънцето, като най-близкият подход е на 13 август.
Въпреки че мнозина бяха отписали Philae, изследователите от ЕКА не се отказват и се опитват да се свържат с апарата на 12 март 2015, но безуспешно.
Илюстрация: ЕКА
И "спящата красавица" се събуди! На 13 юни 23:28 българско време ЕКА съобщи, че Philae е излязла от хибернация.
Twitter акаунтът на космическата сонда, управляван от контролния център в Кьолн, написа първото си съобщение след 14 ноември 2014: "Здравей Земя! Чуваш ли ме? #WakeUpPhilae".
Това бе последвано от кратък трогателен разговор с ESA Rosetta:
Philae Lander:"Аз съм будна! От колко време съм спала?"
ESA Rosetta: Здравей Philae2014! Доста дълго спа, около 7 месеца!
Philae Lander:"Уау @ESA_Rosetta! Това е доста дълго време ... време е да се върна на работа!"
ESA Rosetta: @Philae2014, Необходимо е да се провери първо, че си добре, здрава и на достатъчно топло, @philae2014! Успокой се за сега :)
Philae Lander: "OK @ESA_Rosetta! Аз все още съм малко уморена, така или иначе ... ще говоря с теб по-късно! Обратно към #lifeonacomet!!"
Екипът в центъра за контрол на спускаемия апарат Philae в Германския аерокосмически център (DLR) е приел 300 пакети с данни от космическия апарат няколко часа по-рано, но проверява тяхната надеждност, преди да направи публична информацията.
"Philae е в много добро състояние: Тя е с работна температура от -35ºC и има 24 вата на разположение", обяснява д-р Щтефан Уламек (Stephan Ulamec), ръководител на проекта Philae към DLR. "Спускаемият апарат е готов за експлоатация."
Щтефан Уламек съобщи, че има огромно количество данни (8000 пакета), събирани няколко дни след като Philae се приземи, но все още не са получени на Земята, а са останали в паметта на Philae, но екипите на ЕКА се надяват да бъдат изпратени по време на бъдещите будни периоди.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата