Немското списание Spiegel публикува карта на фалитите в световен мащаб от 1800 г. насам.
На картата с червено са оцветени страните, които в периода от 1800 г. до днес не са могли да плащат вноските по външния си дълг поне веднъж. Колкото по-тъмни стават нюансите на на червеното, толкова по-често страните са били във фалит. В зелено са оцветени държавите, чиито дългове през този период винаги са били плащани. В сиво са страните, за които липсва информация.
Изданието прави анализ в исторически план на случаите на банкрут. Гръцката дългова криза не е нищо повече от поредния национален банкрут, пише Spiegel.
Основната причина за това е, че голяма част от принадлежащите на Гърция пари са в ръцете на частни кредитори, които им ги предоставят. Рейтинговата агенция Standard & Poor`s показа в понеделник последствията и намали кредитния рейтинг на Атина до ниво "частичен фалит". Логично, тъй като Гърция може да обслужва дълга си, но със средства, предоставени от международни донори.
Но случаят с Гърция не е нищо необичайно, пише изданието. Не е ли обявявала 13 пъти несъстоятелност Испания, пита реторично Spiegel. От 1800 г. насам средно веднъж годишно много страни в световен план са изпадали в състояние, в което нямат възможност да обслужват дълга си към чуждестранните кредитори.
Много страни, чиито икономики са по-малко развити, не съумяват да плащат вноските си по външния дълг. Затова понякога те просто теглят кредит, с който модернизират своята икономика. Такъв бе случаят с латиноамериканската дългова криза през 80-те години на миналия век.
Ако една високоразвита индустриализирана страна не може да си плаща дълговете си, то това е равносилно на война, смяна на режима, с всички последици от това. Австрия е фалирала общо седем пъти в своята история, но всичките пъти са били след загубена война или под окупация. Същото се отнася и за Германия, с изключение на неплащането през 1932 г. в разгара на Голямата депресия. Тогава индустриализираната Ваймарската република силно страда от кризата. Увеличаването на безработицата, наред с изплащането на огромни репарации, довежда до идването на власт на нацистката партия на Хитлер през 1933 г.
В периода 1999-2001 г. Аржентина е в период на дълбока рецесия, който подкопава доверието във валутната система. Съществуват много прилики, въпреки че много от проблемите, които Аржентина е имала, в гръцкия случай са още по-тежки. Аржентинският дълг е бил 50-55% от БВП, докато този на Гърция е 150%. Всъщност, опитът на страната с фалити е доста солиден. Повече от половината време след своята независимост от 1821 г. Гърция е била неплатежоспособна.
В момента в Европа, високоразвити страни, политически и икономически стабилни, се намират пред фалит. И това се случва в една Европа, където от 66 години насам не се е водила голяма война, което е безпрецедентен случай в цялата световна история.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода