Шок! Ужас! Нямаме далавера от ЕС!

Мария Пеева 30 март 2017 в 15:27 14553 12

Детски рожден ден не много отдавна. Докато хлапетата играят в клуба, родителите сме се разположили в близкото заведение, бъбрим за децата и училищата, отпиваме от студените питиета и се опознаваме.

Групата е доста смесена, защото освен съучениците, присъства и тайфата от квартала, както и компанията от приятелски семейства и роднини. От изучаването на езици, разговорът се завърта към следването в чужбина, предпочитаните университети, къде таксите са високи, къде се живее по-добре и изведнъж една майка заявява:

- Ама то скоро няма да има Европейски съюз, така че не се знае дали децата ни изобщо ще могат да учат в чужбина, когато пораснат.

На което друга майка отговаря:

- И по-добре. България само губи от този Европейски съюз. Те, англичаните, не са вчерашни.

- Французите и те ще се махнат. - добавя трета.

- Чакайте, чакайте малко. Защо мислите, че губим от Европейския съюз?

- Е, как? Ние плащаме милиарди за членство, вместо да ги инвестираме за България. Уж ни финансират, пък всъщност ние тях финансираме.

Гледам я жената, интелигентна на вид, децата й учат в елитни училища, знаят по няколко езика...

- Но вие нали сте наясно, че получаваме много повече средства от еврофондовете от това, което плащаме като вноска за членство? Може да се каже, че бедните държави са повече бенефициенти, а богатите - най-вече донори.

- Ами, не знам, аз чета други неща.

- Къде ги четете?

- В интернет, много ясно. Не помня точно къде, но много интересно беше обяснено.

Единият от гостите, икономист, се захвана да обяснява на дамата на дълго и широко с точни цифри защо сме "на далавера" от Европейския съюз, а аз се замислих за тези фалшиви новини, които толкова обсъждаме напоследък и колко време е нужно, за да се научат хората да ги отсяват от истинските. И най-вече дали изобщо е възможно. Медиите и социалните мрежи бълват ежедневно фалшива информация. Всеки може да напише каквото си поиска и ако то звучи достатъчно шокиращо, се разпространява мълниеносно до стотици хиляди. Както казва Тери Пратчет в "Истината":

"Двама-трима младежи, които си човъркат нещо в работилница, могат да променят подредбата на света".

В същото време неманипулираната информация стига до много по-малко хора, защото обикновено не е достатъчно скандална и плашеща. Хората просто обичат да четат и да разпространяват най-вече провокативни статии. Виждам го дори по една бутикова медия като mamaninja.bg, която може да се похвали с изключително интелигентна аудитория. Заглавието ви прикова веднага, нали така? Дали щяхте да прочетете статията, ако се казваше "Случка от рожден ден"?

Реших да споделя с вас няколко простички правила за отсяване на фалшивите новини, които следвам. Не съм ги измислила аз, нямам такива претенции. Може да се каже, че те са "Божиите заповеди" на критично мислещия човек.
 
1. Първо четете, после споделяйте. Не бързайте да споделите нещо, само защото заглавието звучи атрактивно. Повечето фалшиви новини ви печелят точно със заглавието си.
 
2. Проверявайте източника. Ако в статията няма ЛИНК към източника, а не просто да е упоменат, има голям шанс да ви подведат. Случи ми се наскоро с една уж медицинска статия, в която бяха цитирани източници без линк. Направих си труда да издиря единия и се оказа, че цитатите са манипулирани.
 
3. Проверете дали стара информация не се представя като нова. Преди време доста мои приятели споделиха история за трафик на деца за органи в Пакистан с шокиращи снимки. Проверих снимките, оказа се, че са истински. Само че на жертви на газова атака в Сирия преди няколко години. Сайтът просто гонеше трафик с фалшива информация. За тези от вас, които не знаят - в Гугъл има опция за търсене по изображение.
 

 
4. Избягвайте предубедени сайтове. Напълно нормално е всеки да си има убеждения и мнения. Лошото е, че много сайтове претендират да са непредубедени и се представят като такива и вие приемате мнението им като обективно, докато всъщност то не е.
 
5. Доверявайте се на доказани новинарски сайтове. Аз лично проверявам всичко в големите медии, които доказано не злоупотребяват. Ако нещо не е излязло в BBC, CNN, Guardian, си имам едно наум. От българските новинарски сайтове следя Оффнюз, Дневник и Капитал, Медиапул, България он еър. Те не са политически ангажирани и се борят за обективност. Има и други читави медии, разбира се, просто аз съм си харесала тези, човек не може да чете всичко. Националните телевизии също не биха си позволили да представят невярна информация. Дори да има шокиращи и скандални новини, те поне ще са проверени.
 
6. Проверявайте всичко, което ви притеснява в Гугъл. За научни статии търсете научни източници с линкове. За шокиращи и притеснителни статии (примерно скандала с лютеницата), търсете мнение на експерти.
 
7. И накрая, но не на последно място. Търсете добрите новини и избягвайте лошите. Има неща, за които човек не може да затвори очи, наистина. Но когато не го касаят лично и не може да помогне, може би е по-добре да си ги спести.
 
Толкова от мен за фалшивите новини. На 30 март има дискусия по този въпрос, писахме за нея наскоро. Ще се проведе във философски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, зала 305, от 18 часа. Ако имате възможност и интерес, посетете я. Аз мисля да отида.

Статията е от сайта "Мама Нинджа".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    9015

    12

    Балиста

    09.04 2017 в 14:28

    марийке преди да ни даваш акъл къде и какво да четем погледни си заглавието "Шок! Ужас! Нямаме далавера от ЕС!"
    Е ако това не е върхът на простащината не знам какво друго може да е.

    77927

    11

    El Commandante

    30.03 2017 в 22:47

    "Ако нещо не е излязло в BBC, CNN, Guardian, си имам едно наум"

    A ако е излязло, си имай две наум.

    И за всеки случай ВИНАГИ си прави кросчек с Фокс Нюз и RT.

    12078

    10

    Вал

    30.03 2017 в 21:30

    Лопе, много внимавам със СиЕнЕна :) Най са ми любими като има някой false flag, много се вживяват. Ааа, сега гледам че са им изтекли 230 часа необработени аудио записи...ще има много драма :)))

    29217

    9

    Лопе де Вега

    30.03 2017 в 21:15

    Вал, горещо ти препоръчвам да внимаваш много със Си Ен Ен. Там са едни от най-големите майстори на манипулациите с новините. Всичко се редактира много внимателно - от записаната картина до думите на интервюираните. Правят го професионално и достоверно. Абе май точно на това му викате виртуална реалност - уж новина, ама малко фризирана.

    Поздрав!

    63994

    8

    Red or Dead

    30.03 2017 в 17:59

    А,здравствуй,че бързам :-) :-)
    БУНАДЯСАЛИТЕ МИСИРКИ ОБИЛНО СА СЕ ИЗЦВЪКАЛИ ДА МИСИРЧАТ,ква долна лъжа е тайзи вест..
    ЕВРАЗИЯ...здравей...знамето....развей...и на пук на всите ”умни и красиви”..

    НИЕ ПАК СМЕ ТУК...

    12078

    7

    Вал

    30.03 2017 в 17:40

    Реве ли ми се, смее ли ми се
    "Доверявайте се на доказани новинарски сайтове. Аз лично проверявам всичко в големите медии, които доказано не злоупотребяват. Ако нещо не е излязло в BBC, CNN, Guardian, си имам едно наум. От българските новинарски сайтове следя Оффнюз, Дневник и Капитал, Медиапул, България он еър."
    И сега всички в един глас след Марийка...Бееееееееееееееееее

    12416

    5

    IBL IBL

    30.03 2017 в 16:16

    Тежка и малоумно жалка пропаганда! Явно написана от човек с много силен стокхолмски синдром. И що за образование, светоглед и въобще начин на живот трябва да имаш, за да ходиш на дискусии за "фалшивите новини" и това да е нещо, заслужаващо времето и усилията ти.
    Цитирани са Clown News Network, BBC и т.н. Уважаема Мамо нинджа - да си проверявала наскоро колко публика събират предаванията им, или историите, които предлагат на зрителите си за новини?
    Работил съм за Bulgaria on Air и съм видял с очите си как се преписват новини от въпросните сайтове и се представят за оригинално съдържание. Аз също чета новини на няколко езика и ми е забавно всеки ден да гледам как стажантите в БГ медиите кълват още по-забавни "преводи" на "новини". Да си чувала за drudgereport.com, за James O'Keefe и неговия Project Veritas? Нещо за Paul Joseph Watson, Mat Drudge, Stefan Molineaux... Бедно и скудоумно!
    Не следвайте малоумни съвети, а ДРЪЖТЕ ОТВОРЕНО СЪЗНАНИЕТО!!! Не следвайте, а сами избирайте пътя си!

    12335

    3

    ПешУ

    30.03 2017 в 15:56

    Така е, не трябва да се подлъгваме по фалшиви новини, а трябва да се осмислят нещата по-дълбоко... Например - спомняте си като пропадна новоремонтирания участък от пътя Ботевград Видин от Щрабаг... Фактите: Формално ЕС ни помага финансово за този участък например със 10млн (точните сметки не ги помня вече - това бе 2006г). Но тъй като сме неблагонадеждни, казват, че парите ще ги преведат на австрийска компания (Щрабаг). Щрабаг дават 6-7 млн на консултантска компания, вземат 1-2 милиона за услугата, и наемат за 1-2млн българска компания да извърши работата... ЕС се бие в гърдите, че са дали за проекта в България 10млн Евро. И това формално е факт. Също както е факт, че в България е влязъл милион или два от тези пари, а останалите са останали в западноевропейския джоб... Тази информация изтече просто защото пропадна участък от пътя, и българската фирма за да се защити, обяви какви пари е получила и какво може да се направи с тези пари... Разбира се - всичко бе заметено набързо...
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите