В подкаста на OFFNews гостува Красимира Величкова. Тя е дългогодишен граждански активист. В момента е кандидат за народен представител в листите на "Продължаваме промяната - Демократична България" в 23 и 24 МИР в София. Била е директор на Българския дарителски форум и част от бордовете на много други организации. Работила е за различни каузи, сред които създаването на Единния дарителски номер DMS, подобряването работата на Фонда за лечение на деца, развитието на дарителството и доброволчеството в България.
Красимира Величкова решава да се кандидатира за депутат заради засилилите се атаки срещу гражданския сектор. Според нея това означава, че демокрацията в България е в опасност, защото тези атаки се превръщат в законодателни текстове.
"Работила съм с различни депутати от НДСВ, Тройната коалиция, Борисов 1, 2 и 3, където парламентът винаги е бил арена за атаки, нападки, противопоставяне и политиканстване. Малко разговори по същество за политики. В последните месеци обаче виждаме, че изключително много се засилиха атаките срещу гражданското общество. И преди е имало такива атаки. Това не е първият път. Помним и по времето на ВМРО и Каракачанов, Валери Симеонов и не само, но и много други политически формации. Отделни политици са се изправяли директно срещу гражданския сектор от трибуната. Но сега тези атаки се превръщат и в законодателни актове и за мен това означава, че демокрацията в България е в опасност, защото гражданското общество и свободата на сдружаване на активните граждани е ключова за това да има демокрация", заяви кандидат-депутатът.
Величкова забелязва, че в последните 10-15 години има сериозно повишаване на гражданската чувствителност, а в същото време политици се изправят от трибуната и започват да говорят точно срещу тези активни граждани, да ги заклеймяват като чужди агенти. Затова тя смята, че ако влезе в 51-то Народно събрание, ще бъде "обективен и адекватен глас в полза на тези граждани".
Три от темите, които вълнуват кандидат-депутата от ПП-ДБ, са справяне с проблема с употреба на наркотици, насилието и агресията над деца и подкрепата за всички уязвими групи.
На въпрос каква е ефективната политика за справяне с наркотиците и как тя би могла да се приложи, както и какви трябва да са мерките за справяне с агресията, Красимира Величкова отговори, че по отношение на агресията има много конкретни решения като например въвеждане на механизми и системи, които да сработват и да помагат, както на децата, които са жертви на насилие, така и на децата, които са насилници, механизми за работа със семействата и с учителите.
Според нея проблемът с наркотиците започва още в детска възраст, защото децата са податливи, а друг голям проблем е помощта за хората, които вече употребяват и са зависими. По думите ѝ в момента тези хора са оставени на произвола. Те са оставени да се спасяват сами, като сами плащат например да отидат в комуни.
Величкова посочи, че има много лесен механизъм, който може да бъде въведен, и то е учениците да се тестват с елементарни психологически тестове - кои деца са податливи на употреба. Може да се започне работа с тях и с родителите, без да се слага стигма. Тя отбеляза още, че когато говорим за наркотици, трябва да си даваме сметка, че говорим не само за употреба и за хора със зависимост, а говорим "за престъпност, за трафик, за незаконни канали, за много-много мръсни пари".
"Изключително важно е ние да започнем да мислим за училището като среда, не само като инструмент за придобиване на знания и да започнем да водим честен разговор. На първо място да си признаем, че този проблем съществува и той не е адресиран адекватно. Няма нужда да откриваме топлата вода. Много често народните представители смятат, че с тях започва и свършва светът и те трябва да измислят топлата вода за всяка една политика, за всяко едно решение на отделен проблем. Както насилието, така и употребата на наркотици наистина са придобили епидемични размери. Има много и най-различни мерки, които могат да се вземат по отношение на превенция от употреба, на подкрепа на хората, които вече употребяват и техните семейства и разбира се по отношение на преследване на разпространението. Ние сме царе в това да забраняваме, но всъщност виждаме, че само със забрани не стигаме до добри резултати, защото наистина данните показват, че все повече са хората, които употребяват. А ние забраняваме: забрани за наркотици, за цигари, за алкохол, но въпросът е какъв е контролът и какво е прилагането. Това са теми, за които много малко хора се чувстват спокойни да говорят, защото това са теми, които отблъскват. Това са теми, върху които има стигма в обществото ни. Ние знаем, че те са проблем, но всъщност всеки иска да отвърне глава от тях, защото те или не изглеждат добре, или миришат лошо. Много неща могат да бъдат свършени, но за да започнем да говорим за това кои са те, трябва да има достатъчно хора в Народното събрание и в институциите, които наистина искат да решат този проблем."
Освен за борбата с разпространението на наркотиците и насилието, с Красимира Величкова говорим и за политиките за младите хора, тъй като един от акцентите в предизборната кампания на ПП-ДБ е да инвестират в младите и в бъдещето. В тази връзка обсъждаме програмата "Стамболов", която дава възможност на младите да учат в чужбина и след това да се върнат, за да дадат своята добавена стойност в България, условията в общежитията в Студентски град, както и предвижда ли се помощ за младите при първата им покупка на жилище.
Попитана какво ще стимулира младите да се върнат в България, ако изберат да завършат висшето си образование в чужбина, където биха получили далеч по-добри възможности за развитие, кандидат- депутатът отговори, че колкото повече адекватни промени и реформи се правят в България, тя ще става по-атрактивно място за хора, които са успели в чужбина, и ще искат да се върнат и да дадат това, което могат да дадат навън.
По отношение на ремонтите на общежитията Красимира Величкова разказа, че когато е била студентка в София, се е отказала да живее в общежитие заради неприемливите условия, които на места все още са същите.
"Просто отидох с багажа си, влязох, излязох и си тръгнах. Реших да живея на квартира в София. Така че тогава също беше окаяно състоянието. За мен е изумително, че за повече от 20 години ние този разговор го водим отново. Студентските общежития не са просто жилища за някакви хора, те са част от системата на образованието, която позволява едни хора наистина да учат в университет, давайки им възможност да живеят там, където учат."
На въпрос дали се предвижда помощ за младите при покупката на първо жилище, тя посочи, че се предлага комплекс от мерки, който включва подпомагане за кредит за първо жилище с помощ от държавата за изплащане на лихвата през първите пет години, подпомагане на млади майки да се връщат на работа във втората година от майчинството си и да имат възможност да го получават, данъчният кредит за хора с малки деца, който от 600 лева предлагат да стане 1200 лв. Величкова отбеляза, че не трябва да се забравя и бизнесът, за който също трябва да има адекватна политика.
В подкаста говорим и за проблема с БДЖ - огромните закъснения и лошите условия във влаковете.
"Това не е нито сигурен, нито навременен транспорт на фона на огромните субсидии, които се отпускат... Когато регулаторите не работят и не взимат в срок адекватни решения, в крайна сметка последствията ги носят хората. БДЖ е много хубав пример за това как нещо като регулатори, за които хората си мислят, че не ги засягат, всъщност пряко влияе на живота им."
В края на разговора засегнахме купения и контролирания вот, както и ниската избирателна активност. Според кандидат-депутата на ПП-ДБ това, че човек би абдикирал от гласа си, няма да направи политиците по-отговорни, нито ще направи така, че институциите да работят по-добре.
"Дълги години хората са се борили за това да имат право на глас. Това е била сериозна битка за човешки права и тя е извоювана и трябва да се помни. В момента изглежда, че има още от същото, но имаме едно уникално политическо събитие и това е разцепването на ДПС. Седем пъти се явяваме на избори и седем пъти сме изненадани от резултатите. Да отидем и да заявим гласа си, защото в момента това, което се случва, изисква да заявим гражданската си позиция."
Още за превенцията и борбата с наркотиците и насилието в училище, за младите, образованието, комуникацията между неправителствения сектор и властта, може да чуете в целия разговор.
Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!
Кристина Минчева
Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.