Две международни проучвания, публикувани в чужди медии, поставиха България сред най-нетоларантните държави по отношение на хората от различни раси и на тези с нетрадиционна сексуална ориентация.
България е държавата в ЕС с най-лоша среда за хомосексуални, лесбийки, транссексуални и бисексуални, изчисли европейско изследване на ILGA-Europe, цитирано от БТА.
Според изследването за Стария континент, най-недружелюбни към хората са с различна сексуалност са страните от Източна Европа. Най-нетолерантни са в Русия, а след това е групата, в която попадат България, Турция, Беларус, Италия.
Най-широко скроени по отношение на различната сексуална ориентация са британците. Втори са белгийците.
В доклада в раздела за България няма директна оценка за най-лошо представяне. Записано е обаче, че откритите хомофобски изявления на правителствени представители, религиозни водачи, както и на екстремисти, остават срещано явление. Като примери са дадени изявления на бившия министър на културата Вежди Рашидов от януари миналата година, на православен свещеник от Сливен, на националистически организации.
По скала от 1 до 10 оценката сред българското общество за търпимост по темата е 3,7 при среден резултат за ЕС 6,6.
Американският "Вашингтон пост" пък публикува изследване на шведски учени, според което Албания, България, Молдова и Франция са най-расистки настроените държави в Европа. Нивото на расизъм е измерено въз основа на въпроса "Съгласни ли сте да имате съсед от друга раса?". В челната четворка, в която попада България, между 20 и 30 процента от анкетираните са заявили, че не желаят съседи от друга раса.
В следващата група расистки настроени държави попадат Румъния, Сърбия, Македония и Унгария, където между 15 и 20 процента от жителите не желаят това.
Най-толерантите европейци са жителите на Норвегия, Швеция, Великобритания, Латвия и Андора, а в световен мащаб - Австралия, Канада, Нова Зеландия, САЩ и повечето страни от Южна Америка, където под 5 процента от гражданите са заявили, че не желаят за съседи хора от друга раса.
В световен план най-много расисти има в Хонконг и Бангладеш (над 70%), Йордания (над 50%) и Индия (над 40%).



















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23.07 2013 в 08:59
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23.05 2013 в 14:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.05 2013 в 11:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.05 2013 в 10:29
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
19.05 2013 в 06:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
18.05 2013 в 20:16
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
18.05 2013 в 18:50
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
18.05 2013 в 18:45
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
18.05 2013 в 16:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
18.05 2013 в 16:55
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие