Общини увеличават необосновано такса смет, за да покриват с оставащите пари разходи по други пера.
Това обяви председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров днес на пресконференция за представяне на резултатите от одитите и заверките на годишните финансови отчети за 2011 г.
От СП настояват за ясна методика за определянето на таксата, чийто размер се гласува от общинския съвет. Според Закона за управление на отпадъците събраните от таксата суми могат да бъдат разходвани единствено за сметоизвозване и сметосъбиране.
Това нарушение е често срещано при общините, констатирали от Сметната палата.
Заради нарушения без заверка са останали годишните финансови отчети на общините Септември, Борован, Бяла Слатина и Бобошево.
Причината е неправилното осчетоводяване на имоти и безлихвени заеми.
При Бяла Слатина нарушенията са свързани с финансирането на футболния клуб на общината.
Отчетите на Генерал Тошево, Монтана и Смолян са изпратени на прокуратурата, защото средства от бюджетите им не са изразходвани по предназначение.
В Генерал Тошево одитната институция е открила и данни за измама.
От проверените годишни финансови отчети на 214 бюджетни организации изрядни са само шест министерства и ведомства, седем общини и 11 държавни висши училища.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17.10 2012 в 09:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
16.10 2012 в 19:45
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Осъдиха бившата първа дама на Южна Корея на 7 г. затвор, приемала скъпи подаръци
ВСУ удари завод Азот в Новомосковск