Разрешено ли е на музикантите да бъдат различни? На първо четене ще си кажете: „Разбира се! Рок групите няма как да пробият, ако не са различни и разпознаваеми по някакъв начин!“. Нека обаче да помислим до каква степен е вярно това.
Така нашумелият напоследък жанр „Djent”* провокира хиляди банди да следват светлия пример на Meshuggah и впоследствие Periphery. И доста голяма част от тях са вече известни. Направо чудо! По какъв начин обаче се различават те една от друга? Звучене, записи? Ни най-малко! Програмирани барабани, двоен "noise gate", 7, 8 или понякога 9-струнни китари. Резултатът? Много добре продуцирана електронна боза, която отива в щайгата с останалите бутилки боза, за да се закара до близката баничарница, наречена Youtube. Всяка една от тези групи прави всичко възможно да елиминира човешкия фактор от изпълненията си. Казано иначе - свиренето на живо. Факт е, че крайният продукт звучи убийствено като продукция, обаче също така е факт, че хората не са роботи.
За седмица в студиото и половин година обработка от най-добрите ни приятели – звуковите инжинери – сами можете да си направите сметка кой влага повече усилие в създаването на един албум. Брус Дикинсън (Iron Maiden) е записвал с дни САМО крясъкът си в началото на Number of the Beast, отново и отново – как звучи крайният продукт? Истински! Днес Youtube действително може да се нарече най-голямата баничарница на планетата с възможно най-безбрежния избор от бози. В крайна сметка обаче, почти всички групи от тази щайга си имат фенове. Защо? Дори имената им са едни и същи...
Тъжната реалност е, че групите в днешно време пробиват не защото са различни, а защото са същите, еднаквите, или много подобни на останалите в кюпа. Всички следват абсолютно едни и същи правила, песните им са с една и съща конструкция – тема, куплет, припев, тема, куплет, соло, тема, край.
Огромна част от изпълнителите днес изглеждат идентично, държат се еднакво на сцената, свирят по един и същ начин. Да, обикновено прогресиите им са различни до някаква степен, но рамката за всички е една и съща. А тази рамка е сложена от самите нас.
http://variety.com/2014/music/news/degy-entertainment-breaks-down-artist-booking-fees-1201189498/
Това е списък с хонорарите на много от съвременните изпълнители и групи, от който става пределно ясно, че възможно най-НЕразличните такива взимат най-голямо парче от пая. В този си вид, музикалната индустрия просто не стимулира идеята да си различен и да се опитваш да изразиш себе си по малко по-нестандартен начин – тя иска от теб да бъдеш като всички останали. В противен случай да бъдеш музикант винаги ще бъде само едно изключително скъпо хоби, без особен шанс за професионална реализация, освен някой и друг концерт в кварталната кръчма през няколко месеца, където ще дойдат ВСИЧКИТЕ ти фенове.
Тази закономерност обаче не се ограничава само с Djent. Ако сравним Godsmack и Disturbed например, ще намерим изключително много общи неща, като най-основното между тях са феновете. А феновете и на двете банди не са различни, а са подобни едни на други. Не мисля, че тук дори има смисъл да намесваме поп изпълненията, защото там приликите са още по-очевидни - пак тема, куплет, припев, тема, куплет, соло, тема, край - стандартната формула на една песен, установена вече като физичен закон.
След дългогодишно усилие от страна на радиата, телевизиите, човешкият мозък вече е програмиран да търси повторения в тази поредица и независимо от съдържанието, винаги ще се намерят хора, на които "тази" песен ще допадне. Обаче ако я няма, подсъзнателният рефлекс е просто да се откажете да харесате различната музика, дори и да не искате. А Музиката – едно сложно и изтънчено изкуство, пътят към душевна свобода и спокойствие, отдушникът на хора и артисти, начинът, по който звучат чувствата – днес прогресивно деградира към една проста машина за трупане на пари в сметките на онези, чиято цел е абсолютно всичко, но не и казаното дотук. Те нямат за цел да изразяват себе си, нямат за цел да дадат каквото и да е послание на публиката си, нямат за цел да създадат специфично настроение, дори нямат за цел да си изпълнят песните поне като хората. И за какво да си дават зор, като има playback и autotune? Единственото, което се постига, е да предразполагат младите поколения към друсане, препиване, пушене и секс - много по-рано, отколкото е допустимо в житейския път. Ама какво значение има? Нали в сметката ми има многоцифрени суми, аз проблеми нямам!?
Затова мисля, че най-голямо внимание трябва да се обърне на хората, които НЕ правят музика за пари, а изразяват себе си и споделят чрез музиката неща, за които думи още не са измислени.
*DJENT е модерен музикален жанр, базиран върху заглушени power акорди и много ниски китарни строеве
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
30.10 2014 в 15:42
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара