Какво работят младите висшисти в България? Реализират ли се по специалността си? В кои области образованието предлага висока степен на сигурност за реализация по специалността? Ако изкарват прехраната си с друго, то изисква ли висше образование, или годините - вложени в лекции, упражнения, изпити, стажове - изглеждат ненужни?
Две са професионалните направления, чиято професионална реализация впечатлява с високия процент реализирани по специалността си висшисти, завършили през последните 5 години, показва тазгодишното издание на Рейтинговата система на висшите училища в Република България. Те са „Военно дело“ и „Медицина“.
В първото 98,54% от завършилите са станали държавни служители. Във второто 91,23% работят като медицински специалисти, 0,7% са специализанти. 1,7% са преподаватели, 0,6% - държавни служители.
Много висок е процентът на реализирали се по специалността си сред завършилите "Фармация" (63,1%) и "Стоматология" (59,83%). При последните работещите като зъболекари вероятно са доста повече, тъй като към горния процент можем да се добавят и голяма част от заявилите се като самоосигуряващи, а те са 26,5%.
Реализацията на завършилите специалност от направлението „Информатика и компютърни науки“ също е добра. 50,5% работят като специалисти по ИКТ. Стопански и административни специалисти са 5.08%, стопански и административни приложни специалисти – 4,39%, техници в областта на ИКТ – 3,8%, държавни служители – 3,6%, също толкова са и специалистите по природни и технически науки. Нещо друго работят 28,93%.
С висок процент реализация по специалността си могат да се похвалят и завършилите специалност от професионалното направление „Здравни грижи“ (в него учат бъдещите медицински сестри, акушерки, лаборанти, зъботехници, помощник-фармацевти). Обобщените данни за университетите ни сочат, че 47,61% от завършилите през последните 5 г. са станали медицински специалисти, 26,38% - приложни специалисти в здравеопазването, 2,8% са заети в сферата на персоналните услуги, но 3,24% са продавачи.
Висок е процентът на реализация и в „Национална сигурност“: 44,29% от завършилите го са станали държавни служители.
Уви, вложените време, пари и усилия в не всички специалности се отблагодаряват така. Като продавачи работят млади висшисти от богата палитра специалности. При някои от тях значение за реализацията има и университетът, в който са учили. Такъв е примерът с „Администрация и управление“, където обобщените данни за завършилите през последните 5 години специалност от това направление в България показват, че стопански и административни приложни специалисти са станали 14.3%, стопански и административни специалисти - 12,25%; държавни служители – 9,49%. Но 7,95% са продавачи, а 6,1% - общи административни служители и оператори на организационна техника – 6.1%. Нещо друго работят 49,9%.
Различна е картината, ако се прегледат не усреднените данни, а тези за направлението на водещия университет за него – Американският. Там продавачи няма, а част от младите висшисти вече са на ръководни длъжности. Стопанските и административни специалисти са 33,24%; административните ръководители и ръководители в търговски дружества – 15,45%; специалистите по информационни и комуникационни технологии – 13,7%; стопанските и административни приложни специалисти – 10.79%; ръководителите в производството и специализираните услуги – 6,12%, нещо друго работят 20.70%.
Посоченото по-горе направление „Здравни грижи“ също е такъв пример. За разлика от усреднените данни, тези за завършилите го в Софийския университет сочат, че 91,14% от тях работят като медицински специалисти.
Само може да се предполага какво се крие зад графата „Друго“ (което в доста направления заема най-големия дял) и дали то е свързано с ученото в университета, но със сигурност случаят не е такъв при графата „Продавачи“.
Какъв е делът на продавачите по професионални направления?
От всички 52 направления завършилите специалности в 30 от тях има млади висшисти, които работят като продавачи. Най-високият им процент е в „Биологически науки“ – 12,18% продавачи висшисти. Двуцифрено е числото и в „Науки за земята“ (10,27), „Социални дейности“ (10,9%), „Туризъм“ (10,7%), „Растителна защита“ (10,1%). Останалите направления са: „Животновъдство“, „Социология, антропология и науки за културата“, „Философия“ (по 9,6%), „Биотехнологии“ (9,1%), „Химически науки“ (8,5%), „Изобразително изкуство“ и „Хранителни технологии“ (по 8,3%), „История и археология“ (8,2%), „Администрация и управление“ (8%), „Химични технологии“ (7,9%), „Икономика“ (7,84%) „Филология“ (7,3%), „Обществени комуникации и информационни науки“ (7%), „Общо инженерство“ (6,9%), „Математика“ и „Музикално и танцово изкуство“ (по 6,4%), „Педагогика на обучението по...“ (6,2%), „Физика“ и „Ветеринарна медицина“ (по 5,9%), „Религия и теология“ (5,5%), „Теория на изкуствата“ и „Педагогика“ (по 5,4%), „Национална сигурност“ (4,9%), „Здравни грижи“ (3,2%), „Теория и управление на образованието“ (1,6%).
И тук данните по университети и висши училища за съответните направления се различават, понякога значително, от общите данни. Например тези за най-масовото направление в страната, с най-многото студенти – „Икономика“, където държавата сви приема наполовина през последните години, показват, че от завършилите го в Техническия университет в Габрово 29,03% работят като продавачи при 7,84% средно за страната. Процентът за Русенския университет е 16,58, а за Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас е 15,35.
Сериозна е разликата между общите данни и тези по университети и в професионално направление „Музикално и танцово изкуство“. При средно 6,4% работещи като продавачи сред възпитаниците на тези специалности в Пловдивския университет процентът е 19,15%.
Според общите данни за някои направления може и да няма графа „Продавачи“, но някои от училищата, които обучават в него, да имат такъв процент млади възпитаници (например „Машинно инженерство“ и др.).
Направления във фокуса на политиката
„Здравни грижи“ е едно от направленията, в която държавата насочи политики с цел увеличаване на приема, за да се преодолее сериозният недостиг на медицински сестри и цитираните по-горе данните показват, че усилията започват да дават резултат. Каква е ситуацията с другите направления, където също бяха вложени много усилия: педагогическите? Проблемът сред учителите беше в сериозното застаряване и липсата на млади кадри, които да поемат работата в училищата.
59,42% от завършилите през последните пет години специалност от направлението „Педагогика“ са станали преподаватели. При „Педагогика на обучението по...“ 42,96% са станали преподаватели. Много по-голям е процентът на станалите преподаватели сред завършилите специалност от направление „Теория и управление на образованието“ – 71,47%. При завършилите филология през последните пет години процентът на станалите преподаватели е 25,3%. При философите процентът на преподавателите е 20%. 17,51% от завършилите спортна специалност също са станали преподаватели.
Какво да кажем за „модните“ през годините специалности, като „Право“ и „Психология“?
Картината при „Право“ е, може да се каже, шарена. Като юристи и специалисти по обществени науки и култура работят 20,19%, 22,35% са станали държавни служители, 8,6% са самоосигуряващи се, стопански и административни приложни специалисти са 7,7%, стопански и административни специалисти – 7,2%, нещо друго работят 33,97%.
Завършилите през последните пет години „Психология“ са се реализирали по следния начин: 18,1% работят в сферата на обществените науки и културата; 12,07% са станали преподаватели; стопански и административни специалисти са станали 11,4%; други 7,33% са стопански и административни приложни специалисти; 6,7% са самоосигуряващи се. Реализацията на 44,4% попада в графата „Друго“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1915
2
20.11 2022 в 10:38
1915
1
20.11 2022 в 10:35
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара