В предизборното студио на OFFNews говорим с адвокат Николай Хаджигенов и пиар експерта Арман Бабикян от "Ние идваме".
Акцентите в разговора:
• Независимо, че изборите в САЩ не са минали, има естествена конкуренция между Бойко Борисов и президента Радев за потенциалната любов на Тръмп и Орбан за това кой ще застане на "реднек" позицията и са се абонирали за това кой първи ще хване Господ за шлифера;
• На протестите през 2020 г. беше пълно с хора, които се чудеха как да използват площада, както се видя 4 години по-късно. Повечето успяха - не в добрия смисъл на думата;
• Благодарение на конституционните промени, наричани „начало на съдебна реформа“, имаме бетониране на Борислав Сарафов като изпълняващ гл. прокурор;
• "Продължаваме промяната - Демократична България" надиграха собствения си народ, който изквича от измамата, произведена срещу самия него, срещу нас. Това е лъжа. Децата си учим: "Не лъжи, не кради", ей такива прости работи - десет на брой;
• Раздялата с третия от т.нар. "Отровно трио" - проф. Велислав Минеков, станала, когато той приел да стане служебен министър на културата и съобщил това през медиите.
Николай Хаджигенов и Арман Бабикян бяха част от парламентарната група "Изправи се БГ! Ние идваме!" в кратките 45-о и 46-о Народни събрания. В разговора ни говорим и за това дали е било възможно тогава да се формира редовно правителство. Говорихме си за антиправителствените протести (с искане и за съдебна реформа) през 2020 г. - какво постигнахме тогава; къде сбъркахме, защо се разпадна гражданската енергия.
„Със сигурност сме сбъркали много неща. Гражданската енергия беше специфична. На площада бяха събрани множество различни хора от целия политически спектър. Там беше пълно с хора, които се чудеха как да използват протеста, както се видя 4 години по-късно. Повечето успяха - не в добрия смисъл на думата. Ние си поставихме цел да задържим хората на площада в името на една обща цел, това което не можахме да направим по-нататък, след като приключи протестът и започна политическата част.
Така както Христо Иванов и Ивайло Мирчев ме заобикаляха от другата страна на фонтана, така голямото парченце от БСП – „Позитано“ 20, беше на едно място, малкото БСП от „Позитано“ 19А – на друго, „Левицата“ и т.н. Това всъщност означаваше, че когато свърши протестът, всеки ще си вземе неговото парченце от площада и ще си го прибере в джоба“, каза Николай Хаджигенов.
„Мисля, че формулата на изграждането на протеста беше вярната, защото Борисов е добър в нещо, и трябва да го признаем – да разбива и да разделя. Сметнахме, че единственият работещ механизъм е да не даваме думата на политически лидери, защото едно дясно или едно ляво изказване веднага щеше да прогони парченце от хората, които са там. Точно това не допуснахме и затова тази гражданска енергия избухна и нарастваше – защото бяхме убедени, че този протест е отдолу-нагоре: на гражданите, искащи демокрация срещу диктатурата. А не беше зелено парченце, ляво, розово...
Тогава ни обикаляха много репортери и ни питаха дали сега ще „яхнем протеста“ и дали не го правим, защото искаме да вземем властта и да влезем в парламента. През цялото време казвахме „не“, защото не беше нашето желание това и не отидохме за това. И сега толкова години по-късно, виждайки как това нещо употребено и изхвърлено като мръсен парцал – май сбъркахме, май трябваше точно това да направим. Звучи нагло, но може би сбъркахме“, заяви Арман Бабикян.
Обсъдихме и започната съдебна реформа - дали Конституционният съд ще отмени шестата поправка на българската Конституция, приета през декември 2023 г., за смяната на главния прокурор Иван Гешев със заместника му Борислав Сарафов и защо се бави избора на нов "редовен" шеф на държавното обвинение.
“Гледайки последни двама избрани конституционни съдии, не смея нищо да кажа. Би трябвало да я отмени. Не знам за случай в новата ни история всички 30 професионални организации да дадат негативни становища по даден проект. Като правиш промени в Конституцията с идея да влезеш в историята – резултатът е такъв. Благодарение на тези промени, наричани „начало на съдебна реформа“, имаме бетониране на Боби Сарафов като изпълняващ гл. прокурор. Той е абсолютно същият продукт като Гешев. Така закриха и спецсъдилищата. (...) Събираш хора, които не знаят как изглежда Съдебната палата. Искат да влязат в историята и да захапят властта – да вземат кокала от Борисов и да го захапят те – и резултатът е такъв. (...) Бързаше се, защото Пеевски и Борисов имат интерес от това. Пеевски сутрин се буди и си мисли, че ще излезе от "Магнитски" - на куково лято обаче. Проблемът на Борисов е, че сутрин се събужда потен и си мисли, че на горното легло спи бай Ставри. Сънят му е чудесен и правилен. Бърза се, защото промените в Конституцията задържаха съдебната власт в "правилните ръце" - на Пеевски", коментира Николай Хаджигенов.
„Съдебната реформа приключва вече няколко пъти. Първата бе проектоконституцията, която ГЕРБ пробута на гражданите от Дани Кирилов по време на протестите. Само че обикновеният човек по площадите не се върза като шаран на тази кукичка. Но ето този елит, който се набута в Народното събрание, защо се върза? Когато не искаш да свършиш нещо, се хващаш за Конституцията. Ние смятаме, че за да правиш съдебна реформа, трябва да се тръгва от малките закони - поне 8-9 са. Тези, които изискват 51% от гласовете, а не 2/3. За да не преседявате в скутове. Мисля, че по-добре щеше да се чувства тази евроатлантическа коалиция на добрите хора и слънчевите деца. Нямаше да има нужда да се омърсяват с боклуците и мутрите. Защо направиха обратното и не останаха в опозиция, след като не са първи? (...) Целите на съдебната реформа бяха подменени от Шенген, еврозоната и идеята бързо да се сгушим, за да не ни удари лошият чичко от север по главата. За лошия чичко всички мислим едно, ама хора, ние не излязохме на улицата за това. Тези, които твърдяха, че са стъпили на гърба на гражданите, макар че ги произведе Радев като служебни министри, никакъв протест не ги е произвел (б.а. Кирил Петков и Асен Василев) - извършиха подмяна на целите и хората се съсредоточиха в друга посока“, допълни Арман Бабикян.
Говорихме и за предизборната кампания - защо е толкова кална; достоверни ли са записите на представители на ПП-ДБ; безпрецедентно ниско ли стана нивото на политическата реторика; не чертаят ли политиците прекалено много червени линии, като така орязват потенциалните възможности за сътрудничество. Ето какви са очакванията на двамата кандидати на "Ние идваме" след изборите на 9 юни:
"Аз с надежда гледам към сценария, че Борисов и Пеевски няма да имат никакъв избор освен да управляват. И тогава Везувий ще изригне, но този път наистина. Предният път положихме невероятни усилия да държим протеста мирен. Този път няма да го правим", заяви Хаджигенов.
"Аз не съм сигурен - Борисов е творец. Искаше по едно време с помощта на Вежди Рашидов да го приемат в Съюза на художниците. Той може да направи и кабинет на малцинството - през цялото време да стои в страдалческа поза, а ДПС да го подкрепя. И този цирк могат да ни направят", очаква Бабикян.
Те коментираха изказването на президента Румен Радев, който каза, че намесата на НАТО във войната в Украйна рискува безконтролна ескалация и ядрен Армагедон.
"Има естествена конкуренция между Бойко Борисов и президента Радев за потенциалната любов на Тръмп и Орбан за това кой ще застане на "реднек" позицията и са се абонирали за това кой първи ще хване Господ за шлифера. Независимо, че не са минали изборите в САЩ. И който докара по-консервативна руска позиция - ще има голям успех. За разлика от Радев, разбира се, Борисов е много повратлив и може в рамките на часове да направи страшен пирует като Анна Плисецкая. Радев като един истински български президент не може непрекъснато да дава сигнали, че за нищо не ставаме и "някакви хора, държащи детски пистолетчета, били войнствени". Очаквам българският главнокомандващ да се държи сериозно, и ако ще ни говори за мир, защото някой бил пратил снаряди и това било военна продукция, той трябваше да кара селскостопански самолет, и въобще да забраним военните самолети. След като оръжията пазят мира и България беше обявена за вражеска държава - очевидно трябва да реагираш като президент. След като бомбардираха Одеса - район със 150 000 българи, и ти не си отваряш устата - значи има нещо сбъркано", каза Бабикян.
"Явно всички не сме разбрали, че натовските войници не са в покрайнините на Москва, защото аз до ден днешен не чух едно негово изявление в посока Путин - изтеглете се оттам. Когато погледнеш Мариупол, Харковска и Херонска област, установяваш, че не НАТО воюва там, а Русия - в суверенна държава. Убиват, разрушават, изнасилват и отвличат. За разлика от Радев съм чел Оруел. Той казва - мирът е война и войната е мир. И Радев точно това казва - предайте се, трябва да има мир на всяка цена", коментира Николай Хаджигенов.
По време на протестите заедно с Хаджигенов и Бабикян беше и проф. Велислав Минеков, който впоследствие стана министър на културата в два служебни кабинета. Те бяха известни с прозвището "Отровното трио" - прякор измислен от журналиста Сашо Диков. Попитах Хаджигенов и Бабикян защо триото стана дуо.
"Между нас няма никакъв контакт. Нищо не е станало реално - той направи избор. Между нас и Радев - той избра Радев. Понеже разбрахме от медиите, не смятаме за нужно да си говорим с него, защото ние лично не използваме медиите да правим такъв тип съобщение. Политиката и властта са примамливи неща, но не можеш да отидеш в политиката, за да се учиш там. Хората използваха площада, за да използва политическите си амбиции", заяви Николай Хаджигенов.
Текстът е със значителни съкращения. Целият разговор можете да видите във видеото по-горе.
Абонирайте се за канала ни в YouTube!
Можете да гласувате за Николай Хаджигенов с номер 21 в бюлетината в 25 МИР-София, 16 МИР-Пловдив и в листата за изборите за ЕП.
Можете да гласувате за Арман Бабикян с номер 21 в бюлетината в 03 МИР-Варна и 23 МИР-София.
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.