Според сръбския вестник Novosti, УЕФА ще отпусне 19,2 млн. евро за бюджет на бъдещата Балканска лига. По 800 000 евро ще получи всеки от 24-те участника в турнира, който се планира да започне през 2018 г.
На среща в Загреб е било договорено с парите от УЕФА да се стимулира участието на отборите, а отделно от това да се формират приходи от реклама, тв права и продажба на билети.
Планира се да има още две огледални регионални лиги – за юноши и за жени.
Идеята за подобен турнир отлежава от доста години, но бе официализирана преди няколко дни. Става дума за 24 отбора от Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, Словения, Черна гора и Македония. Там са всички местни грандове: Цървена звезда, Динамо Загреб, Партизан, Хайдук, Железничар, Сараево, Олимпия, Марибор, Войводина, Вардар, както и по-малки клубове като Чукарички (Белград) и Младост (Подгорица).
Проектът бе представен на босовете на УЕФА с 30-минутна презентация на директора на първенствата в Македонската футболна федерация Васко Дойчиновски. Турнирът ще се провежда по модела на Шампионскатата лига и Лига Европа. В началото отборите ще бъдат разделени на 6 групи с по 4 тима във всяка, а през пролетта ще има плейофи. Все още не ясно откъде ще почнат елиминациите – от 1/8 или ¼-финалите.
Организаторите на турнира се надяват, че на победителя в турнира ще се гарантира място в груповата фаза на Шампионската лига, а финалистът ще получи право на участие в Лига Европа. Официален отговор от УЕФА все още няма.
Планира се новият турнир да стартира през есента на 2018 година.
Пред положителния отговор на УЕФА стоят редица препятствия – създаването на прецедент с регионален турнир, който може да провокира подобни искания в Южна Европа, Скандинавия или Прибалтика. Незарасналите рани от войните в бивша Югославия, който са любим повод за провокации и побоища на ултрасите на грандовете от Белград, Загреб и Сараево. Трябва да се отбележи, че все още мачовете на националните отбори на Сърбия и Хърватия се играят без право на гостуваща публика с цел избягване на сбъсъци.
Освен това клубовете от бивша Югославия демонстрират пренебрежително отношение към федерациите на България, Румъния, Гърция, Албания и Турция, които имат своите позиции в УЕФА и едва ли ще имат огромно желание да подкрепят подобен проект.
Появиха се и първите отрицателни коментари на някои от клубовете.
Председателят на Партизан (Белград) Милорад Вучелич заяви, че предпочита да се развива футбола в Сърбия. "Страната ни е голяма, колкото е и аз предпочитам да се вдигне нивото на футбола в Ниш и Крушевац, отколкото да играем с Марибор и Широки Брег. Не искам да развиваме футбола в съседните републики в ущърб на нашите клубове и градове, както става с баскетбола", каза Вучелич пред b92.
В подобен тон бе изявлението на Динамо Загреб. "Можем само да кажем, че приоритет за Динамо е хърватското първенство. Що се отнася до идеята цитирана в медиите след срещата на отделните федерации, то не ни интересува проект, който е ограничен само в рамките на бившата държава", се казва в становището на най-популярния и успешен хърватски клуб.
Все пак на Балканите има подобни спортни турнири, които се провеждат с успех. Това са два баскетболни турнира. Първият е Адриатическата лига, който започна с най-големите клубове в рамките на бивша Югославия, но след това се отвори и за другите страни от региона. След това възникна още един турнир, чиито инициатор бе тогавашният президент на БК Черно море (Варна) Асен Христов. В Балканската лига участват отбори, които не са успели да се класират за Евролигата и ЕвроКъп (бившият УЛЕБ) и така трупат международни мачове на регионално ниво.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)