Революционите археологически открития в Турция през 2024 г.

OFFNews 08 януари 2025 в 11:58 1044 1

Илюстрация-възстановка на статуята на Хигия и цветни статуи на Сцила в Денизли

Снимка Министерство на културата и туризма Р. Турция

Илюстрация-възстановка на статуята на Хигия и цветни статуи на Сцила в Денизли

Турция, която напоследък става все по-популярна из археологическите кръгове по света с новаторските открития, продължава да разкрива значими находки чрез разкопките си през цялата година. Откриват се следи от живот от преди хиляди години. Броят на археологическите проучвания в страната, който за първи път се увеличи до 720 през 2023 г., вече се е повишил до 765 през 2024 г., а плановете са да достигне 800 до 2026 г. 2024г. бе наречена Златната Ера на археологията, тя е особено забележителната, давайки значителни находки от различни краища на Анадола. Това е подбран списък с най-удивителните археологически открития на Турция за изминалата година.

4000-годишния „печат“в Кютахя

Първият пример за фаянсов цилиндричен валяк/печат за отпечатване и щампи, от периода на асирийските търговски колонии, е откриван преди това, само в големи търговски центрове в Централен Анадол, Кюлтепе и Аджемхойюк. Новите места на открития са в могилата Тавшанлъ - Кютахя. Този приблизително 4000-годишен „печат“ предоставя доказателства за нови търговски пътища между източната и западната част на Анадола.

Минойска кама в Анталия

По време на подводни разкопки, проведени в Кумлуджа(Анталия), на дълбочина от 50 метра е открита бронзова кама в минойски стил със сребърни нитове. Камата се е запазила под меден слитък с форма на възглавница.

Статуя на глава на Хигия и цветни статуи на Сцила в Денизли

Миналата година в древния град Лаодикия, Денизли в Югозападна Турция, археолозите откриха глава на статуя на 2100 години, приписвана на Хигия. Тя е известна още като богинята на здравето. Това откритие е от голямо значение, тъй като представлява фино изработено произведение, отразяващо възраждането на класическото изкуство през късния елинистически период и периода на император Август (27 г. пр. н. е. - 14 г. сл. н. е.). Набор от изящни скулптури на Сцила, датиращи от периода на император Август, също бяха открити в древния град. Необикновените скулптури са най-ранните известни елинистически скулптури открити до момента. Те са и сред най-автентичните със своите непокътнати бои, стил, естетика и художествено качество.

7800-годишна женска фигурка в Измир

Женска фигура, датираща от 5800-5900 г. пр. н. е., е открита по време на разкопките на могилата Улуджак в района на Кемалпаша в западната провинция Измир. Статуетката на 7800 години има отбелязана уста, което кара археолозите да смятат, че представлява жена разказвачка.

Върхове на стрели от битката при Манцикерт: През 1071г. при битката в Манцикерт, Муш, турците побеждават Източната Римска империя и навлизат в Анадола. г. Там при повърхностни разкопки и проучвания са открити 39 върхове на стрели. Те са характерно използвани както от Селджук, така и от източни римски армии. Фактът, че монетите, изобразяващи образа на император Роман IV Диоген, който е заловен и взет в плен след поражението си при Мазикерт, са намерени в същите слоеве, доказва, че тези върхове на стрели са били използвани в тази битка.

Върхове на стрели от битката при Манцикерт

През 1071г. при битката в Манцикерт, Муш, турците побеждават Източната Римска империя и навлизат в Анадола. г. Там при повърхностни разкопки и проучвания са открити 39 върхове на стрели. Те са характерно използвани както от Селджук, така и от източни римски армии. Фактът, че монетите, изобразяващи образа на император Роман IV Диоген, който е заловен и взет в плен след поражението си при Мазикерт, са намерени в същите слоеве, доказва, че тези върхове на стрели са били използвани в тази битка.

Първи „панели“ Милефиори в Анталия

В пристанищното селище Андриаке на древния град Мира, в Демре, Анталия, археолозите са открили много зашеметяващи панели за интериорна декорация, изработени с помощта на древната техника „Милефиори“ (което означава хиляди цветя), стъкларски метод, който произвежда отличителни модели, наподобяващи цветя. С изключение на едно или две малки парчета, това е първият път, когато тези луксозни декоративни материали са открити в Турция.

Съхранение на храна в Карс

Разкопките в руините на Ани, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, разположен в Карс, разкриха килер (склад за провизии), датиращ от периода на Селджук (11-12 век сл. Хр.). Склада съдържа осем големи конусовидни буркана, всеки с височина около 1,5 m и с диаметър на отвора 50 cm. Наред с тях вниманието привлича и фрагмент от купа с мотив на паун, символ на рая в средновековната митология.

Урартско военно оборудване във Ван

Разкопките в замъка Аянис в Тушба (Ван) разкриха богатството и нивото на изработка, постигнато от металообработката на Урарту. Сред артефактите, открити в храмовия комплекс, посветен на Халди, едно от трите главни божества на кралството Урарту, са три бронзови щита, датиращи от първата половина на 7 век пр.н.е., един шлем с религиозни изображения и голям съд.

Древна глава на Зевс в Айдън

Колосална глава на Зевс, издълбана в релеф като част от архитектурна конзола, е открита в древния град Афродизиас в Айдън. Изработен е от единичен блок среднозърнест мрамор, датиращ от 2-ри и 3-ти век след Христа. Изящната изработка на косата и брадата, приписва главата на скулптурна работилница от високо ниво.

Първото изображение на животно в движение в Шанлъурфа

Карахантепе, важен неолитен обект, разкопан като част от проекта Таш Тепелер в Шанлъурфа, привлече вниманието през 2023 г. с първото откритие, изобразяващо животно в движение. Археолозите са открили издълбана фигура на бягащо диво магаре върху каменна плоча. Фигурата се откроява с динамичната си форма, разкриваща художествените умения на периода. Преди това мястото блесна с откриването на най-голямата известна човешка статуя на своето време. Статуята е изключителен пример за праисторическо изкуство, високата е 2,45 метра. Това е фигура изобразяваща мъж седнал на нещо, наподобяващо на пейка.

Олтар на Аполон в Анталия

В древния град Фазелис, разположен в района Кемер на Анталия, е открита олтарна конструкция, за която се смята, че е посветена на Аполон. Присъстват още статуи на мъж и лъв, датиращи от 7-ми-6-ти век пр. н. е. и малки оброчни фигурки. Скулптурите и фигурките, открити в олтарната структура на тази свещена зона, са рядкост в Анадола.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови