Сводка е проект на двама журналисти от авторитетното френско издание Курие Интернасионал (Courrier International, част от групата на Le Monde), Александър Леви и Катрин Гишар. Има за цел осветляването на войната в Украйна и нейните последици за Европа. Публикува се в Телеграм на френски език и от началото на 2023 г. на български (линк тук).
Защо не трябва да се подценява руската армия? В последния си доклад британският мозъчен тръст Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (RUSI) разглежда реалното състояние на руската армия, която вече повече от година участва във войната в Украйна. Противно на някои разпространени баналности за нейната дезорганизираност и неефективност в бойните действия, британските анализатори смятат, че руските въоръжени сили и най-вече тяхното командване са си взели поука от първите си провали и са направили необходимите промени. По-добро използване на бронетехниката, по-мобилна и ефективна артилерия, различни категории пехотинци (запазвайки опитните си бойци за сметка на бившите пленници и мобилизираните войници, използвани като пушечно месо), както и подобрени системи за противоракетна отбрана, които са станали по-ефективни дори срещу HIMARS. Използването на бомби с GPS насочване (модернизирани Fab-500) също даде определено предимство на руските военновъздушни сили, които и без това бяха много предпазливи в украинското небе. Но най-впечатляващият напредък бе постигнат от военните инженери, чиито части успяха за рекордно кратко време да изградят сложни отбранителни линии и укрепления за защита на завладените територии. Почти по същото време ръководителят на германското външно разузнаване (BND) Бруно Кал заяви на конференция по сигурността в Берлин, че руската армия е "напълно способна да води дълга война". И че при липса на масирана и непрекъсната подкрепа за Украйна стратегията ѝ за изтощаване на противника, благодарение на материалното и численото ѝ превъзходство, може да се окаже печеливша.
Шефът на германското външно разузнаване не вижда "пукнатина в системата на Путин". Бруно Кал, който оглавява БНД от 2016 г. насам, също заяви в понеделник пред Федералната академия за политика на сигурност (BAKS), че властта в Москва няма да се "разклати" в близко бъдеще. Според Кал Русия е в състояние да продължи войната дълго време. Това не изключва "тя да се взриви още утре", заяви шефът на БНД. Кал предупреди и за нарастващото влияние на Китай в Германия. Той изтъкна, че 40 000 китайски студенти в страната може би са принудени да работят за разузнавателните служби на родината си. "Водещата роля на знанието" е "решаващ" елемент за Китай, който има за цел да се превърне във "водеща световна сила до 2049 г.". Ръководителят на БНД също така предупреди: "Не изключваме използването на въоръжена сила, дори и с Китай."
Латвия и Естония ще закупят съвместно германската система за противовъздушна отбрана IRIS-T SLM, за да защитят територията си. Това обявиха на 21 май латвийският министър на отбраната Инара Мурниеце и естонският ѝ колега Хано Певкур. Според Мурниеце това ще бъде най-голямата латвийска инвестиция в оръжейния сектор от независимостта на страната през 1991 г. насам. Системата, произведена от германската оръжейна компания Diehl Defence, може да бъде доставена от 2025 г. нататък. Германия е предложила на Украйна четири системи IRIS-T SLM. Първата е доставена през октомври 2022 г., а втората - в средата на април. Другите две единици в момента са в процес на производство. Системата се състои от три превозни средства: монтирана на камион пускова установка, която може да носи осем ракети, радарна машина и команден пункт. Германската армия не разполага с такава, но министърът на отбраната възнамерява да поръча осем единици. На срещата на върха на НАТО в Мадрид през юни 2022 г. Естония и Латвия подписаха писмо за намерения за съвместно закупуване на система за противовъздушна отбрана.
Френски президент (за първи път) в Монголия. "Двама души солидарни помежду си са силни като стомана, двадесет души в изолация са крехки като хартия" - тази мъдрост на потомците на Чингиз хан превръщам в девиз на общата ни борба с Монголия, написа Еманюел Макрон в своя акаунт в Twitter по повод посещението си в Монголия на 21 май. Това беше първото посещение на френски президент в тази граничеща с Китай и Русия страна, три пъти по-голяма от Франция, с население от едва 3,4 млн. души и чиито минерални ресурси са обект на голям интерес. След участието си в срещата на върха на Г-7 в Япония Еманюел Макрон обсъди ситуацията в Украйна със своя монголски колега Ухнаа Хурелсух в Улан Батор и заяви, че "споделя" неговата "решимост да подкрепи една нападната държава" и "целта му за връщане на мира на европейския континент в съответствие с международното право". Монголският президент, чиято страна е избрала неутралитет от началото на конфликта, направи обръщение към пресата в полза на "поддържането на мира и сигурността в света". Макрон дойде да говори и за енергетиката. Френската група Orano, бивша Areva, специализирана в ядрената енергетика, е кандидат за проект за добив на уран в Монголия, който очаква зелена светлина от монголските власти. Това е жизненоважна стока за френската ядрена индустрия.
Линк телеграм-канала на към Svodka на френски език
Линк към телеграм канала на български език
Можете да подкрепите проекта "Сводка" тук
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1020
1
24.05 2023 в 01:14
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
Владè
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор